Wymiana opony na letnie – kiedy najlepiej?

Nie jest to obowiązek, natomiast rozwiązanie zalecane właściwie przez wszystkich ekspertów od motoryzacji. Kiedy najlepiej dokonać wymiany?

 

 

 

 

 

 

Obowiązek czy rekomendacja – czy muszę wymieniać opony na letnie?

Wymiana opon letnich na zimowe dla większości kierowców to oczywistość. Zdają sobie oni sprawę, że odpowiednie dopasowanie ogumienia do trudnych warunków drogowych, które w Polsce jak wiemy potrafią się zmieniać bardzo dynamicznie, to kwestia podstawowego bezpieczeństwa. Trzeba sobie także zdawać sprawę, że w przypadku kolizji lub wypadku ubezpieczyciel z pewnością wykorzysta fakt braku odpowiedniego ogumienia, aby nie wypłacić odszkodowania albo wypłacić znacznie mniejszą kwotę. 

W przypadku wymiany opon na letnie obserwować można jednak pewną dezynwolturę kierowców. Część z nich wychodzi z założenia, że na oponach zimowych można przejechać cały rok. W końcu chodzi tylko o to, by zapewnić odpowiednią drogę hamowania i przyczepność przy niskich temperaturach. Tego typu podejście nie jest właściwe. Warto bowiem przypomnieć, że:

  • opony zimowe są skonstruowane tak, by zapewniać bezpieczeństwo w warunkach błotno-śniegowych, a nie przy rozgrzanym asfalcie, 
  • mieszanka gumowa w oponach zimowych zachowuje odpowiednią elastyczność tylko w niskich temperaturach, w wysokich – traci sporą część swoich właściwości, 
  • opony zimowe mają wysokie lamele, które zimą zapewniają przyczepność i odpowiednią drogę hamowania, natomiast latem zupełnie się nie sprawdzają. 

Upraszczając, wymiana opon na letnie jest potrzeba, ponieważ opona zimowa w wysokich temperaturach traci swoje pożądane właściwości, ulega odkształceniom, klei się wręcz do podłoża. W zestawieniu choćby z niewłaściwą zbieżnością może to dać bardzo niebezpieczną mieszankę. 

Zalety wymiany opon zimowych na letnie 

W sklepie internetowym z oponami – https://noweopony.pl/opony/letnie bez problemu możesz kupić nowe modele w bardzo okazyjnych cenach. Warto to zrobić przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Wiosna i lato to czas, kiedy zdecydowanie większej podróżujemy. Na drodze zdarzają się zaś różne nieprzewidziane sytuacje. Opony letnie dobrej jakości gwarantują ci odpowiednią przyczepność, optymalną drogę hamowania i… niższe koszty eksploatacji. Pamiętaj, że jazda na zużytych oponach to automatycznie wyższe opory toczenia. Wymieniając opony, minimalizujesz ryzyko wystąpienia tego tupu problemów. Wymiana opon nie jest usługą drogą, a gwarantuje ci nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy. 

CZYTAJ DALEJ  Limitowana edycja Volvo C70

 

opona letnia

Najlepszy czas na wymianę opon na letnie

Eksperci z https://noweopony.pl/ podkreślają, że kapryśna aura, jaka panuje w Polsce wczesną wiosną nie ułatwia podjęcia decyzji o wymianie opon. Minusowe temperatury potrafią pojawiać się nawet w kwietniu. Z wymianą opon na letnie nie warto się więc śpieszyć, nie jest jednak również dobre odwlekanie tej decyzji w nieskończoność. Oczywiście zawsze można zdecydować się na opony całoroczne, natomiast i one mają swoje wady. Przede wszystkim trzeba stosunkowo często wymieniać ogumienie, kontrolować stan bieżnika. 

Najlepszą wskazówką, że nadszedł czas na wymianę opon jest temperatura powyżej 7 stopni Celsjusza. Nie chodzi tutaj jednak o jeden-dwa dni z taką temperaturą (w Polsce potrafią się zdarzać i wyższe temperatury nawet w lutym). Taka temperatura powinna się utrzymywać jako stała: chodzi o brak ryzyka, że spadnie ona powyżej 7 stopni. Najlepszą podpowiedzią są prognozy długoterminowe. Warto czasem poczekać jeden tydzień dłużej niż zostać zaskoczonym przez nagłą zmianę pogody. Warto jednak nie czekać zbyt długo. O ile jazda na oponach zimowych przy temperaturze do 15 stopni nie jest zbyt ryzykowna, o tyle już przy wyższych temperaturach sytuacja się zmienia. Im wyższe temperatura, tym mniejsze bezpieczeństwo i tym większe zużycie ogumienia. Oczywiście szczyt okresu wymiany opon przypada na okres końca marca/początku kwietnia, natomiast można do delikatnie przesunąć nawet na końcówkę kwietnia (oczywiście w zależności od pogody). Jest przy tym spora szansa, że ominiesz te największe kolejki do wulkanizatora. 

Przechowywania opon

 Jednym z problemów, z którym często mierzą się kierowcy, jest przechowanie opon. Nie wszyscy mają bowiem do dyspozycji garaż lub komórkę lokatorską, w której można byłoby przechowywać opony. Warto jednak zwrócić uwagę na możliwość skorzystania z usługi przechowywania opon. Takie rozwiązanie proponują niektóre warsztaty samochodowe. 

CZYTAJ DALEJ  Zespoły Audi gotowe do startu na torze Daytona

Nawet jeśli samodzielnie przechowujesz opony, warto pamiętać o ich oczyszczeniu przez złożeniem w garażu czy magazynie. Warto zadbać o to, aby miejsce składowania nie miało skrajnie niskiej lub wysokiej temperatury w środku. Opony warto zapakować w przeznaczone do tego zabezpieczenia. Należy chronić opony zarówno przed wilgocią, jak i szkodliwym działaniem promieni słonecznych. 

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *