Dni Innowacji BMW 2013

w postaci modelu BMW i3, który reprezentuje nową formę zrównoważonej mobilności w przestrzeni miejskiej. Jako pierwszy pojazd elektryczny segmentu premium, BMW i3 spełni społeczne, ekologiczne i ekonomiczne wymagania naszych czasów. Inżynierowie BMW zastosowali nową, przełomową architekturę pojazdu, co wymusiło użycie nowoczesnych i lekkich materiałów, jak również innowacyjnych procesów produkcyjnych. Zrównoważony rozwój odgrywa dla BMW Group istotną rolę również w tym zakresie. BMW i3 było pierwszym projektem, w którym dążenie do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju było równie istotne, co obniżenie kosztów eksploatacji i wagi pojazdu, czy podniesienie jakości jego wykonania. Celem firmy jest również obniżenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, w związku z czym wysiłki ekspertów skupiają się wokół takich kwestii, jak dostarczanie energii, zużycie wody, emisja szkodliwych substancji i zarządzanie odpadami.

Produkcja włókien węglowych za pomocą siły wiatru i przy wykorzystaniu hydroelektrowni. Firma BMW przywiązuje ogromną wagę do ochrony środowiska i surowców naturalnych nawet w przypadku produkcji i obróbki tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami węglowymi (CFRP), stosując odnawialne źródła energii. W tym celu BMW Group przejęło kontrolę nad wszystkimi etapami procesu, począwszy od produkcji włókien węglowych, a skończywszy na recyklingu włókien i kompozytów. Doskonałym przykładem takiego podejścia jest ultranowoczesny łańcuch produkcyjny tworzyw CFRP, który rozpoczyna się w Moses Lake w Stanach Zjednoczonych, przechodzi przez Wackersdorf u Landshut w Niemczech i kończy się w Lipsku. Na przykład w Moses Lake energia elektryczna wymagana w procesie produkcyjnym jest generowana w ekologiczny sposób przy 100-procentowym wykorzystaniu hydroelektrowni, natomiast w Lipsku elektryczność jest wytwarzana za pomocą siły wiatru.

Fabryka BMW w Lipsku: 100 procent elektryczności generowane siłą wiatru. Fabryka BMW w Lipsku jest wyjątkowa pod wieloma względami. Energia wymagana w procesie produkcji jest generowana na miejscu z wykorzystaniem siły wiatru. Na terenie obiektu znajdują się cztery elektrownie wiatrowe, które generują nawet więcej energii elektrycznej, niż potrzeba do produkcji wszystkich modeli BMW i. Oprócz systemu dostarczania energii, który nie przyczynia się do emisji CO2, zakład może się również poszczycić innymi osiągnięciami: w porównaniu z już i tak wydajnym procesem produkcji pojazdów BMW, w fabryce BMW i udało się dodatkowo zaoszczędzić 50% energii i 70% wody.

Seryjna produkcja tworzyw CFRP: wysokie bezpieczeństwo procesu, krótki czas cyklu produkcyjnego. Rozpoczęcie seryjnej produkcji BMW i3 w fabryce BMW w Lipsku przyczyni się do ustanowienia nowych standardów w wielu dziedzinach, a nie tylko w zakresie ochrony środowiska. Zastosowanie karbonowych komponentów w masowej produkcji w branży motoryzacyjnej to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ do tej pory wykorzystywanie tworzyw CFRP obarczone było wysokimi kosztami, a ich przetwarzanie i produkcja były zbyt skomplikowane i niedostatecznie elastyczne. Jednakże po ponad dziesięciu latach intensywnych prac rozwojowych i zoptymalizowaniu procesów, materiałów, systemów i narzędzi, firma BMW Group jako jedyny producent samochodów na świecie dysponuje wystarczającymi kompetencjami do stosowania tworzyw CFRP w produkcji seryjnej. Proces produkcji jest niepowtarzalny, a czas cyklu produkcyjnego bardzo krótki, nawet w przypadku skomplikowanych komponentów CFRP. To samo dotyczy opracowanych przez BMW technik łączenia indywidualnych komponentów, co odbywa się w nadwoziowni w pełni zautomatyzowanym procesie.

Pierwsza tego typu koncepcja recyklingu na świecie. Podczas rozwoju projektu BMW i, firma BMW Group opracowała pierwszą na świecie koncepcję recyklingu dotyczącą komponentów CFRP, elementów nadwozia oraz odpadów produkcyjnych, która doskonale sprawdza się w przypadku produkcji seryjnej. Materiały nadające się do przetworzenia zostają wykorzystane w innych procesach i z powrotem wdrożone do produkcji lub użyte w innych celach, co pozwala oszczędzać cenne zasoby. BMW znalazło nawet zastosowanie dla zużytych akumulatorów.

E-mobilność: droga jest czysta. Dzięki maksymalnemu zasięgowi 160 kilometrów, BMW i3 spełnia oczekiwania klientów mieszkających w aglomeracjach miejskich. Ładowanie akumulatorów jest bardzo proste – tą czynność można wykonać w domu, w pracy lub w publicznych stacjach ładowania. Dodatkowo, BMW i oferuje pełną gamę produktów i usług pod nazwą 360° ELECTRIC, które spełnią indywidualne potrzeby klientów. BMW i wraz ze swoimi partnerami dąży również do rozwinięcia publicznej infrastruktury punktów ładowania, włączając w stworzenie odpowiednich systemów płatności oraz zapewnienie możliwości dokonywania rezerwacji.

Układ napędowy eDrive: niezawodny, bezpieczny i trwały. Niezawodność i bezpieczeństwo podzespołów elektrycznych jest dla BMW Group kwestią priorytetową. Dobrze wiedzieć, że litowo-jonowy akumulator BMW i3 przetrwa przynajmniej jeden pełny cykl życia pojazdu. Wszystko to zasługa m.in. opracowanego przez BMW inteligentnego systemu zarządzania pracą akumulatora oraz efektywnego systemu podgrzewania/chłodzenia. Podobnie, jak pozostałe pojazdy BMW, model i3 również spełnia surowe normy określone przez firmę, które wykraczają poza standardy określone prawem.

Łatwe serwisowanie i naprawy prowadzone w oparciu o wysokie standardy.Nawet w mało prawdopodobnym przypadku awarii, wadliwe komponenty mogą zostać łatwo zidentyfikowane, co pozwoli wymienić indywidualne moduły lub cały akumulator. To samo dotyczy uszkodzeń nadwozia powstałych w następstwie wypadku – już w fazie wstępnego projektowania inżynierowie BMW zadbali o to, aby poszczególne elementy można było łatwo naprawić. Firma opracowała specjalne metody wykonywania napraw pozwalające zaoszczędzić czas ze szczególnym uwzględnieniem plastikowych paneli oraz tworzyw CFRP użytych w BMW i3. W rezultacie, koszty napraw powypadkowych tego modelu są zbliżone do kosztów naprawy BMW serii 1.

 

źródło: BMW Group

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *