Dobry olej = prawidłowe ciśnienie

Obie sytuacje w konsekwencji mogą doprowadzić do jego poważnego uszkodzenia, a naprawa może okazać się bardzo kosztowna. Czasami nawet nieopłacalna. Dlatego, gdy tylko zapali się kontrolka ciśnienia oleju zatrzymaj się i sprawdź co się dzieje. Jeśli nie możesz ocenić tego sam, od razu zwróć się do fachowca.

  

 

 

 

 

Za prawidłowe ciśnienie odpowiada wiele urządzeń. Na przykład pompa oleju, która zapewnia jego przepływ, nie zawsze jednak problemy z ciśnieniem muszą oznaczać jej awarię. Powodów może być więcej. Dlatego jak tylko zaświeci się kontrolka ostrzegająca, należy wyłączyć silnik i zlokalizować przyczynę. 

Niskie ciśnienie oleju

Niskie ciśnienie najczęściej jest spowodowane zbyt małą ilością oleju w silniku. Może to być wynikiem wycieków z silnika lub dużym spalaniem, albo jednym i drugim na raz. To czy oleju silnikowego jest za mało, możesz sprawdzić sam. Wyłącz silnik, odczekaj kwadrans aż się schłodzi i wyciągnij bagnet. Bagnet ma oznaczenie odpowiedniego poziomu oleju, dzięki czemu łatwo ocenisz jego ewentualny niedostatek i ocenisz jego stan.

Ponadto wysokie zużycie oleju może być spowodowanego niewłaściwym jego typem, jaki został wlany. Zawsze stosuj olej silnikowy zalecany przez producenta. Każda jednostka napędowa zbudowana jest w inny sposób i z innych materiałów i elementów. Dlatego nie bez znaczenia producenci samochodów zalecają konkretne wartości olejów silnikowych, jakich należy pilnować przy jego wymianie. 

Powodem niskiego ciśnienia może być także uszkodzenie pompy oleju. To bardzo częsta przyczyna. Jednak uszkodzonej pompy nie da się naprawić. Należy wymienić ją na nową, a przy tym także pasek rozrządu i filtr oleju. W niektórych przypadkach niski poziom oleju może także wynikać z uszkodzenia układu chłodniczego. Wówczas dochodzi do przegrzania i pojawia się niska lepkość oleju. Wtedy oprócz wymiany oleju czeka Cię także remont elementów chłodniczych. 

Wysokie ciśnienie oleju

Wysokie ciśnienie spowodowane jest najczęściej nadmiarem oleju w silniku. Innymi słowy oleju jest po prostu za dużo, bo na przykład mechanikowi za mocno przechyliła się butelka. Jednak wysokie ciśnienie oleju spowodowane jego nadmiarem, nie zawsze rodzi poważne problemy. Gdy do układu smarowania trafi zbyt dużo oleju, najczęściej obejdzie się bez poważnych uszkodzeń. Wystarczy po prostu ten nadmiar spuścić. 

Druga z możliwych przyczyn wysokiego ciśnienia to niewłaściwie dobrany olej do Twojego silnika. Ma on jak widzisz duże znaczenie i może odpowiadać zarówno za niskie jak i wysokie ciśnienie. Nierekomendowany przez producenta olej, jaki znajduje się w silniku niestety może powodować większe problemy.  Na przykład rozszczelnienie jednostki. 

Kolejną z przyczyn mogą być zanieczyszczone kanały olejowe, które są efektem zaniedbania – często brakiem regularnych przeglądów technicznych. Dlatego warto dbać odpowiednie wartości w układzie smarowania. 

Do czego może prowadzić zbyt wysokie ciśnienie oleju?

Zbyt wysokie ciśnienie oleju prowadzi najczęściej do rozszczelnienia w układzie smarowania i samym silniku. Dlatego gdy tylko zapali się kontrolka oleju sprawdź jego ciśnienie. O ile wzrost ciśnienia spowodowany jest po prostu wysokim poziomem oleju o tyle rozwiązanie jest proste. Należy spuścić nadmiar z miski olejowej. Jeśli tylko po przekręceniu kluczyka kontrolka informująca o ciśnieniu nie zaświeci się, to możesz ruszać w podróż.

Olej silnikowy pełni bardzo ważną funkcję

Regularna wymiana oleju to podstawowy krok do zachowania sprawności samochodu. Prawidłowe ciśnienie oleju zapewnia właściwą pracę silnika. Stosuj więc tylko takie oleje silnikowe, które są przeznaczone do konkretnego typu silnika. Hurtownia olejów samochodowych Alti Group posiada bogatą ofertę olejów silnikowych do każdego rodzaju silnika. Dlatego z łatwością znajdziesz ten, rekomendowany przez producenta samochodu. Alti Gropu to hurtownia olejów samochodowych, która dostarcza wysokiej jakości oleje samochodowe już od 1995 roku. Bogate doświadczenie czyni ich ekspertami. Dzięki temu oferują najlepsze produkty. Pomogą Ci wybrać odpowiedni olej do silnika ale też doradzą, jakie dodatki do paliwa i oleju warto stosować, aby samochód jak najdłużej zachował pełną sprawność. Jednymi z najlepszych olejów, jakie znajdziesz w Alti Group są oleje silnikowe Valvoline.

Oleje silnikowe Valvoline

Valvoline to marka istniejąca od 1866 roku. Innowacyjny pomysł zastosowania oleju w silniku parowym przez dr Johna Ellisa zaowocował swobodniejszym poruszaniem się zaworów. Zaskakujące rezultaty jakie przy tym uzyskła, skłoniły go do zarejestrowania firmy Valvoline. Dzisiaj, dzięki niewygórowanej cenie i jednocześnie bardzo wysokiej jakości, oleje silnikowe Valvoline są najczęściej wybieranymi spośród olejów samochodowych.  W katalogu tych produktów znajdziesz wszystkie rekomendowane dla konkretnego silnika. Niezależnie od lepkości – 10W40, 5W40, 5W30 itd. 

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *