4×4, Trekking, Natural Power oraz EasyPower

Dzięki swym walorom estetycznym, ale także charakterystyce mechanicznej, stanowią one znakomite uzupełnienie największej i najbardziej,  jak dotąd, wszechstronnej gamy modelowej, liczącej obecnie 6 wersji silnikowych, 3 wersje przeniesienia napędu, 3 wersje skrzyń przekładniowych, 5 poziomów wyposażenia, 12 wersji kolorystycznych nadwozia, 13 wersji kolorystycznych wystroju wnętrza oraz 7 wzorów stylistycznych felg (obręczy kół). Pozwala to stworzyć ponad 850 możliwych kombinacji stylizacyjnych i wyposażenia.  

Czarująca, wszechstronna, praktyczna i obszerna. Taka właśnie jest Panda, „Panda w całej swej okazałości”. Lecz poza wesołym i swobodnym wyglądem, nowy Fiat Panda to także praktycznie bezkonkurencyjne w tej klasie, zaawansowane rozwiązania i technologie. To jedyny prawdziwy „kieszonkowy” samochód miejski z napędem 4×4,  jedyny na rynku 'citycar’ napędzany metanem i jedyny w tej kategorii pojazd z systemem Traction+. Nic dziwnego, ponieważ oryginalny styl i zaawansowane, dostępne dla każdego technologie oraz przemyślne rozwiązania ułatwiające życie na pokładzie samochodu, to wrodzone elementy „DNA” firmy FIAT.

Zachowując charakter samochodu klasy subkompaktowej, Fiat Panda jest samochodem wielofunkcyjnym, który spełnia zróżnicowane oczekiwania i potrzeby użytkownika. Sprawdza się doskonale jako transport miejski, towarzysz wypadów weekendowo-wakacyjnych, ale także ekstremalnych przygód w plenerze. Rodziny z dziećmi cenią go za modularną przestrzeń wnętrza najwyższej klasy oraz największą pojemność bagażnika w tej kategorii. Jest to także wybór młodych kierowców, dla których ważna jest ochrona środowiska i zrównoważona mobilność oraz Klienteli poszukującej wyposażenia, komfortu i bezpieczeństwa samochodu wyższej kategorii – w pięciodrzwiowym subkompakcie idealnym do ruchu miejskiego i parkowania dzięki elektrycznemu wspomaganiu kierownicy Dualdrive z funkcją „City”. Każdy znajdzie tu swój ulubiony model zgodnie z regułą „scyzoryka armii szwajcarskiej” (Swiss Army Knife), jaką zdają się wyznawać twórcy gamy modelowa Nowej Pandy.

Oferowana na rynku od początku 2012 roku nowa Panda jest naturalną ewolucją projektu, który w swej 31-letniej historii stał się synonimem uroku, łatwości użytkowania i wszechstronności. Lecz to jeszcze nie wszystko: Panda to marka pełna racjonalności i pozytywnych emocji. Przy ponad 6,5 miliona sprzedanych egzemplarzy, Fiat Panda zdobył  serca niezliczonych rzesz Klientów o zróżnicowanych zapatrywaniach, kategoriach wiekowych, narodowościach i pochodzeniu. To prawdziwy bestseller, bijący rekordy sprzedaży w swej kategorii i jeden z głównych i znaczących „sprawców” wiodącej roli firmy Fiat w tym segmencie samochodów. I tak na przykład: było to pierwsze tak obszerne auto klasy subkompaktowej (poniżej 4 metrów długości), napędzane silnikiem Diesla (1986), pierwsze tej klasy z napędem 4×4 (1983) i pierwszy ekologiczny samochód z założenia ograniczający zużycie paliw płynnych (Panda Elettra z roku 1990, jeden z pierwszych samochodów o napędzie elektrycznym).

Druga generacja Pandy (rok 2003) to pierwszy samochód tego segmentu nagrodzony prestiżowym tytułem „Samochodu Roku” – COTY 2004. Również w tym samym roku dwie Pandy 4×4 wzięły udział w trudnym rajdzie z Katmandu (Nepal) i metą w obozie na zboczu wysokiego Mount Everestu; po raz pierwszy tak niepozorne z wyglądu samochody off-roadowe dotarły na wysokość 5200 metrów n.p.m. Było to tym większe osiągnięcie, zważywszy na fakt, że całe przygotowanie obu Pand do tego wyczynu polegało na re-kalibracji sterownika silnika (ECU) pod kątem jakości lokalnie dostępnego paliwa.

Trzecia generacja Pandy weszła na rynek na początkach 2012 roku, wyznaczając nadejście ery modelu oferującego nową jakość pod względem przestrzenności, komfortu, funkcjonalności, technologii oraz poziomu bezpieczeństwa. Niemniej ekscytujące jest poszerzenie gamy modelowej o wersje 4×4, Trekking, Natural Power i EasyPower, których zadaniem jest konsolidacja wiodącej roli Pandy w europejskim segmencie „A”.  

Fiat Panda 4×4: jedyny „city car 4×4″ na rynku.Fiat Panda 4×4 to jedyny samochód o napędzie 4WD (na cztery koła) w segmencie „A”. Następca bestsellera sprzed 29 lat, obwołanego najmniejszym i najbardziej fascynującym „śmiałkiem” w swej kategorii, dzisiejsza Panda 4×4 to prawdziwy as w rękawie, zdolny „bezstresowo wspinać się” zarówno po nawierzchniach górskich szlaków, jak i pokonywać meandry dżungli wielkiego miasta. W dodatku do standardowego wyposażenia, które zadowolić może najbardziej wymagającego nabywcę, nowa Panda 4×4 wykazała już nieraz zaskakujące zalety techniczne, pozwalające konkurować z samochodami off-roadowymi o znacznie potężniejszych wymiarach (nie mówiąc już o ich wyższej cenie).

Pięciodrzwiowa Panda ma długość 368, szerokość 167 i wysokość 160 centymetrów. Rozstaw osi wynosi 230 cm, a rozstaw kół przednich i tylnych – odpowiednio 141 i 140 centymetrów. Charakteryzująca się wyrazistą linią geometrii obu zderzaków oraz panelami w fakturze aluminium na kształt osłon zespołów podwozia, nowa Panda 4×4 oferowana jest w dwóch nowych kolorach karoserii: pastelowym pomarańczowym Sicilia Orange i metalizowanej zieleni Toscana Green. Porównując z wersją 4×2, oprawa deski rozdzielczej zyskała wariant w tonacji zielonej i kolejną kieszeń na drobiazgi, materiałowe pokrycia siedzeń w trzech opcjach barwnych (zieleń, piaskowa, ciemnopomarańczowa) i detalami z ekologicznej skóry oraz kolejny schowek na podręczne przedmioty – w dodatku do 14, już istniejących w Pandzie z napędem tylko na oś przednią (4×2).

Fiat Panda 4×4 to pojazd o wyjątkowym charakterze, zdolny podbijać serca najbardziej wymagających nabywców i entuzjastów przygody w plenerze. To właśnie Oni docenią nowy, aktywowany w miarę potrzeby system napędu typu „Torque On Demand”, by nie „tracić głowy”, (ani przyczepności), na każdym niemal podłożu. Wyposażeniem seryjnym Pandy 4×4 jest również system elektronicznej stabilizacji toru jazdy ESC oraz mechanizm różnicowy o elektronicznie ograniczanym tarciu wewnętrznym ELD, który poprawia trakcję podczas ruszania i jazdy po nawierzchni śliskiej – zaśnieżonej, oblodzonej, czy też zabłoconej.

Cechą charakterystyczną nowego Fiata Panda 4×4 jest ponadto  dynamika i komfort jazdy, niezbędne w czasie dłuższych i trudniejszych podróży. Zasługa należy przede wszystkim do zmodernizowanego niezależnego zawieszenia na kolumnach MacPherson (z przodu) oraz półzależnego zawieszenia tylnego w postaci belki skrętnej. Swój udział ma także silnik TwinAir Turbo oraz 6-stopniowa skrzynia przekładniowa o skróconym przełożeniu pierwszego biegu, podkreślająca uterenowienie pojazdu i pozwalająca sprawnie ruszać na wzniesieniu. Maksymalną przyczepność na każdej nawierzchni zapewniają specjalne opony 175/65 R15 84T M+S o nowej rzeźbie bieżnika.

Nowy Fiat Panda 4×4 oferowany jest w dwóch wersjach silnikowych  z systemem Start&Stop: napędzanej nową, 85-konną benzynową jednostką TwinAir Turbo o pojemności 0,9 litra oraz 75-konnym turbodieslem 1.3 MultiJet II. W porównaniu z silnikiem Fire 1.2 poprzedniej generacji, różnica wytwarzanego momentu obrotowego wynosi aż 40 procent na korzyść nowego TwinAir Turbo. Dla Diesla MultiJet II wzrost momentu obrotowego sięga 30 procent. W tandemie z 6-stopniową skrzynią biegów oznacza to łatwiejszy start samochodu także i na wzniesieniu, lepsze przyspieszenia na drodze oraz zwiększoną elastyczność napędu, przydatną m.in. w trakcie manewru wyprzedzania.

Bogate wyposażenie standardowe nowego Fiata Panda 4×4 obejmuje m.in. system elektronicznej stabilizacji toru jazdy ESC wraz z mechanizmem różnicowym o elektronicznie ograniczanym tarciu wewnętrznym ELD, klimatyzację manualną, radioodtwarzacz CD/MP3, 15-calowe polerowane felgi ze stopu lekkiego, ogumienie 175/65 R15 M+S, elektrycznie sterowane lusterka zewnętrzne, zdalnie sterowany zamek centralny oraz zagłówki siedzeń tylnych. W skład równie bogatego wyposażenia opcjonalnego wchodzi m.in. innowacyjny system „City Brake Control”, przesuwna kanapa tylna oraz system infotainment/nawigacji Blue&Me TomTom2 LIVE.

Fiat Panda Trekking: nowy „City Urban Vehicle” marki Fiat.Jako rodzaj ogniwa łączącego wersje modelowe 4×2 i 4×4, Fiat Panda Trekking jest pierwszym 5-drzwiowym samochodem typu CUV (City Utility Vehicle / Użytkowy Pojazd Miejski) w segmencie „A”. Panda Trekking stanowi atrakcyjne połączenie off-roadowego wyglądu z inteligentnym napędem na koła przednie, który dzięki wzbogaceniu o innowacyjny system kontroli trakcji Traction+ usprawnia prowadzenie w trudniejszych warunkach drogowych i na podłożu śliskim o niskiej przyczepności.


Oferowany seryjnie z silnikami 0.9 TwinAir Turbo o mocy 85 KM oraz 75-konnym Dieslem 1.3 MultiJet II system Traction+, wpasowuje się idealnie w koncepcję Pandy, samochodu gotowego na spełnienie wszelkich oczekiwań i potrzeb swego właściciela.


Jest to perfekcyjna propozycja dla osób korzystających ze swego środka  transportu głównie w warunkach miejskich, ale dbających o  bezpieczeństwo także na drogach o niepewnej przyczepności podczas wycieczek plenerowych. A wszystko to bez uszczerbku dla przestrzeni i wszechstronności, a więc cech, którymi imponuje ten zwinny, miejski SUV o kompaktowych wymiarach zewnętrznych, ale zaskakująco obszerny w środku. Multum konfiguracji siedzeń oznacza, że kabina pasażerska stanowi przykład elastycznej funkcjonalności. Poczucie panowania nad drogą z kolei zawdzięczać można doskonałej widoczności i wysokiej pozycji za kierownicą, w połączeniu z umieszczeniem selektora skrzyni biegów w łatwym zasięgu ręki, pośrodku konsoli środkowej.


Ze stylistycznego punktu widzenia nowa Panda Trekking nie odbiega od wersji modelowej 4×4, zarówno na zewnątrz, jak i pod względem wystroju kabiny. Jedyną różnicą jest inne wykonanie felg z lekkiego stopu (aluminium matowe zamiast polerowanego) oraz brak metalizowanej płyty osłonowej podwozia.
W nowej Pandzie Trekking dostępne są trzy jednostki napędowe: 85-konna benzynowa TwinAir Turbo o pojemności 0,9 litra, 80-konna TwinAir Natural Power oraz 75-konny Diesel 1,3 MultiJet II.

Panda z silnikiem na paliwo metanowe lub LPG:rozszerzenie ekologicznej gamy samochodów marki Fiat. Jest już uznaną regułą, że Fiat wyprzedza konkurencję w zakresie innowacyjności rozwiązań, ukierunkowanych na obniżenie poziomu emisji szkodliwych spalin i dwutlenku węgla do atmosfery. Są to powszechnie dostępne, konkretne i sprawdzone technologie, pozwalające już dzisiaj osiągać cele, tak ważne z perspektywy troski o środowisko naturalne. Fiat jest obecnie jedynym europejskim producentem motoryzacyjnym, który oferuje szeroką i urozmaiconą gamę samochodów osobowych i dostawczych z  silnikami typu „bi-fuel” (dwupaliwowymi) – na benzynę i LPG (linia EasyPower) oraz benzynę i metan (linia Natural Power).


W tym to właśnie kontekście pojawiają się nowe wersje Pandy – Fiat Panda Natural Power i Fiat Panda EasyPower, które na podobieństwo wszystkich samochodów marki Fiat na metan i LPG, przystosowane są do spalania tych paliw fabrycznie (OEM), posiadają pełną gwarancję producenta i rozprowadzane są w firmowej, autoryzowanej sieci sprzedaży. Dzięki zastosowaniu najbardziej zaawansowanych technologii, pozwala to utrzymać wysokie standardy bezpieczeństwa, jakości i niezawodności eksploatacyjnej, przy wyraźnym ograniczeniu   kosztów użytkowania, „Alternatywne” wersje Natural Power oraz EasyPower stanowią poszerzenie ekologicznej gamy Panda, która poprzez swą unikalność w skali europejskiej, zajmuje poczesne miejsce w najnowszych statystykach JATO, światowego lidera w dziedzinie konsultingu i analiz w branży motoryzacyjnej. Z wartością średnią 118,2 g/km za rok 2011 (tj. o 4,9 g/km mniej niż średnia w roku 2010), Fiat jest po raz piąty z rzędu marką samochodów o najniższym poziomie emisji CO2 na rynkach Europy. A emisja CO2 na poziomie 86 g/km Pandy TwinAir Natural Power należy do bezwzględnie najniższych w skali całego rynku. Warto wiedzieć, że od roku 1997 liczba sprzedanych samochodów osobowych i użytkowych w gamie Natural Power przekracza już 500.000 egzemplarzy.

Fiat Panda Natural Power: ciesz się życiem wydając mniej. Jako pierwszy samochód z dwucylindrowym silnikiem turbo zasilanym metanem, Fiat Panda TwinAir Turbo Natural Power doskonale łączy zalety ekologicznego napędu paliwem metanowym oraz moc i przyjemność z jazdy, cechy charakteryzujące silnik TwinAir Turbo. Oferowany w konfiguracji cztero- lub pięciomiejscowej oraz w trzech poziomach wyposażenia – Pop, Easy i Lounge (plus nowym Trekking), Fiat Panda Natural Power to pierwszy w świecie samochód osobowy wyposażony w „żywiołowy”, choć niewielki silnik dwucylindrowym na metan i benzynę o znacznym momencie obrotowym i wysokiej mocy, który w sposób perfekcyjny łączy oszczędność zużycia paliwa z przyjemnością jazdy.

Nowa Panda wyposażona w 80-konny silnik TwinAir Turbo Natural Power o pojemności 0,9 litra odznacza się niskim poziomem emisji CO2 (86 g/km) i zużycia paliwa – zaledwie 3,1 kg/100 km w cyklu mieszanym przy zasilaniu samym metanem. Warto tu podkreślić, że poziom emisji CO2 tej wersji Pandy jest iście rekordowy wśród samochodów Fiat Group i należy do najniższych w skali całego rynku samochodowego Europy. W porównaniu z Pandą Classic 1.4 Natural Power, użyteczny zasięg (lub autonomia) wzrósł o niemal 10 procent, nawet pomimo 30-procentowej poprawy dynamiki osiągów.


Z czysto ekonomicznego punktu widzenia „metanowa” Panda  pozwala w porównaniu z wersją benzynową znacząco obniżyć koszty eksploatacji, umożliwiając przejechanie nawet podwójnej liczby kilometrów za identyczną cenę paliwa. I tak przykładowo, we Włoszech po zatankowaniu metanu wartego zaledwie 10 € nowa Panda TwinAir Natural Power przejechać może nawet 340 kilometrów.

Fiat Panda EasyPower: oszczędzane nigdy nie było tak łatwe. Nowa Panda EasyPower to kolejna wersja „dwupaliwowa” (benzyna i LPG), która poszerza gamę modelową Pandy ukierunkowaną jak zawsze, na rzeczywiste potrzeby Klienteli. Oferowana w poziomach wyposażenia Pop, Easy i Lounge nowa Panda EasyPower stanowi „inteligentne” rozwiązanie w czasach ciągłego wzrostu cen benzyny i oleju napędowego. Płynny gaz LPG jest ponadto paliwem czystym i ekonomicznym oraz łatwo dostępnym we Włoszech. Panda EasyPower pozwala oszczędzać pieniądze na co dzień, już od momentu dokonania zakupu.


Napędzana 69-konnym silnikiem „bi-fuel” o pojemności 1,2 litra nowa Panda EasyPower wyróżnia się niskim poziomem emisji CO2 (107 g/km) i zużycia paliwa (6,6 l/100 km w cyklu mieszanym). Obecność dwóch zbiorników paliwa zapewnia ponadto wydłużenie zasięgu użytecznego o około 350 km (korzystając ze zbiornika LPG) w cyklu pozamiejskim.

źródło: Fiat

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3211

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *