Ile kosztuje sprowadzenie motocykla z USA?

Taki zakup to coraz częściej także spora oszczędność – zakup motoru z USA może być nawet 20-40% tańszy niż w Polsce. Jak to możliwe i ile kosztuje sprowadzenie motocykla z USA?

 

 

 

 

 

Gdzie szukać najlepszych ofert przy zakupie motocykla?

Zakup motocykla z USA nie stanowi obecnie żadnego problemu. Licytacje i aukcje, które można śledzić na żywo i podbijać do ustalonej kwoty na platformie BidCars. To ona łączy zaufane aukcje IAAI i Copart, które pozwalają dokładnie prześledzić historię pojazdu. Aukcje IAAI (Insurance Auto Auctions) organizowane są głównie przez firmy ubezpieczeniowe, które oferują wcześniej ubezpieczone pojazdy. Aukcje Copart to platforma umożliwiająca licytowanie i zakup uszkodzonych pojazdów mechanicznych w atrakcyjnych stawkach. Platforma umożliwia dostęp do szczegółowych informacji o stanie technicznym oraz zdjęć pojazdów przed licytacją.

Używany motocykl amerykański – jak go sprawdzić podczas aukcji?

Na portalu aukcyjnym przy każdej aukcji istnieje opcja sprawdzenia historii pojazdu oraz kalkulator. Pomoże on w sprawdzeniu kosztów związanych z importem motocykla z USA. Na całkowity koszt sprowadzenia motocykla ze Stanów składa się nie tylko jego wartość, rodzaj i stan techniczny, ale też procedury celno-skarbowe i usługi transportowe. Szczególnie te ostatnie generują największe wydatki. Import motoru rozpoczyna się od transportu modelu do portu w USA, co w zależności od lokalizacji i firmy przewozowej może kosztować od 200 do 1000 dolarów. Koszt transportu morskiego z USA do Europy mieści się w przedziale około 400-1500 dolarów. Po dopłynięciu do Europy, trzeba też doliczyć do kosztów transport motocykla z portu do Polski, czyli około 350 dolarów.

 

Nie można też zapomnieć o cle i opłatach VAT. Na szczęście akcyza w Polsce nie obejmuje sprowadzanych motocykli. Podatek VAT na importowane motocykle wynosi 23%, cło na motocykle to 6%. Jeśli zdecydujesz się na ofertę firmy pośredniczącej, takiej jak BidCars, należy policzyć jej prowizję wraz z podatkiem (BidCars pobiera 450$ oraz VAT). Długa lista kosztów może zniechęcić, jednak koszty sprowadzenia motocykla i jego zakup w Stanach Zjednoczonych dalej mogą okazać się sporą oszczędnością. Kupując motocykl używany lub do naprawy poprzez aukcje motocyklowe USA, można spotkać się z naprawdę szerokim przedziałem cenowym.

Cena motocykla prosto z USA

Import motocykla z USA rozpoczyna się od wyboru wymarzonego modelu. Początkowa wycena wartości pojazdu w domu aukcyjnym zależy od wieku, przebiegu, stanu technicznego oraz popularności danego motocykla. Ceny zaczynają się już od kilkuset dolarów, zaś górna granica kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy dolarów zarezerwowana jest dla naprawdę ekskluzywnych oraz zabytkowych modeli.

 

licytacje w usa

 

Zwykle w przedziale kilku tysięcy dolarów można znaleźć naprawdę interesujące aukcje motocykli z USA w dość dobrym stanie technicznym. W ofercie domu aukcyjnego znajduje się obecnie m.in. Harley Davidson Iron 883, smukły i solidny model po lewostronnym uszkodzeniu. Motocykl odpala, przebieg zatrzymał się na 13 105 kilometrze. Na razie aukcja stanęła na 1675 dolarach, co za sprzęt tej klasy jest więcej niż korzystną ofertą.

Import motocykli z USA – czas oczekiwania

Sprowadzenie motocykla ze Stanów Zjednoczonych zajmuje BidCars około 6-8 tygodni. Zawsze jednak należy liczyć się z opóźnieniami, które na tak długiej trasie mogą być spowodowane przez wiele czynników. Przy imporcie motocykli drogą morską wiele zależy od trasy i harmonogramu przewoźnika. Sprowadzanie motocykli opóźniają również procedury celno-skarbowe, szczególnie jeśli pojawiają się nierozwiązane kwestie celne. Czas transportu może też ulec przedłużeniu w przypadku świąt – wydłużają one import nawet o kilka dni. Dlatego warto sprowadzać motocykl na długo przed oczekiwaną datą przybycia, szczególnie jeśli ma on być niespodzianką lub prezentem.

Sprowadzanie motocykla – jak sprawdzić jego historię?

Chociaż przedmiot aukcji znajduje się na drugiej stronie globu, aukcje na motocykle z USA są sprawdzonym źródłem informacji o każdym modelu. Ogłoszenia na portalu Bid.Cars wystawione są poprzez aukcje z baz IAAI i Copart, platformy zbierające oferty motocykli porzuconych czy uszkodzonych. Możesz w prosty sposób prześledzić historię każdego motoru i oszacować zakres napraw. Zwykle motocykle z drobnymi usterkami stanowią wyjątkową okazję, którą łatwo rozpoznać po tempie licytowania. Warto przed przystąpieniem do aukcji porównać dostępność i cenę tego samego motocyklu w Polsce. Nawet przy wysokich kosztach importu motocykla i jego zaadoptowania do polskich przepisów, zwykle wynik jest korzystny dla motocykli sprowadzanych z Ameryki. Zwykle zakup motocykla z USA poprzez aukcje internetowe jest o 20-40% tańszy od kupna tego samego modelu w Polsce – i to po odjęciu wszystkich kosztów. Warto polować na specjalne okazje, zwłaszcza jeśli zamawiający samodzielnie zajmuje się naprawą i wymianą części w motocyklach.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3210

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *