Nowy Chevrolet Aveo

  • Nowy Aveo zostanie wprowadzony na rynek latem 2011 r. Wniesie stylistykę typu hot hatch do segmentu małych samochodów.
  • W gamie oferowanych silników – diesel o pojemności 1.3 litra i 6-biegowe skrzynie biegów
  • Aveo to jedna z czterech światowych premier Chevroleta planowanych podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu


Podczas nadchodzącego salonu samochodowego w Paryżu nie zabraknie światowych premier Chevroleta. Obok wielofunkcyjnego Orlando i pokazowego hatchbacka Cruze, publiczność będzie z niecierpliwością oczekiwać 5-drzwiowego Chevroleta Aveo, który podobnie jak Orlando, ma swoją premierę w wersji produkcyjnej.

Samochód pokazowy Aveo RS na początku 2010 roku został zaprezentowany na salonach w Detroit i Genewie. Gotowy, ostateczny model produkcyjny wygląda w każdym calu tak dobrze, jak wcześniejszy koncept samochodu.

Wprowadzone do niezwykle konkurencyjnego światowego segmentu małych samochodów, charakterystyczne elementy designu nowego Chevroleta Aveo, to między innymi agresywny przód z wyeksponowanymi bliźniaczymi światłami przednimi i podwójnym przednim grillem. Dodatkowo charakteru dodają mu zwężające się ku tyłowi boczne linie okien, które podkreślają dynamiczną sylwetkę auta, zaś w słupku C nadwozia zintegrowano ukryte klamki tylnich drzwi. Design auta jest zgodny z zasadą „nadwozie wewnątrz, koła na zewnątrz”, który stał się istotną częścią stylistyki Chevroleta.

Tak jak wcześniej wprowadzony Spark, nowy Aveo jest bez wątpienia samochodem, który spodoba się młodszym klientom dzięki swojemu sportowemu wyglądowi w stylu hot-hatch. Przyszłego lata obok modelu typu hatchback pojawi się czterodrzwiowa wersja sedan. Zarówno hatch, jak i sedan to praktyczne, małe samochody o dobrym wykorzystaniu przestrzeni wewnętrznej. Chevrolet spodziewa się, że nowe Aveo spełni również oczekiwania rodzin, wśród których obecnie dostępny model cieszył się dużą popularnością.

Nowy Chevrolet Aveo skorzystał na szerokim programie projektowym, mającym na celu stworzenie małego samochodu, który odpowiadałby gustom europejskich kierowców pod względem designu i dynamiki. Ostateczne specyfikacje nowego Aveo będą szczegółowo dopasowane do każdego z rynków w Europie.

Wayne Brannon, prezes i dyrektor zarządzający Chevrolet Europe, mowi: „To niezwykle ekscytujące pracować dla Chevroleta; wprowadzamy nowe samochody nie tylko w klasach pojazdów wielofunkcyjnych i kompaktowych; w przypadku Aveo stworzyliśmy samochód konkurujący z najlepszymi w segmencie małych pojazdów, największym segmencie motoryzacyjnym w Europie”.

Nowy Aveo jest dłuższy i szerszy od obecnego modelu, co nadaje mu przestronne wnętrze i możliwości załadunkowe należące do najlepszych w klasie. Stylistyka wnętrza zaskakuje być może nawet bardziej niż wygląd zewnętrzny, zwłaszcza inspirowana motocyklami tablica wskaźników z obrotomierzem połączonym z cyfrowym prędkościomierzem.

W konsoli centralnej zastosowano charakterystyczne dla wyższego segmentu rynku błękitne podświetlenia, a cała przednia kabina jest otoczona panoramiczną deską rozdzielczą. Klienci Aveo docenią jakość materiałów wykorzystanych we wnętrzu, liczne schowki w konsoli centralnej, nowoczesny system audio z portem USB oraz aux-in do zewnętrznych odtwarzaczy MP3 i Bluetooth.

Aveo, odzwierciedlający sportową osobowość Chevroleta, został stworzony, aby zapewnić doskonałe właściwości jezdne, co wynika głównie ze struktury ścisłego scalenia ramy z nadwoziem (BFI), gdzie osiągnięto dużą sztywność skrętną – jedną z najwyższych w segmencie małych samochodów.

Podwozie nowego Aveo zostało dopasowane do europejskich gustów, łącząc komfort jazdy z dobrym prowadzeniem. Elektroniczne wspomaganie kierownicy (EPS) i system stabilizacji toru jazdy(ESC) znajdą się w standardowym wyposażeniu.

W nowym Chevrolecie Aveo będzie dostępny pełen zakres silników benzynowych czterocylindrowych i jednostek diesla, zawierających najnowsze technologie, takie jak system sterowania fazami rozrządu (VVT), system dwóch zsynchronizowanych zmiennych faz rozrządu (DCVCP) i system wtrysku paliwa common rail dla jednostek diesla.

Zakres silników obejmuje dwie wersje 1.2-litrowe (o mocy 70 KM i 86 KM), jednostkę 1.4-litrową (100 KM) oraz 1,6-litrową (115 KM). Po raz pierwszy Aveo będzie oferowane z silnikiem 1.3-litrowym diesla w dwóch wersjach (75 KM i 95 KM) z systemem Start/Stop.

Pierwsza 6-biegowa automatyczna skrzynia biegów zastosowana przez Chervroleta w małym samochodzie znajdzie się na większości rynków w opcjonalnym wyposażeniu Aveo 1.4 i 1.6; w zależności od wersji silnika dostępne będą również ręczne 5- lub  6-biegowe skrzynie biegów.

 

źródło: Chevrolet

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *