System City Safety

Układ City Safety znajdujący się w standardowym wyposażeniu modeli Volvo XC60, S60 i V60, to jeden z pierwszych systemów, który otrzymał takie wyróżnienie.

Nowa kategoria stanowi uzupełnienie istniejącego systemu punktacji Euro NCAP, dotyczącego bezpieczeństwa dorosłych i dzieci oraz ochrony pieszych. Euro NCAP Advanced zostało po raz pierwszy przyznane 1 października podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu.  Wyróżnienie mogą otrzymać tylko systemy bezpieczeństwa dostępne w modelach samochodów, które przeszły pomyślnie zwykłe testy Euro NCAP.

Krok we właściwym kierunku


Volvo Cars już wcześniej występowało o uwzględnienie przez organizację Euro NCAP oceny aktywnych systemów bezpieczeństwa. To dla nas wielkie wyróżnienie, ale także ogromna satysfakcja. Bardzo długo i ciężko pracowaliśmy nad uwzględnieniem aktywnych systemów bezpieczeństwa w ocenach Euro NCAP. Nowe wyróżnienie jest bez wątpienia krokiem we właściwym kierunku i doskonałym uzupełnieniem wyników testów zderzeniowych – powiedział Thomas Broberg, starszy doradca ds. bezpieczeństwa w Volvo Cars.

Automatyczne hamowanie – City Safety

Układ City Safety po raz pierwszy został zaprezentowany w 2008 roku, podczas debiutu rynkowego Volvo XC60. Warto podkreślić, że już w momencie wprowadzenia system wchodził w skład standardowego wyposażenia wyżej wymienionego auta. W 2010 roku dwa kolejne modele zostały wyposażone w układ City Safety – nowe Volvo S60 i V60.

System, przy prędkości poniżej 30 km/h automatycznie uruchamia hamulce pojazdu, jeśli kierowca, z jakiegokolwiek powodu nie zareaguje na nagłe hamowanie lub zatrzymanie się auta jadącego przed nim. Poniżej 15 km/h, układ wyhamuje samochodów do zera, a między 15 – 30 km/h zminimalizuje skutki kolizji. To bardzo ważny i pomocny system, ponieważ 50% zderzeń jest spowodowanych wjechaniem w tył poprzedzającego pojazdu. – powiedział Thomas Broberg.

System City Safety cieszy się dużym uznaniem w branży motoryzacyjnej, czego wyrazem są liczne nagrody, tj.:

  • nagroda Paul Pietsch przyznana przez niemiecki magazyn motoryzacyjny – „Auto Motor und Sport”,
  • nagroda Best Safety Choice, od hiszpańskiego instytutu Centro Zaragoza,
  • amerykańska nagroda Traffic Safety Achievement Award.


European New Car Assessment Programme (Euro NCAP) to założona w 1997 r. europejska organizacja oceniająca bezpieczeństwo samochodów. Organizacja Euro NCAP publikuje raporty bezpieczeństwa nowych samochodów oraz przyznaje pojazdom oceny w postaci gwiazdek za ich wyniki w różnych testach zderzeniowych.

 

źródło: Volvo

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3234

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *