Jeśli szkody są znaczne, to warto rozważyć lakierowanie całego auta lub wybranej części, które powinno być przeprowadzone w sprawdzonym warsztacie samochodowym przy użyciu profesjonalnych narzędzi. A jak wygląda lakierowanie samochodu krok po kroku?
Przygotowanie samochodu do lakierowania
Lakierowanie samochodu powinno odbywać się w czystym i odpowiednio zabezpieczonym pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Przygotowanie auta do lakierowania musi obejmować demontaż drobnych elementów typu lusterka oraz przykrycie specjalną folią innych ważnych części na czas lakierowania. Następnie cały pojazd trzeba dokładnie spłukać wodą, aby usunąć zewnętrzną warstwę kurzu i brudu. Umyty pojazd powinien zostać odtłuszczony za pomocą dedykowanych preparatów. Kolejny krokiem będzie pozbycie się starej powłoki lakierniczej. Proces ten wymaga sporego nakładu pracy i musi zostać przeprowadzony z niezwykłą starannością, żeby można było z sukcesem nałożyć nowy lakier. Na tym etapie doświadczony mechanik zwykle używa szlifierki, by szybko i efektywnie pozbyć się starego lakieru. Nowoczesne szlifierki pneumatyczne oscylacyjne pozwalają uzyskać idealnie równą i gładką powierzchnię.
Nałożenie podkładu
Podkład to bardzo istotny element powłoki lakierniczej, na który nakłada się lakier nawierzchniowy. Podkład ma za zadanie także wyrównać drobne ubytki w karoserii i miejsca, które zostały pokryte szpachlówką lub warstwą gruntu antykorozyjnego. Nałożenie podkładu może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy to pokrycie auta podkładem bez wyrównania jego powierzchni i rozprowadzenie właściwego lakieru, gdy podkład jest jeszcze mokry. Natomiast druga metoda polega na nałożeniu podkładu i odczekaniu aż całkowicie wyschnie. Następnie przy pomocy szlifierki trzeba wyrównać jego powierzchnię i dopiero na tak przygotowanym podłożu można rozprowadzić lakier. Ciekawą alternatywą jest również zastosowanie podkładu barwionego, na który nakłada się cienką warstwę lakieru nawierzchniowego.
Lakierowanie
Lakierowanie samochodu to czynność, która wymaga dużego skupienia i precyzji. W zależności od posiadanego preparatu mechanik powinien nałożyć 2 lub 3 cienkie warstwy lakieru w krótkich odstępach czasowych. Podczas nanoszenia barwnika na karoserię bardzo przydatne będą profesjonalne pistolety do lakierowania. Ponieważ przy ich użyciu, fachowiec z łatwością rozprowadzi lakier po całej powierzchni auta lub wybranej części. Ponadto umiejętne stosowanie pistoletów do lakierowania, sprawi, że na karoserii nie powstaną nieestetyczne zacieki. W trakcie lakierowania samochodu ważne jest, aby mechanik miał przygotowaną odpowiednią ilość lakieru tak, aby nie okazało się, że będzie musiał przerwać pracę, by uzupełnić barwnik. Poza tym wierzchnią warstwę lakieru warto również zabezpieczyć przed uszkodzeniami poprzez nałożenie wosku, powłoki kwarcowej lub ceramicznej.
Prawidłowo przeprowadzone lakierowanie sprawi, że samochód odzyska dawny blask i będzie wyglądał jak nowy. Dodatkowo właściciel zyska pewność, że karoseria jest odpowiednio chroniona przed korozją. Lakierując całą powierzchnię używanego samochodu, można także znacznie zwiększyć jego wartość rynkową. Jest to zatem doskonały sposób na przygotowanie auta do sprzedaży. Dlatego warto powierzyć lakierowanie samochodu fachowcom, którzy stosują dobrej jakości preparaty, dzięki czemu nowa powłoka lakiernicza będzie się doskonale prezentowała przez wiele kolejnych lat. Warto zatem wyposażyć swój warsztat czy lakiernię w wysokiej jakości narzędzia lakiernicze oraz osprzęt, który będzie służył latami i nie zawiedzie podczas tak wymagającej i precyzyjnej pracy.
Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.