Jak sprawdzić, czy klocki hamulcowe są do wymiany?

zacisku hamulcowego, przewodów, tarcz hamulcowych, bębnów hamulcowych, czujników drogi hamowania, pomp wtrysku i układu kontroli stabilności jazdy. Główną funkcją klocków hamulcowych jest tworzenie powierzchni ściernej i stosowanie siły, aby zatrzymać każdy pojazd. Wczesne wykrywanie problemów z klockami hamulcowymi pomaga w uniknięciu większych uszkodzeń, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak sprawdzić, czy klocki hamulcowe są do wymiany.

 

 

Sprawdź stan zużycia klocków hamulcowych

Podczas wizyty w warsztacie lub samodzielnie możesz sprawdzić stan zużycia klocków hamulcowych. Aby to zrobić, otwórz zacisk hamulca, a także zdejmij zacisk lub zaciski hamulca i odłącz oba klocki. Następnie sprawdź nacisk klocków jednym palcem. Jeśli są płaskie i mają mniej niż 6 mm grubości, muszą zostać wymienione. Zużyte klocki najprawdopodobniej nie tylko spowodują drgania kierownicy i hałas podczas hamowania, ale także staną się przyczyną większych uszkodzeń układu hamulcowego.

Zbadaj tarczę lub bęben hamulcowy

Sprawdzenie tarczy lub bębna hamulcowego jest kolejnym krokiem do sprawdzenia, czy klocki hamulcowe są do wymiany. Gdy klocki są mocno zużyte, tarcza lub bęben może wyglądać na porysowany, lub przypalony. Spoiny na klockach nie powinny stykać się z metalowymi picami lub zaczepami zamocowanymi do bębna. Jeśli tak jest, oznacza to, że klocki w krótkim czasie ulegną zużyciu. Istnieje również ryzyko, że stalowe piki bębna może pozostać w ścianie klocka, który może następnie porysować tarczę lub bęben.

Zainwestuj w najlepszą jakość

Aby upewnić się, że wymiana klocków hamulcowych jest wykonana starannie, zalecane jest zakupienie klocków hamulcowych najwyższej jakości. Należy zwrócić uwagę na to, by wymieniona część była odpowiednia dla twojego pojazdu i miała certyfikat zgodności z europejską normą jakości ECE-R90. Najlepsze klocki hamulcowe powinny być nie tylko solidnie wykonane, ale również wyposażone w technologiczne innowacje, takie jak włókna keramzytowe, ceramiczne nasadki, wkładki teflonowe i wkładki termoizolacyjne.

 

Klocki hamulcowe pełnią ważną funkcję w zapewnieniu bezpiecznej jazdy. Właściwa konserwacja pomoże uniknąć wielu wypadkom, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak sprawdzić, czy klocki hamulcowe są do wymiany. Poprzez regularne badania stanu zużycia klocków hamulcowych, wystrój tarcz wraz z bębnami oraz wybór klocków hamulcowych najwyższej jakości, możesz mieć pewność, że twój samochód jest bezpieczny i jest gotowy do jazdy.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3063

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *