Kia pro cee’d GT i Kia cee’d GT

Rozpoczynający się 5 marca 83 Salon International de l’Automobile w Genewie będzie sceną światowej premiery modeli Kia pro_cee’d GT oraz cee’d GT – najbardziej usportowionych, produkcyjnych samochodów w historii marki Kia.

Oba pojazdy napędzane są nową wersją 1,6-litrowego silnika benzynowego GDI (bezpośredni wtrysk paliwa) o wzmocnionej konstrukcji z turbosprężarką dwukanałową (twin-scroll turbo). W porównaniu z identycznej pojemności silnikiem wolnossącym uzyskano imponujący wzrost oddawanej mocy – o 51% do 204 KM i momentu obrotowego – o 61% do 265 Nm. Oba przednionapędowe modele GT wyposażone są seryjnie w sześciostopniową przekładnię manualną i przyspieszają od 0-100 km/h w czasie 7,7 sekundy, a ich prędkość maksymalna sięga 230 km/h. Godna uwagi jest elastyczność napędu: przyspieszenie na biegu czwartym 60-100 km/h zajmuje 5,4 sekundy, na biegu piątym 80-120 km/h 7,3 sekundy, a na biegu szóstym 80-120 km/h – 8,8 sekundy.  

Oba nowe modele GT zaprojektowane zostały w Europie pod nadzorem Petera Schreyera, Prezesa i Głównego Stylisty Kia Motors Corporation i otrzymały nową atrapę chłodnicy oraz nowe gniazda reflektorów, pogłębione zderzaki, czteropunktowe świtała do jazdy dziennej LED, nowe lampy przeciwmgielne, podwójną końcówkę wydechu, powiększone 18-calowe felgi z lekkiego stopu a także przyciągające wzrok, lakierowane na czerwono zaciski hamulców. Całości dopełnia oferta unikalnej kolorystyki lakierów nadwozia. Wystrój kabin obejmuje sportowe fotele Recaro, metalizowane nakładki pedałów, specjalnie dobrane materiały wykończeniowe oraz wzorowany na samochodach wyścigowych, siedmiocalowy wyświetlacz TFT w zestawie wskaźników, tworząc nieodparcie sportową atmosferę wnętrza.

Znakomitą charakterystykę dynamiczną, jakiej spodziewać się można po samochodach o zacięciu sportowym i tak wysokiej mocy napędu zapewniają odpowiednie modyfikacje konstrukcji zawieszenia. Nie ma to jednak wpływu na wyjątkowy komfort jazdy co oznacza, iż oba modele GT mogą się doskonale sprawdzać także w codziennej eksploatacji. „Światowa premiera nowej Kii pro_ce’d GT oraz cee’d GT akcentuje różnorodność naszej oferty modelowej i jako wyraz naturalnej ekspansji na rynku samochodów sportowych stanowi ważny krok naprzód w historii marki Kia.” – powiedział Michael Cole, dyrektor operacyjny (COO) Kia Motors Europe −„Kia pro_cee’d GT spodoba się kierowcom szukającym stylu, osiągów i dynamiki jazdy, a dla klientów preferujących 5 drzwi proponujemy nieco bardziej praktycznego cee’da GT.”

Uruchomienie produkcji modeli Kia pro_cee’d GT i cee’d GT planowane jest na połowę maja 2013 w słowackim zakładzie Kia Żylina, a ich sprzedaż na rynkach europejskich rozpocznie się w połowie roku.

 

źródło: Kia Motors

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3285

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *