Jak i gdzie szukać używanych samochodów? Najważniejsze zasady przy zakupie auta

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak podejść do takiego tematu, aby później nie żałować podjętej decyzji. Wybór danego auta to bowiem dopiero jeden z wielu etapów na drodze do jego nabycia. Jak i gdzie szukać najlepszych pojazdów z rynku wtórnego? Czym kierować się przy wyborze tego jedynego?

W przypadku nabycia samochodu mamy do wyboru dwie możliwości: zakup nowego auta lub znalezienie używanego pojazdu. Nie jest tajemnicą, że z uwagi na koszty o wiele popularniejsze w ostatnich latach jest kupowanie samochodów z drugiej ręki. W takich okolicznościach tym bardziej powinno się zdobyć wiedzę dotyczącą tego, na jakie aspekty zwracać uwagę przed zakupem. 

Określenie potrzeb i budżetu

Pierwszą rzeczą, jaką powinno się zrobić jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań używanego samochodu, jest określenie indywidualnych potrzeb, wymagań, ale również możliwości finansowych. Budżet należy zawsze podzielić na dwie części, a mianowicie na kwotę samego zakupu, jak i na rezerwowe środki, które można przeznaczyć na tzw. pakiet startowy. W skład tego ostatniego wchodzą wszelkiego typu drobne naprawy, przegląd, wymiana olejów, ubezpieczenie i wiele innych. Im droższy i bardziej wyjątkowy pojazd wybierzemy, tym koszty początkowe będą wyższe.

 

Wybierając samochód, zastanówmy się, na czym nam dokładnie zależy, jaka powinna być maksymalna moc pojazdu, średnia wielkość spalania w l/km. Kluczowe są też gabaryty pojazdu oraz odpowiedzenie sobie na pytanie, czy potrzebujemy typowego kompaktowego miejskiego SUV-a, czy też bardziej sportowego auta. Przeglądając poszczególne oferty, zwróćmy uwagę na to, jak bardzo szczegółowe są podane w nich informacje. Im więcej danych znajdziemy, tym lepiej, a jednocześnie może świadczyć to o transparentności ze strony samego sprzedającego, a więc o tym, że nie ma on przed nami nic do ukrycia. 

Oględziny i jazda próbna 

Jeśli wybrana oferta przypadnie nam do gustu, nie pozostaje nic innego, jak skontaktowanie się z właścicielem i umówienie na spotkanie. Dzięki temu będziemy mogli dokładnie przyjrzeć się pojazdowi i sprawdzić każdy możliwy detal. Wiadomo bowiem, że zdjęcia czy opis nie oddają w pełni rzeczywistości, dlatego najlepszym sposobem jest obejrzenie auta na własne oczy. Na oględziny można zabrać ze sobą osobę, która zna się na motoryzacji, lub po prostu skorzystać z usług stacji kontroli pojazdów. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości lub chcemy tylko wstępnie przyjrzeć się pojazdowi, należy przede wszystkim sprawdzić, co kryje się pod maską. Istotne jest to, aby nie było żadnych śladów wycieków, co często jest zwiastunem różnego typu usterek. W tym celu warto zajrzeć też pod sam samochód.

 

Niezbędna jest również kontrola ogumienia, karoserii, a także samego wnętrza pojazdu. Zapytajmy sprzedawcę o to, czy auto posiada książkę serwisową, jakie naprawy przeszło i czy konieczne są kolejne, czy brało udział w wypadku lub kolizji itp. Odpowiedzi na wiele pytań może przynieść ponadto jazda testowa, podczas której zwróćmy szczególną uwagę na pracę silnika, układu hamulcowego czy skrzyni biegów.  

Gdzie szukać używanych samochodów? 

Jeśli zależy nam na szybkim znalezieniu samochodu, który będzie w dobrym stanie technicznym i za rozsądną cenę, szeroki wybór tego typu ofert dostępny jest np. na Allegro. Na uwagę zasługują różne marki i modele, w tym te z nieco wyższej półki, jak Audi A3, Audi A6, Audi Q7, i wiele innych. Warto śledzić oferty na bieżąco, ponieważ można trafić na prawdziwe perełki. 

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *