20 lat Forda Mondeo

Przyczynił się do popularyzacji standardowych poduszek powietrznych. Jeździł nim James Bond. Pomógł zdefiniować nową klasę wyborców w Wielkiej Brytanii.

Ford Mondeo, nowatorski samochód rodzinny firmy Ford, świętuje dwudziestą rocznicę istnienia oraz 4,5 miliona egzemplarzy sprzedanych w Europie. A to jeszcze nie wszystko…

– Mondeo ma za sobą bogatą przeszłość, a przed sobą świetlaną przyszłość, powiedziała Barb Samardzich, wiceprezes ds. rozwoju produktu, Ford of Europe. Już od dwudziestu lat Ford Mondeo wyznacza standardy w zakresie właściwości jezdnych, nowatorskich technologii, bezpieczeństwa i oszczędności paliwa.

W ramach obchodów dwudziestolecia istnienia Forda Mondeo, producent opublikował dziś nowy klip wideo (w menu proszę wybrać polskie napisy), w którym głos podkłada Ray Winstone, hollywoodzki aktor znany z takich filmów, jak „The Sweeney”, „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” czy „Infiltracja”.

Ford Mondeo zadebiutował w 1993 roku, jako ostateczny produkt pięcioletniego programu rozwojowego, wartego 3 miliardy funtów (4,6 miliarda dolarów). W 1994 roku model ten wywalczył prestiżowy tytuł „Car of the Year” i przez następne dwie dekady wyznaczał standardy w swojej klasie, zdobywając w Europie kolejne nagrody.

Ford Mondeo spopularyzował również zaawansowane technologie wśród europejskich klientów.  Model pierwszej generacji oferował standardową poduszkę powietrzną kierowcy i opcjonalną poduszkę powietrzną pasażera. Oprócz tego dostępne były takie elementy wyposażenia, jak kontrola trakcji, adaptacyjne amortyzatory, układ ABS czy wspomaganie układu kierowniczego.

Zmodernizowany Ford Mondeo o odświeżonej stylizacji pojawił się na rynku w 1996 roku, oferując w opcji boczne poduszki powietrzne, które dwa lata później weszły w skład wyposażenia standardowego, czterokanałowy ABS i lżejszą konstrukcję.

W roku 2000 Ford zaprezentował Mondeo drugiej generacji wyposażone w opracowany przez firmę Inteligentny System Bezpieczeństwa (IPS) wykorzystujący system czujników do wyznaczenia najbardziej efektywnych systemów bezpieczeństwa, które mają zostać użyte w razie wypadku. Co więcej, klienci Forda mogli po raz pierwszy wybrać podgrzewane siedzenia, automatyczne reflektory i wycieraczki z czujnikiem deszczu.

Samochód był tak popularny, że jego nazwa trafiła do leksykonu w Wielkiej Brytanii – na początku minionej dekady zwrot „Mondeo Man” oznaczał nową klasę wyborców.

Elegancki Ford Mondeo trzeciej generacji wszedł do sprzedaży w 2007 roku, przy czym w roku 2006 „zagrał” epizodyczną rolę samochodu Jamesa Bonda w filmie „Casino Royale”.

Nowy model oferował swoim nabywcom ekskluzywną możliwość wykorzystania zalet takich technologii, jak inteligentny tempomat, IVDC (Interactive Vehicle Dynamic Control) czy wlew paliwa Ford EasyFuel, który zapobiega przypadkowemu nalaniu niewłaściwego paliwa.

Ford Mondeo przeszedł kolejny lifting w 2010 roku, zyskując technologię silników benzynowych Ford EcoBoost, system kontroli pasa ruchu, funkcję monitorowania koncentracji kierowcy oraz automatyczny przełącznik świateł drogowych.

W ciągu 20 lat Ford Mondeo zdobył ponad 20 nagród przyznanych w wielu europejskich krajach, m.in. w Chorwacji, Czechach, Niemczech, Holandii, Norwegii, Polsce,  Rosji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Model ten zawsze wyróżniał się wiodącymi w klasie właściwościami jezdnymi, spotęgowanymi w odmianach sportowych z silnikami V6 (ST24, ST200 i ST220), a także w oferowanej obecnie wersji z silnikiem wysokoprężnym Duratorq o pojemności 2,2 litra i mocy 200 KM oraz odmianie benzynowej z jednostką 2,0 litra EcoBoost generującej 240 KM.

Ford Mondeo został ostatnio poddany kolejnym modyfikacjom, które pozwoliły uzyskać emisję CO2 na poziomie zaledwie 119 g/km* i średnie zużycie paliwa wynoszące 4,6 l/100 km, będące zasługą 2-litrowego silnika wysokoprężnego Duratorq dostępnego w wersji o mocy nawet 163 KM – oznacza to, że Ford Mondeo jest mocniejszy, niż jego główni konkurenci wydzielający poniżej 120 gramów CO2 na kilometr.

Oprócz tego, Samochód został wyposażony w inteligentny system ładowania z odzyskiem energii oferowany w ramach technologii Ford ECOnetic, oszczędny tryb pracy silnika EcoMode oraz pierwszą w gamie modeli Forda aktywną żaluzję wlotu powietrza do komory silnika, która ogranicza opory powietrza.

Nowy, globalny Ford Mondeo wejdzie do sprzedaży w Europie pod koniec 2014 roku, a na liście wyposażenia znajdą się kolejne nowatorskie technologie, jak nagrodzony silnik benzynowy 1,0 litra EcoBoost, oferujący najniższe w klasie zużycie paliwowa, benzynowy układ napędowy Hybrid Electric Vehicle, pierwsze w segmencie adaptacyjne reflektory wykonane w całości w technologii LED, a także pierwsze w Europie tylne pompowane pasy bezpieczeństwa, redukujące obrażenia głowy, szyi i klatki piersiowej podczas wypadku.

– Przyszłość Forda Mondeo zapowiada się wspaniale, dlatego wszyscy pracownicy Ford Motor Company pragną dostarczyć europejskim kierowcom kolejnych 20 lat pełnych innowacyjnych rozwiązań, dodała Samardzich.

* Dane dotyczące zużycia paliwa oraz poziomu emisji CO2 pochodzą z testów przeprowadzonych zgodne z wymogami aktualnej wersji dyrektywy KE 715/2007. Wyniki testów podane w MPG (liczba mil na galon) również odnoszą się do europejskiego cyklu pomiarowego i zostały przedstawione w galonach angielskich. Ze względu na odmienne cykle pomiarowe oraz przepisy dane te mogą różnić się od wyników uzyskanych w cyklach pomiarowych w innych regionach świata.

 

źródło: Ford

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *