BMW Concept serii 4 Coupé

Modele Coupé i Cabrio BMW serii 3 są w aktualnej generacji globalnym liderem segmentu coupé i kabrioletów klasy średniej premium. Jak żadne inne auta ukształtowały stylistykę, dynamikę i wzorce wydajności w tym segmencie.

BMW Concept serii 4 Coupé stanowi zapowiedź czwartej generacji sportowych coupé klasy średniej i umacnia pozycję BMW jako lidera na międzynarodowym rynku samochodowym.

Cyfra „4” oznacza przy tym większą ekskluzywność i prezencję. Estetyka, dynamika, elegancja – nowe BMW Concept serii 4 Coupé przenosi zalety BMW serii 3 Coupé w nowy wymiar. Cyfra „4” nie tylko wyznacza początek nowej serii, ale stanowi zwieńczenie pewnego procesu rozwojowego. Poprzez swoją odrębną osobowość i oryginalną stylistykę seria 4 jawi się w BMW jako synonim estetyki i dynamiki w swoim segmencie. Wyróżnia się bardziej sportowym charakterem, większą ekskluzywnością i jeszcze wyraźniejszym odróżnieniem od BMW serii 3. Poprzez nową nomenklaturę BMW nawiązuje do swoich najlepszych tradycji: dużych coupé BMW serii 6 i BMW serii 8.

Stylistyka: zwieńczenie procesu rozwojowego. Istota nowej, sportowej i jednocześnie eleganckiej generacji pojazdów przejawia się w BMW Concept serii 4 Coupé poprzez nowoczesność i luksus. Wysokogatunkowe detale w ekskluzywny sposób podkreślają idealnie wyważone proporcje coupé. Wyposażenie BMW Individual, doskonałe wykonanie i wyselekcjonowane materiały tworzą wewnątrz auta unikalny klimat. Poprzez kooperację z BMW Individual nowe BMW Concept serii 4 Coupé jasno pokazuje ambicje firmy: dążenie do perfekcji i podejmowanie coraz to nowych wyzwań.

Więcej dynamiki nawet podczas postoju: niżej i szerzej. Wymiary BMW Concept serii 4 Coupé sygnalizują dynamikę nawet podczas postoju: o 50 mm większy rozstaw osi (2810 mm), rozstaw kół przednich większy o 45 mm (1545 mm) z przodu i o 80 mm (1593 mm) z tyłu. Szerokość pojazdu wzrosła o 44 mm do 1826 mm, a wysokość dachu zmalała o 16 mm do 1362 mm. Długość pojazdu zwiększyła się przy tym do 4641 mm. Wszystko to daje razem niezwykle dynamiczne proporcje.

Perfekcyjne proporcje. Coupé BMW budzi u obserwatora wyjątkową fascynację: już przy pierwszym spojrzeniu pokazuje, czego można się spodziewać po tym aucie. Sportowa sylwetka BMW Concept serii 4 Coupé poprzez swoje eleganckie kontury i atletycznie wyrzeźbione powierzchnie jest wyrazem kunsztu projektantów BMW. Również proporcje auta są typowe dla BMW: długi rozstaw osi, długa maska silnika, cofnięta kabina i krótkie zwisy karoserii sprawiają, że BMW Concept serii 4 Coupé wydaje się mknąć nawet wtedy, gdy stoi w miejscu. Smukłe proporcje emanują przy tym elegancją atlety. Efekt ten podkreślają wydatne błotniki tylne, które stanowią jednocześnie najszerszy punkt pojazdu. Dynamicznie zarysowane linie i powierzchnie nadają karoserii auta emocji i precyzji. Dzięki wysokogatunkowym detalom auto zachwyca również przy dokładniejszym spojrzeniu. Elementy funkcyjne, takie jak wloty i wyloty powietrza, klamki drzwi czy lusterka zewnętrzne, zdobią ciekawe akcenty w satynowanym aluminium. W każdym z tych detali widać wysiłek projektantów, aby każdej funkcji nadać perfekcyjną estetykę.

Precyzja i sportowy rys przodu. Charakterystyczny front BMW Concept serii 4 Coupé wyróżniają precyzyjne kontury i zróżnicowane powierzchnie. Typowe dla BMW cechy stylistyczne przodu, takie jak dwie „nerki” i podwójne reflektory, mają tu sportowo płaski kształt i już na pierwszy rzut oka pozwalają rozpoznać BMW Concept serii 4 Coupé jako BMW. A przy tym wszystkim przód świadomie wykazuje wyraźne pokrewieństwo z BMW serii 3. Jego sportowa interpretacja podkreśla dynamiczny charakter BMW Concept serii 4 Coupé.

Obie ikony stylistyczne przodu – „nerki” i podwójne reflektory – są w BMW Concept serii 4 Coupé niezwykle bogate w detale i mają trójwymiarową głębię. Atrapa chłodnicy jest zamknięta dla uzyskania optymalnej aerodynamiki i niskiego zużycia paliwa. Przestrzenie pomiędzy starannie uformowanymi satynowanymi listwami grilla zamknięte są ciemnymi powierzchniami.

W pełni diodowe reflektory są sześciokątną, bardzo „techniczną” wersją typowych dla BMW podwójnych okrągłych reflektorów. Taka dynamiczna i spłaszczona interpretacja optymalnie komponuje się z całym wyglądem przodu. Kształt lamp nawiązuje do połączenia form lamp i atrapy chłodnicy w BMW serii 3 i idzie jeszcze dalej: połączenie to widoczne jest również w nocy. Tuba wewnętrznego reflektora przechodzi w światłowód stanowiący wizualne połączenie tegoż reflektora z atrapą chłodnicy i sprawia, że przód auta wydaje się jeszcze szerszy.

Elementem najbardziej zwracającym uwagę jest nie tylko charakterystyczna atrapa chłodnicy i podwójne reflektory, ale i duży wlot powietrza w pasie przednim. Duży otwór na powietrze sugeruje wysokie zapotrzebowanie mocnych silników na chłodzenie i jednocześnie kieruje wzrok na atletycznie wydatne błotniki. Obie zewnętrzne wstawki ozdobne nawiązują do sześciokątnego kształtu reflektorów i sprawiają, że przód wydaje się jeszcze szerszy i bardziej sportowy. Wlot powietrza zdobią trzy wyraziste elementy z satynowanego aluminium. Mają one dość charakterystyczny kształt i dzielą wlot powietrza w sportowej manierze na trzy części. Różna grubość boków obu wstawek ozdobnych nadaje frontowi wyjątkowej dynamiki. Jednocześnie wlot powietrza wyraźnie oddziela się od wlotów wentylacyjnych hamulców i chłodzenia oleju oraz od „AirCurtain”, zasłony powietrznej stanowiącej element strategii EfficientDynamics. Zasłona prowadzi strumień powietrza po zewnętrznej stronie kół, zamykając niejako nadkola, co poprawia aerodynamikę i zmniejsza znacząco zużycie paliwa.

Siła i elegancja w widoku bocznym. Eleganckie boki BMW Concept serii 4 Coupé wyróżniają płynne, typowe dla BMW proporcje i smukła sylwetka. Długie linie i mocno wyprofilowane powierzchnie tworzą niezwykle żywą grę światła i cienia. Typowa dla coupé lekko opadająca linia dachu łagodnie łączy się z tyłem auta, wizualnie wydłuża karoserię i elegancko podkreśla sportowy charakter auta w widoku bocznym. Również kształt szyb jest odpowiednio spłaszczony i wydłużony.

Ciekawe lusterka zewnętrzne wydają się wyrastać z linii podstawy szyb i są kolejnym przykładem dbałości o detale, łącząc aerodynamiczną funkcjonalność z frapującym kształtem. Również część barkowa karoserii prezentuje się bardzo elegancko. Przejście z dachu w tył auta w harmonijny sposób łączy powierzchnie i bryły, tworząc bardzo sportowe słupki C, które idealnie komponują się ze zgrabną sylwetką auta. Podwójne przetłoczenie pod szybami znane z BMW serii 3 sprawia, że samochód wydaje się być zawsze w dynamicznym ruchu. Powierzchnia cienia pod przetłoczeniem zmniejsza się wyraźnie nad tylnym kołem. Uwydatnia to „muskuły” uformowane wokół tylnego koła i podkreśla dynamikę oraz typowy dla BMW napęd tylny. „AirBreather”, otwór za przednim kołem o działaniu aerodynamicznym to kolejny przykład dopracowanej aerodynamiki nowego BMW Concept serii 4 Coupé. Tworzy on dynamiczny ruch pomiędzy obiema powierzchniami światła na boku auta i nawiązuje do charakterystycznej stylistyki elementów ozdobnych frontu. W „AirBreather” strategia BMW EfficientDynamics łączy się ze stylistyką typową dla BMW. Razem z AirCurtain w pasie przednim zapewniają skuteczną redukcję oporów powietrza w obszarze kół. Dynamiczną i elegancką sylwetkę auta uzupełniają ekskluzywne 20-calowe obręcze kół ze stopów lekkich. Złożona, mocno trójwymiarowa stylistyka Multi Spoke podkreśla przy tym ich sportową elegancję.

Sportowo szeroki tył. Sportowy charakter BMW Concept serii 4 Coupé widoczny jest również w płaskim i niskim tyle auta. Poziome linie i szeroko rozstawione lampy tylne uwydatniają muskularne nadkola i podkreślają szeroki rozstaw kół. Tylna szyba wizualnie obniża tył auta i nadaje karoserii charakteru. Wyraźnie widoczne są przy tym szerokie barki karoserii. Pomiędzy poziomymi liniami tyłu można dostrzec subtelną trójwymiarowość: powierzchnie cienia markują wklęsłość tyłu, która wyraża parcie auta naprzód. Pełna kontrastów gra światła i cienia ożywia tył samochodu.

Lampy tylne w kształcie litery L w BMW Concept serii 4 Coupé harmonijnie komponują się z pojazdem. Nawiązują kształtem do przebiegu linii przetłoczenia na boku auta i są przez to integralną częścią stylistyki karoserii. Zwężające się ku środkowi wydatne lampy tylne podkreślają szerokie i stabilne osadzenie coupé na drodze. Wnętrze lamp tylnych wygląda jak rzeźba z poskręcanych powierzchni. Jeden ciągły element świetlny stanowi przy tym odwzorowanie typowego dla BMW kształtu L bardzo trójwymiarowo i z dużą głębią. Zewnętrzne powierzchnie świetlne świecą jasnym światłem, a ich tło jest nieco ciemniejsze, co jeszcze bardziej uwypukla trójwymiarowy charakter światła.

Z tyłu auta uwagę zwraca najbardziej tyny zderzak. Doskonale widoczny element ozdobny z satynowanego aluminium zamyka od dołu tył auta. Nawiązuje on do trójpodziału przedniego wlotu powietrza i interpretuje go w sposób podkreślający szerokość karoserii. Dynamicznym ruchem okala szeroko rozstawione otwory na końcówki rur wydechowych i kieruje spojrzenie obserwatora na koła. Delikatne fale obok końcówek rur wydechowych nadają mu dodatkowej dynamiki i finezji.

Wysmakowane piękno wnętrza. Wnętrze BMW Concept serii 4 Coupé jest typowe dla BMW – stanowi stylowe połączenie sportowego charakteru i ekskluzywności. Kokpit okala kierowcę i – co również typowe dla BMW – jest całkowicie zorientowany na kierowcę: wszystkie elementy obsługi istotne podczas jazdy pogrupowane są ergonomicznie w pobliżu kierowcy, zapewniając mu optymalny dostęp do wszystkich funkcji. Tzw. layering – przemyślany dobór brył poprzez warstwowanie linii i powierzchni – podkreśla dynamikę wnętrza BMW Concept serii 4 Coupé.

Tak dynamiczny przebieg linii widoczny jest także w drzwiach. Wszystkie linie biegną ku tyłowi auta i wyraźnie sygnalizują parcie auta do przodu. Z kolei powierzchnie boczków drzwi biegną poziomo poprzez słupki B aż do tyłu, spinając ze sobą przednią i tylną część wnętrza. Kształt drzwi i ścian bocznych auta tworzy swego rodzaju kokon wokół kierowcy i pasażerów, dając im tym samym sportową atmosferę oraz poczucie bezpieczeństwa i przestronności. Mocne kontury sprawiają, że tylne siedzenia wyglądają jak dwa połączone ze sobą indywidualne fotele, co podkreśla sportowy charakter BMW Concept serii 4 Coupé.

Rzemieślniczy kunszt, ekologia i techniczna finezja. Doskonałej geometrii wnętrza BMW Concept serii 4 Coupé towarzyszą optymalnie dobrane kolory i materiały z palety BMW Individual. Dwukolorowe wyposażenie w czerni i brązie Schiaparelli doskonale uwydatnia kształty wnętrza w strefie kierowcy i pasażera. Szwy w jasnym, kontrastującym kolorze stanowią świeży akcent na skórzanych obiciach. Ekskluzywna tapicerka wykonana jest z ekologicznie garbowanej skóry. Wyróżnia ją nie tylko przyjazny dla środowiska proces garbowania, ale i naturalna, przyjemna w dotyku miękkość.

Dbałość o szczegóły w wyglądzie zewnętrznym widać również w środku. Wiele elementów wewnątrz BMW Concept serii 4 Coupé świadczy o szczególnej dbałości o detale. Oprócz dyskretnego napisu „BMW Individual” wytłoczonego na fotelach i listwach progowych siedzenia wyróżnia jeszcze jeden wyjątkowy element: ozdoby z ręcznie plecionej skóry biegnące wzdłuż foteli stanowią bardzo szlachetny akcent. Wzór plecionki pojawia się także na uchwytach na napoje, również obitych skórą, oraz na dywanikach. Ekskluzywne wyposażenie wnętrza uzupełniają listwy ozdobne z drewna szlachetnego wykonane z kasztanowca w kolorze naturalnym. Połączenie wysokogatunkowych i wyselekcjonowanych materiałów, starannie rozwiązane detale i wiele elementów wykonanych ręcznie sprawia, że wnętrze BMW Concept serii 4 Coupé wyróżnia nowoczesność i luksus. Kolor lakieru „Liquid Metal Silver” opracowany specjalnie dla tego samochodu koncepcyjnego bardzo dobrze podkreśla charakter stylistyki karoserii i sprawia, że jej kontury i po wierzchnie prezentują się wyjątkowo żywo.

 

źródło: BMW Group

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3210

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *