Kto na A1 zyskuje 200 procent?

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili czy poruszanie się już istniejącymi odcinkami tej autostrady jest opłacalne. Wyniki badań są zaskakujące.

A1 to częściowo płatna autostrada, która docelowo miałaby łączyć północ i południe Polski. Dla potrzeb badania specjaliści z serwisu Korkowo.pl przyjrzeli się odcinkowi A1, który biegnie między Gdańskiem a Toruniem(a dokładnie między Rusocinem a Nową Wsią). W analizie porównano czas i koszt przejazdu jaki ponoszą kierowcy poruszający się autostradą i ci którzy wybrali drogi krajowe.

Płacisz na bramkach, jedziesz szybciej. Przejazd między Gdańskiem a Toruniem z wykorzystaniem A1 trwa ok. 1 godziny i 45 minut, w trakcie których pokonuje się ok. 172 kilometrów. Koszt skorzystania z autostrady to 29.90 zł w jedną stronę. W obie strony przejazd będzie zatem kosztować ok. 60 złotych, przy założeniu, że poruszamy się autem osobowym.

Za darmo znaczy wolno. Alternatywna trasa omija A1 od strony wschodniej i prowadzi przez kilka mniejszych miejscowości (Gdańsk –Łęgowo – Tczew – Gniew – Nowe – Grudziądz – Wąbrzeźno  Kowalewo Pomorskie – Toruń). Przejazd drogami krajowymi trwa nawet ok. 3 godzin 32 minut w trakcie których pokonuje się 186 kilometrów.


– Z przeprowadzonych pomiarów wynika, że przejazd drogami krajowymi jest nawet o 200 procent bardziej czasochłonny, ale przynajmniej nie trzeba za niego dodatkowo płacić – wyjaśnia Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. Co zatem wybrać? Jeżeli komuś zależy na czasie, to autostrada A1 pozwoli zaoszczędzić mu 1,5 godziny. Z drugiej strony, jeżeli kierowca nie chce płacić za przejazd to pozostaje mu dłuższa podróż po drogach krajowych.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po Polsce w kwietniu 2013.

 

źródło: Creandi, fot. 7doSetki

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3210

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *