15-lecie Octavii A4

Prace nad nią ruszyły krótko po wspomnianym połączeniu, bo już w roku 1992. Szerszej publiczności samochód zaprezentowano w kwietniu 1996 roku. Pięć miesięcy później ruszyła produkcja seryjna, a następnie sprzedaż. Samochód prawie natychmiast stał się bestsellerem na najbardziej wymagających rynkach europejskich.


Świeża, niebanalna linia nadwozia o włoskich korzeniach, konkurencyjna jakość montażu i zastosowane technologie oraz walory użytkowe sprawiły, że po Octavię ustawiły się długie kolejki, nie tylko w Czechach, ale także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i krajach Beneluksu. Podobnym sukcesem zakończyła się prezentacja modelu na Wyspach Brytyjskich.


Dodajmy, że koncern VW udostępnił Skodzie swe najnowocześniejsze technologie, takie jak jednostki TDI, kompletny pakiet wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa a także napęd na obie osie wykorzystujący sprzęgło typu Haldex.


Octavia była najbardziej popularnym modelem na polskim rynku w latach 2009-2010 i wszystko wskazuje na to, że w 2011 utrzyma pozycję lidera – w pierwszych 7 miesiącach 2011 roku sprzedano 11 221 szt. modelu.  Kolejne auta w rankingu: Skodę Fabia i Opla Astrę, Octavia wyprzedza o odpowiednio 3 756 i 4 295 szt.  Łącznie wyprodukowano prawie półtora miliona egzemplarzy wszystkich wersji Octavii A4.

 

źródło: Skoda

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *