Wakacyjne wskazówki Chevroleta

Odpowiednie przygotowania do letniego wyjazdu nie powinny ograniczać się wyłącznie do zadbania o własną kondycję fizyczną. Na specjalną „dietę” należy również wysłać swój samochód, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze podczas wakacyjnego wyjazdu oraz cieszyć się bezpieczną i komfortową podróżą.

W obliczu wzrastających cen paliw, inżynierowie odpowiedzialni za projekt Chevroleta Cruze przygotowali cenne wskazówki, dotyczące oszczędnej i bezpiecznej jazdy samochodem.

„Zużycie paliwa każdego pojazdu zależy od stylu jazdy kierowcy i stanu technicznego auta”, mówi Ian Halleran, manager ds. obsługi posprzedażnej Chevroleta. „Wprowadzenie niewielkich zmian w nawykach za kierownicą i zadbanie o stan swojego samochodu może znacząco wpłynąć na obniżenie spalania. To, w jaki sposób prowadzisz samochód i pakujesz w nim bagaże wpływa nie tylko na jego osiągi, ale również na oszczędność paliwa na długich trasach”, dodaje Ian.

Oto kilka porad ekspertów Chevroleta, które pomogą zaoszczędzić pieniądze na paliwie podczas wakacyjnych podróży:

Zrzuć wagę
Fakt: W kwestii oszczędzania paliwa liczy się nie tylko pokonany dystans, ale również obciążenie pojazdu i sposób jego eksploatacji. Przewożenie w samochodzie ciężkich przedmiotów przyczynia się do zwiększenia zużycia paliwa. Należy pamiętać, że każde dodatkowe 100 kilogramów obciążenia to spalanie wyższe o około 0,5 litra na 100 kilometrów, a w jeszcze większym stopniu dotyczy to niewielkich samochodów.

Wskazówka: Przed wyruszeniem w podróż usuń z samochodu wszystko, co zbędne. Jeśli przez cały rok wozisz w bagażniku sprzęt sportowy – kije golfowe czy łyżworolki – wyjmij go, jeśli nie planujesz go używać. Zestaw kijów golfowych może ważyć nawet 15 kilogramów*, wózek dziecięcy 11,5 kilograma**, a hulajnoga 1,5 kilograma***. Nie zapomnij też pozbyć się skrobaczki do szyb i łańcuchów śnieżnych, których używałeś zimą!

Pakuj z głową
Fakt: Odpowiednie rozłożenie bagaży w samochodzie gwarantuje płynną podróż i przyczynia się do obniżenia zużycia paliwa. Spontaniczne wycieczki zwykle oznaczają szybkie i chaotyczne pakowanie potrzebnych rzeczy w bagażniku auta. Tak naprawdę, ciężkie przedmioty powinny zawsze być umieszczane na samym spodzie bagażnika i dosuwane aż do oparć tylnych siedzeń. Lżejsze rzeczy powinny z kolei jak najściślej wypełniać przestrzeń pomiędzy ciężkimi bagażami.

Wskazówka: Nigdy nie pakuj bagaży powyżej krawędzi oparć tylnych siedzeń, aby uniknąć sytuacji, w której podczas gwałtownego hamowania bagaże przedostają się do kabiny pasażerskiej, stwarzając zagrożenie dla podróżujących. Większość samochodów – w tym również Chevrolet Cruze Kombi – jest wyposażonych w siatkę oddzielającą bagażnik od przedziału pasażerskiego, która zapobiega takim sytuacjom. Ważne też, aby trójkąt ostrzegawczy, apteczka i kamizelka odblaskowa były przechowywane w łatwo dostępnym miejscu!

Uważaj na bagażnik dachowy
Fakt: Przewożenie bagaży na dachu samochodu zwiększa zużycie paliwa – załadowany bagażnik dachowy oznacza spalanie wyższe o 5 procent. Potrzeba około 25% z każdego zużytego litra paliwa, aby pokonać opory powietrza. Należy więc pamiętać, żeby zdemontować bagażnik dachowy po zakończeniu sezonu.

Wskazówka: Puste boksy na narty i deski snowboardowe wpływają negatywnie na aerodynamikę pojazdu, obniżając jego prędkość, co zwiększa zużycie paliwa. Po zakończeniu sezonu należy też zdemontować relingi dachowe, które zwiększają zużycie paliwa o 2-3 procent.

Prowadź płynnie
Fakt: Płynna jazda może obniżyć zużycie paliwa nawet o 20 procent. Łagodne przyspieszanie i utrzymywanie stałej prędkości jazdy jest lepsze z punktu widzenia wydajności jazdy, niż stałe przyspieszanie i zwalnianie. Uwaga: zużycie paliwa wzrasta wraz ze wzrostem prędkości jazdy.

Wskazówka: Jeśli samochód jest wyposażony w tempomat, należy go używać! Tempomat zawsze wybiera najlepsze przełożenie automatycznej skrzyni biegów i ustawienie przepustnicy.

Hamuj wydajnie
Fakt: Każdorazowe wciśnięcie hamulca oznacza utratę energii wykorzystanej do rozpędzenia pojazdu. Nie należy więc niepotrzebnie hamować.

Wskazówka: Prowadź samochód w równym tempie i utrzymuj odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu, aby uniknąć konieczności nagłego hamowania. Podczas zjazdów ze wzniesienia utrzymuj lub redukuj prędkość biegami, a nie hamulcami. Nie przełączaj też skrzyni biegów w położenie neutralne.

Podróżowanie „na chłodno”
Fakt: Otwieranie okien podczas jazdy autostradą zwiększa ciśnienie powietrza w kabinie pasażerskiej i powoduje powstanie „efektu spadochronu”, który spowalnia samochód i przyczynia się do zwiększenia zużycia paliwa.

Wskazówka: Otwarcie okna dachowego, opuszczenie bocznych szyb i przejażdżka po mieście to fajna sprawa, ale wszystko to wpływa na zużycie paliwa. Otwarcie okna ma sens do prędkości maksymalnie 30 km/h – powyżej tej prędkości należy zamknąć wszystkie szyby, a wtedy, gdy jest to konieczne, włączyć klimatyzację.

Regularny serwis
Fakt: Silnik to dusza Twojego samochodu, więc musisz zadbać o jego stan. Ze względu na wyższe obciążenie pojazdu podczas wakacyjnych wycieczek, należy odpowiednio dostosować ciśnienie w oponach, ponieważ to właśnie opony mają bezpośredni wpływ na zużycie paliwa. Niższe od rekomendowanego przez producenta ciśnienie w oponach oznacza bardziej wytężoną pracę silnika podczas skręcania przednich kół.

Wskazówka: Utrzymuj swój samochód w czystości i dopilnuj, aby wloty powietrza nie były zapchane. Pozwól swojemu silnikowi oddychać „pełną piersią”. Często myj auto, a w szczególności miejsca wokół kół i pod błotnikami – może tam gromadzić się dużo błota. Regularnie wykonuj przeglądy. Używaj rekomendowanego oleju i płynu chłodzącego, często sprawdzaj poziom wszelkich płynów i czyść filtry. Nigdy nie odkładaj na później zmiany opon na letnie/zimowe – jazda na zimowych oponach latem zwiększa zużycie paliwa.

„Badania przeprowadzone przez inżynierów odpowiedzialnych za projekt Chevroleta Cruze dowodzą, że kierowcy mogą zaoszczędzić do 40% wydatków na samochód, stosując się do tych wskazówek. Co więcej, wyniki naszych badań pokazują, że w dobrze przygotowanym samochodzie kierowca może przejechać o 25% dłuższy dystans na jednym litrze paliwa, niż zwykle. Wszystko to oznacza oszczędność pieniędzy przy dystrybutorze”, mówi Ian Halleran.

Rob Huff, kierowca Chevroleta Cruze WTCC, połączył siły z ekspertem od oszczędnej jazdy Ianem Halleranem, aby stworzyć krótki film pokazujący jak oszczędzać pieniądze, zużywać mniej paliwa i jak podróżować bezpiecznie w te wakacje.

 

źródło: General Motors

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3211

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *