Nissan NV400

dzięki pojawieniu się nowego ciężkiego vana – modelu NV400.

Opracowany we współpracy z Renault, NV400 nie da się pomylić z żądną inną marką, niż Nissan. Jego charakterystyczny przód został stworzony w Nissan Design Europe (NDE), zaprojektowany przez Nissan Technical Centre Europe. NV400 ma unikatową maskę, przednie skrzydła, lampy ze zintegrowanymi światłami do jazdy dziennej, grill i przedni zderzak. Połączenie to nadaje NV400 surowy, asertywny wygląd, który mówi, że z nim nie ma żartów.

„Odważny wygląd pomaga odróżnić Nissana NV400 od konkurentów, nadając mu unikatowy charakter. Dzięki NV200 i teraz także NV400, nie ma wątpliwości, że Nissan oznacza atrakcyjną funkcjonalność i doskonały wybór na rynku LCV”, powiedział Sergio Alcaraz, Vice-Prezes, Nissan, Oddział LCV, AMIE.

Ale NV400 to znacznie więcej, niż tylko wygląd. To jeden z najbardziej uniwersalnych i praktycznych modeli z gamy ciężkich vanów na rynku, o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) od 2,8 t do 4,5 t.

Po raz pierwszy Nissan oferuje do wyboru wersje z napędem na przednie lub tylne koła, podczas gdy NV400 dostępny jest w wersjach z trzema różnymi rozstawami osi, czterema różnymi długościami, trzema różnymi wysokościami oraz pojemnościami załadowczymi od 8 m3 do 17 m3. Do wyboru są trzy różne jednostki napędowe z sześciobiegową manualną lub automatyczną skrzynią biegów.

Ponadto dostępnych jest wiele różnych wersji nadwozia, wszystkie objęte gwarancją Nissana. Oprócz fabrycznych vanów z nadwoziem zabudowanym i kombi, dostępne są także vany osobowo-dostawcze, samowyładowcze oraz skrzyniowe, wszystkie powstające na miejscu w zakładzie. Nissan będzie także dalej produkować podwozia z kabiną dla specjalistycznej zabudowy.

„NV400 jest bardzo uniwersalny i oferuje rozwiązania dla każdych potrzeb z sektora ciężkich vanów”, powiedział Sergio Alcaraz. „Jest czymś znacznie więcej, niż tylko następcą modelu Interstar, który dzięki bogatej gamie dostępnych wersji  plasuje nas w znacznie szerszym segmencie rynkowym”.

Z praktycznego punktu widzenia, NV400 oferuje znacznie szerszy wachlarz modeli, rozmiarów i opcji, niż swój poprzednik.

Po raz pierwszy w przypadku vanów Nissana, operatorzy mają do wyboru wersje z napędem na przednie lub tylne koła. Przedni napęd oznacza niższą masę własną dla większej ładowności, niższą wysokość ramy i mniejsze spalanie. Napęd na tył oferuje większy wybór konwersji podwozia z kabiną, a dzięki większej ładowności tylnej osi, lepiej nadaje się do zastosowań średnich. Wersje z napędzaną tylną osią dostępne są z pojedynczymi lub podwójnymi kołami tylnymi.

Za dostarczanie mocy odpowiada nowy czterocylindrowy, 16-zaworowy turbo diesel z wtryskiem bezpośrednim zaprojektowany przez Renault. Przy pojemności 2.3 litra, jest mniejszy niż montowana w modelu Interstar jednostka 2.5 l dCi, ale jego moce – 100, 125 i 150 KM – niczym się nie różnią, a wartość momentu obrotowego wzrosła odpowiednio do 285, 310 i 350 Nm. Wszystkie wersje są zgodne z normą Euro 5, a ich koszty eksploatacji są niższe dzięki lepszemu spalaniu oraz dłuższym odstępom między przeglądami, które teraz zostały wydłużone do 40 000 km lub dwóch lat.

Z przodu w zawieszeniu znajduje się kolumna MacPhersona, podczas gdy wersje z napędem na przednie koła mają z tyłu pojedynczy resor piórowy. Modele z napędem na tył mają albo resory podwójne (pojedyncze tylne koła) albo potrójne (bliźniaki).

Nowa kabina jest nieco dłuższa niż poprzednio, zapewniając dodatkową przestrzeń na nogi, a siedzenia są szersze i dłuższe dla większego komfortu. Standardowe wyposażenie obejmuje poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera oraz opcjonalnie kurtyny boczne. Elektroniczny system kontroli stabilności (ESP) jest dostępny standardowo we wszystkich modelach z napędem na tył oraz opcjonalnie w wersjach z napędem na przód, podczas gdy ABS montowany jest standardowo we wszystkich wersjach.

Standardowe i opcjonalne poziomy wyposażenia odzwierciedlają wartości samochodów osobowych i obejmują kluczyk Nissan Intelligent Key, automatyczną klimatyzację, automatyczne światła i wycieraczki, światła do jazdy dziennej, czujniki parkowania, tempomat z ogranicznikiem prędkości, komputer pokładowy, łączność Bluetooth oraz możliwość podłączenia przenośnego muzycznego odtwarzacza USB lub iPoda. Opcjonalnie dostępna jest także kamera cofania, zapewniająca najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa manewrów parkowania.

Kolejną opcją jest Nissan Connect by TomTom. Oprócz konwencjonalnych map i wyznaczania trasy, właściciele mogą subskrybować zawartość TomTom Live Service, która obejmuje przesyłane na żywo raporty dotyczące korków, ostrzeżenia o stacjonarnych i przenośnych radarach, prognozy pogody oraz dostęp do usługi Google Local Search, bogatej bazy danych z aktualnymi informacjami kontaktowymi milionów firm i usługodawców.

„NV400 to znacznie szersza gama vanów, oferująca większą ładowność, przestrzeń załadunkową i wiele więcej. Silniki mają większą moc, są bardziej ekonomiczne i czystsze a kabina jest cichsza i bardziej komfortowa z większą ilością schowków i elementów praktycznych”, dodał Sebastien Danvel, Główny Kierownik, Marketing, LCV BU, AMIE.

„W skrócie, NV400 oferuje znacznie większy wybór i szybko stanie się pojazdem odniesienia w znacznie szerszym, dla Nissana, segmencie rynku”.

 

źródło: Nissan

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3285

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *