Alfa Romeo 4C: „Just drive”

137 KM/l i 1,2g maksymalnego opóźnienia przy hamowaniu: „Just drive”!

„Just drive”, wyraźne zaproszenie do przeżywania autentycznych emocji, których może dostarczyć tylko prawdziwa Alfa Romeo. Nowe hasło „just drive” będzie towarzyszyło komunikacji dotyczącej modeli Alfa Romeo, po raz pierwszy wykorzystane podczas prezentacji modelu 4C – „rasowego” samochodu, który zaznacza powrót marki do świata lekkich sportowych samochodów coupé.

Niesamowite osiągi, wyjątkowe prowadzenie, precyzja przyspieszenia, zwinność samochodu ekstremalna aerodynamika i design, łączą w sobie charakterystyczne cechy tradycji Alfa Romeo. To synteza nowej Alfy Romeo 4C, prawdziwego i bezkompromisowego super samochodu, która zaprasza do przeżywania emocji za kierownicą, zarówno na drodze, jak i na torze.

Alfa Romeo 4C jest kwintesencją lekkości: samochód, w którym wszystko jest zaprojektowane, by dostarczać maksymalnych emocji podczas jazdy. Ten sam cel ukształtował również stylistykę modelu 4C. Samochód ten to „naturalne piękno”, wynikające z doskonałego połączenia funkcjonalności i kształtu. Jego design i wymiary odwołują się do jednego z najpiękniejszych coupé, który pozostawił znaczący ślad w historii marki: Alfy Romeo 33 Stradale. Podobnie jak mityczna Alfa 33 Stradale, 4C łączy doskonale wyjątkowe wymagania mechaniczno-funkcjonalne ze stylem. Nadwozie w aerodynamiczny sposób „okrywa” silnik i ramę, tworząc piękny, wyrazisty i witalny kształt.

Zaprojektowana przez inżynierów Alfy Romeo i wyprodukowana w zakładzie Maserati w Modenie, zjawiskowa, dwuosobowa wersja coupé wykorzystuje technologie i materiały pochodzące z 8C Competizione tj. włókno węglowe, aluminium, napęd na tylne koła – oraz technologie stosowane w aktualnie produkowanych samochodach Alfa Romeo, odpowiednio dopracowane, by wydobyć jeszcze bardziej sportowy charakter nowego samochodu. Dowodzą tego nowy silnik benzynowy o pojemności 1750 z turbodoładowaniem i wtryskiem bezpośrednim, wykonany z aluminium, zaawansowana technologicznie skrzynia biegów „Alfa TCT” z podwójnym suchym sprzęgłem oraz wciąż unikalnym systemem Alfa Romeo D.N.A. wzbogaconym o nowy tryb „Race”.

Kompaktowe wymiary wpływają na wyjątkowość tego dwuosobowego samochodu coupé: długość poniżej 4 metrów i rozstaw osi mniejszy niż 2,4 metra. Dodatkowo, wyjątkowa dynamika modelu Alfa Romeo 4C jest podkreślona przez stosunek masy do mocy, który wynosi poniżej 4 kg/KM, co daje pojęcie o potencjale Alfy Romeo 4C, jako autu nazywanym prawdziwym super samochodem (supercar).

Samochód ten jest zatem prawdziwą, stuprocentową Alfą, potwierdzając swój sportowy charakter zarówno na trasie, jak i na torze, gdzie prędkość i przyspieszenie poprzeczne mają jeszcze większe znaczenie, gwarantując wyjątkowe doznania za kierownicą również najbardziej doświadczonym kierowcom. Świadczy o tym maksymalna prędkość wynosząca ponad 258 km/h, przyspieszenie od 0 do 100 km/h osiągane w zaledwie 4,5 sekundy, 1,1 g przyspieszenia bocznego na łuku oraz 1,2 g maksymalnego opóźnienia przy hamowaniu. Tę gwarancję przyjemności prowadzenia samochodu uzyskano również dzięki odpowiedniemu rozłożeniu masy samochodu (40% na oś przednią i 60% na oś tylną).

Dane potwierdzają rewelacyjne osiągi i dynamiczne właściwości Alfy 4C, natomiast istnieje również cecha nierozerwalnie związana z każdym samochodem Alfa Romeo: to łatwość rozpoznania samochodu tej marki za pomocą innych zmysłów. Nie tylko efekt wzrokowy, lecz także dźwięk uwypuklony poprzez niskie częstotliwości i typowe basowe dudnienie dobywające się z silnika.

W ten sam sposób, aby jeszcze lepiej zintegrować się z samochodem, ze szczególną uwagą zaprojektowano kształt foteli. Doznania zmysłowe, doświadczane we wnętrzu samochodu, są jeszcze bardziej odczuwalne – z dodatkową nutką dreszczyku – za kierownicą. Na przykład hamulec – tak, jak w samochodach rajdowych, może być regulowany w taki sposób, aby uzyskać odpowiednią reakcję nawet w sytuacjach awaryjnych. Natomiast układ kierowniczy mający przekazywać największe doznania, nie ma wspomagania, jest progresywny i bezpośredni, a pedał gazu jest gotowy pomóc wyjść z każdego zakrętu z możliwie jak największym przyśpieszeniem.

Alfa Romeo 4C dotrze na wszystkie główne rynki światowe, w limitowanej ilości rocznej wynoszącej 3.500 egzemplarzy, z których 1.000 jest przeznaczonych dla Europy. Począwszy od października będzie można zamówić ją u wszystkich dealerów Alfa Romeo w Europie.

Alfa 4C wyznacza punkt startowy w planie globalnej ekspansji Alfy Romeo, która na bazie kolejnych modeli staje się marką o zasięgu światowym, konkurującą w samym sercu rynku Premium. Jest to również początek synergii z innymi markami Premium w ramach Fiat-Chrysler Group oraz Maserati celem konsolidacji historii, potencjału innowacyjnego i promocji w skali światowej. W tym sensie supersamochód 4C staje się produktem na miarę symbolu o wyjątkowym wyrafinowaniu jakościowym i technologicznym, który łączy podstawowe wartości marki Alfa Romeo.

 

źródło: Fiat

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *