MINI odnotowuje najlepszy rok w historii marki

brytyjski producent małych samochodów klasy premium, odnotowuje tego roku wiele sukcesów. Rok 2012 przyniósł miłośnikom MINI wiele wydarzeń i był jednocześnie najlepszym rokiem w historii marki. Oferta obejmująca już aż siedem modeli jest większa niż kiedykolwiek dotąd, a marka MINI po raz pierwszy reprezentowana jest na ponad 100 rynkach na całym świecie. W ubiegłym roku sprzedano łącznie 301 526 samochodów marki MINI – więcej niż kiedykolwiek indziej w ciągu 12 miesięcy. Kronika MINI roku 2012 opisuje najważniejsze, najbardziej niezwykłe i zaskakujące wydarzenia tamtego roku.

Styczeń: MINI rozpoczyna rok premierą. Brytyjska marka po raz pierwszy prezentuje swoją gamę modelową na targach Auto Expo w stolicy Indii New Delhi. W tym samym czasie w New Delhi i Bombaju otwierane są pierwsze salony MINI na tym subkontynencie. Tym samym Indie to setny rynek, na którym oferowane są samochody MINI. Zainteresowanie małymi samochodami klasy premium jest tam ogromne. W ciągu kilku tygodni na stronie MINI India na portalu Facebook rejestruje się ponad 50 tys. fanów. Z kolei w Europie na początku roku zaprezentowane zostały modele edycyjne MINI Baker Street i MINI Bayswater. Poprzez ekskluzywną stylistykę i wyposażenie oddają one styl i charakter brytyjskiej metropolii – Londynu.

Luty: Wraz z wprowadzeniem na rynek MINI Roadstera portfolio marki rozszerzone zostaje do sześciu modeli. Pierwszy dwuosobowy kabriolet tej marki jest purystycznym wyrazem sportowego charakteru. Obsługiwany manualnie dach tekstylny, płasko pochylona przednia szyba, niski, przesunięty do przodu środek ciężkości auta i automatycznie wysuwany spojler tylny gwarantują radość z jazdy w wyjątkowo intensywnym wydaniu. MINI Roadster oferowane jest z czterema wyjątkowo mocnymi silnikami; topowym modelem jest MINI John Cooper Works Roadster o mocy 155 kW/211 KM – jeszcze nigdy jazda MINI nie była tak porywająca. Wraz z wejściem marki na rynek Królestwa Jordanii MINI umacnia swoją obecność na Bliskim Wschodzie. Salon MINI w centrum stolicy Ammanie od samego początku oferuje swoim klientom pełną paletę produktów MINI.

Marzec: Na Międzynarodowym Salonie w Genewie światową premierę ma MINI John Cooper Works Countryman. To pierwszy model John Cooper Works z napędem na cztery koła. Najmocniejsza wersja (160 kW/218 KM) z silnikiem turbo zaprojektowanym na bazie doświadczeń w sportach motorowych i standardowym napędem na cztery koła ALL4 gwarantują ekstremalną przyjemność jazdy w każdym terenie. Wyposażenie standardowe obejmuje także sportowy układ jezdny, 18-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, sportowy układ wydechowy i pakiet aerodynamiczny. Na życzenie MINI John Cooper Works Countryman oferowane jest również z sześciostopniową skrzynią automatyczną. Z kolei nowy model MINI Cabrio Highgate to wyjątkowo stylowy wariant kabrioletu. Nowa edycja specjalna ucieleśnia ekskluzywny charakter, indywidualność i wyluzowany, brytyjski styl życia.

Kwiecień: Pod hasłem indywidualności stoi również występ marki MINI na targach Auto China w Pekinie. Światową premierę ma tam model MINI Clubman Hyde Park. Swoją premierę ma również klasyczne Mini: po raz pierwszy pięć egzemplarzy pierwowzoru MINI startuje w Rajdzie Allgäu-Orient. Alternatywne wyścigi dla oldtimerów i youngtimerów prowadzą trasą o długości 5000 km z miejscowości Oberstaufen w Bawarii do stolicy Azerbejdżanu Baku. Oprócz tego MINI składa gratulacje z okazji jubileuszu sztucznego języka esperanto. Język ten powstał przed 125 laty i jest dzisiaj skarbem kultury – podobnie jak MINI – w ponad 100 krajach na całym świecie.

Maj: Na byłym torze wyścigowym Formuły 1 w miejscowości Le Castellet we Francji ma miejsce najważniejsze wydarzenie roku dla społeczności MINI na całym świecie: MINI United 2012. Ponad 30 tys. fanów MINI bawi się przez trzy dni na koncertach renomowanych artystów z różnych krajów, na wyścigach i innych atrakcjach związanych z MINI. Gwoździem programu są występy takich zespołów jak Iggy and the Stooges oraz Gossip. Już po raz dwunasty MINI wspiera Life Ball w Wiedniu, największą imprezę charytatywną w Europie. Life Ball to połączenie pokazu mody i zaangażowania w sprawy społeczne. Również tym razem MINI przekazuje na aukcję samochód specjalnie przygotowany na tę okazję; dochód z aukcji przeznaczony będzie na projekty związane z walką z wirusem HIV i AIDS. Na International Mini Meeting nad Balatonem na Węgrzech, największym na świecie zlocie środowiska miłośników klasycznych MINI, spotyka się ponad 4000 miłośników tych aut.

Czerwiec: MINI prezentuje kolejny nowy model, tym razem do transportowych zadań specjalnych. MINI Clubvan łączy zalety kompaktowego samochodu dostawczego z typową dla marki radością z jazdy i niepowtarzalnym wyglądem. Oferuje miejsce dla dwóch osób oraz przestrzeń bagażową o pojemności 860 l. Drzwi splitdoor zapewniają łatwy załadunek bagażu. Pierwszy tego rodzaju samochód w klasie premium jest nie tylko nader wszechstronnym autem, lecz również idealną wizytówką dla firm, które podczas dostaw towarów chcą zrobić na swoich klientach wrażenie stylową prezencją. Niemieckie czasopismo „Automobilwoche” przyznaje handlowcom MINI w Niemczech najwyższą ocenę „Triple A”. „Triple A” jest wyróżnieniem przyznawanym branży handlu samochodowego przez czasopismo Automobilwoche. W badaniach kompetencji personelu w salonach samochodowych handlowcy MINI uznani zostali za najlepsze osoby kontaktowe dla potencjalnych klientów marek premium.

Lipiec: London calling – wraz z MINI Hyde Park i MINI Green Park na rynek wchodzą kolejne atrakcyjne edycje specjalne, w których inspirację brytyjskim stylem wyraża nie tylko sama nazwa. Ekskluzywna kolorystyka i wysokiej jakości wyposażenie w doskonały sposób łączy w sobie zarówno ekstrawagancję, jak i zabawę. W USA MINI zaprasza do udziału w rajdzie od wybrzeża do wybrzeża: 4 lipca, w dniu narodowego święta niepodległości, pod hasłem MINI TAKES THE STATES społeczność MINI rusza z Nowego Jorku do Los Angeles.

Sierpień: Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Moskwie MINI prezentuje się od swojej sportowej strony. Najważniejszym elementem stoiska firmy są nowe modele John Cooper Works.

Wrzesień: Światowa premiera MINI Paceman, siódmego modelu marki na targach Mondial de l’Automobile w Paryżu. Dwoje drzwi, duża pokrywa bagażnika, muskularna sylwetka, opływowe linie w stylu coupé i „salonowe” wnętrze z dwoma indywidualnymi fotelami z tyłu – tak wygląda pierwsze Sports Activity Coupé w segmencie kompaktowych samochodów premium. MINI Paceman oferowane jest opcjonalnie z napędem na cztery koła ALL4. Druga atrakcja na paryskich targach samochodowych: pojawia się najszybsze MINI w historii – i niebawem zniknie. MINI John Cooper Works GP przygotowano dla entuzjastów sportów motorowych na całym świecie w liczbie tylko 2000 egzemplarzy. Jest to więc nie tylko fascynujący, ale i ekskluzywny samochód sportowy wyposażony w czterocylindrowy silnik turbo o mocy 160 kW/218 KM, regulowane gwintowane zawieszenie, wyjątkowo wydajny sportowy układ hamulcowy, układ stabilizacji jazdy z trybem wyścigowym GP, precyzyjnie dopasowane elementy aerodynamiczne oraz specyficzne dla tego modelu obręcze kół ze stopów lekkich i sportowe opony. MINI John Cooper Works GP skonfigurowane zostało na Pętli Północnej toru Nürburgring i uzyskało tam czas 8:23 min.

Wielki hołd dla małego klasyka: 53 lata po rozpoczęciu produkcji głosami czytelników magazynu Autocar Mini zdobywa w swojej ojczyźnie tytuł „Greatest British car ever made”. Fascynację brytyjskim klasykiem i jego gokartowymi właściwościami jezdnymi widać też na terenach testowych BMW Group w Aschheim niedaleko Monachium. Odbywa się tam trening dla kierowców klasycznych Mini.

Październik: W Monachium i okolicach MINI wybiera 25 kierowców, którzy mają testować pierwszy samochód tej marki wyposażony wyłącznie w napęd elektryczny. Przez pięć miesięcy uczestnicy tego badania testują MINI E w warunkach codziennej eksploatacji, a wyniki ich obserwacji mają być podstawą dla analizy warunków eksploatacji i wymogów odnośnie do infrastruktury koniecznej do obsługi samochodów elektrycznych.

Listopad: Ekstremalne wyścigowe wrażenia, mniej postojów na tankowanie – modele John Cooper Works czeka zmiana generacji pod maską. Nowa wersja ich silnika turbo opracowanego na bazie doświadczeń w sportach motorowych będzie teraz jeszcze bardziej oszczędna. Układ turbodoładowania Twin Scroll i bezpośredni wtrysk benzyny w czterocylindrowym silniku o mocy 155 kW/211 KM uzupełniony zostaje o adaptacyjny rozrząd zaworów, który poprawia również parametry zużycia paliwa. Na targach Los Angeles Auto Show swoją amerykańską premierę ma MINI Paceman. Jednocześnie prezentuje nowe kolory lakieru i zmodyfikowane detale wnętrza MINI Countryman. Modele MINI One Countryman i MINI Cooper Countryman spełniają teraz standardowo wymogi normy emisji spalin Euro 6. W Londynie kreatywne wykorzystanie wnętrza pojazdu przynosi MINI dwa wpisy do Księgi Rekordów Guinnessa. Do MINI wciska się 28 zawodniczek gimnastyki. Tego samego dnia drużyna gimnastyczek z East Sussex ustanawia jeszcze jeden rekord świata: 23 zawodniczek mieści się w jednym klasycznymi Mini.

Grudzień:Kolejny rekord na koncie MINI: po raz pierwszy w ciągu jednego roku sprzedano ponad 300 tys. aut. Łącznie do końca roku z salonów na całym świecie wyjechało 301 526 MINI. Tym samym marka uzyskuje swój kolejny rekordowy wynik. W porównaniu z rokiem 2011 odnotowano wzrost sprzedaży o 5,9 procent. Największymi rynkami zbytu są po raz kolejny USA, potem ojczyzna MINI Wielka Brytania i Niemcy. Pozytywnie wyglądają również prognozy na rok 2013. W marcu na rynek wchodzi MINI Paceman i planowane jest wejście na kolejne rynki. Ostatnim przykładem udanej ekspansji jest Ameryka Środkowa. Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia według starożytnego kalendarza Majów rozpoczyna się nowa era – obywa się bez końca świata, w zamian za to zaczynają się doskonałe czasy dla marki MINI.

 

źródło: BMW Group

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3210

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *