Podróżuj bezpiecznie ze zwierzakiem!

Stres związany z rozłąką jest szczególnie wysoki, gdy bliski przyjaciel jest kudłaty i ma cztery łapy. Dla wielu z 55 milionów właścicieli zwierząt domowych w Europie*, rodzinne wycieczki są nie do końca udane, jeśli nie może na nie pojechać ich pupilek.

Jeśli nie lubicie zostawiać Waszych ulubieńców w domu, a jednocześnie martwicie się o podróżowanie samochodem ze zwierzakiem, pomoc nadchodzi. Chevrolet uważa, że przygody i wakacje są dla całej rodziny, łącznie z czworonogiem, który odgrywa w życiu domowników ogromną rolę.

Chevrolet połączył siły z brytyjskim towarzystwem zapobiegania okrucieństwu wobec zwierząt RSPCA (The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals), tworząc listę porad, które pomogą zaplanować bezpieczną i komfortową podróż samochodem z psem lub kotem.

„Podróżowanie ze zwierzęciem to znacznie więcej, niż tylko umieszczenie go w samochodzie i wyruszenie do celu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zapewnisz bezpieczeństwo i komfort podróżowania całej rodzinie”, wyjaśnia David Bowles, dyrektor ds. komunikacji w RSPCA.

„W celu uniknięcia stresu podczas podróży, należy wcześniej ‘odrobić pracę domową’ i poznać potrzeby Twojego ulubieńca, ponieważ niektóre zwierzęta źle znoszą zmianę otoczenia i swoich przyzwyczajeń. Ważne też, aby poznać potrzeby zwierzęcia podczas upałów i wiedzieć, jak sobie radzić z tymi wymaganiami”, dodaje David.

Wskazówki dotyczące podróży samochodem ze zwierzętami:
Eksperci z RSPCA przedstawiają wskazówki, które pomogą odbyć podróż ze zwierzakiem w bezpieczny i komfortowy sposób:

  • Nigdy nie prowadź samochodu ze zwierzęciem na kolanach. Zwierzak powinien zawsze podróżować na tylnym siedzeniu w specjalnej uprzęży przymocowanej do pasa bezpieczeństwa lub w dobrze wentylowanej klatce transportowej.
  • Przyzwyczaj zwierzaka do podróżowania samochodem, zabierając go najpierw na krótkie przejażdżki, a z czasem je wydłużając.
  • Na trzy lub cztery godziny przed wyjazdem podaj swojemu pupilowi lekki posiłek. Nigdy nie karm zwierzaka podczas jazdy – nawet dłuższej.
  • Rób po drodze przerwy na toaletę. Dopilnuj też, aby nie wyskakiwał z samochodu w momencie, w którym chcesz go wydostać z auta.
  • Weź ze sobą duży zapas wody, aby zwierzę zawsze mogło ugasić pragnienie.
  • Nigdy nie pozostawiaj zwierzęcia samego w zaparkowanym samochodzie.
  • Zainwestuj w zestaw podróżny dla zwierzaka obejmujący karmę, miskę, smycz, łopatkę na odpady, plastikowe torby, szczotkę, lekarstwa i zestaw pierwszej pomocy. Zapakuj też ulubioną zabawkę Twojego psa lub kota bądź poduszkę, aby zwierzak poczuł się bezpiecznie.
  • Dopilnuj, aby Twój zwierzak zawsze nosił obrożę z przywieszką z nadrukowanym numerem kontaktowym do Ciebie i miał wszczepiony mikrochip.
  • Zadbaj o to, aby zwierzak miał wszystkie aktualne szczepienia i pamiętaj, aby wziąć w podróż wszelkie zaświadczenia o przeprowadzeniu takich szczepień. Zwierzęta podróżujące po krajach Unii Europejskiej muszą też mieć ważny paszport UE.
  • Jeśli często podróżujesz ze zwierzęciem, zainwestuj w gumowe dywaniki podłogowe oraz wodoodporne pokrycia siedzeń.
CZYTAJ DALEJ  Jazda na zakrętach

Psy lub koty stanowią ważną część życia każdego miłośnika zwierząt, dlatego decyzję o zakupie nowego samochodu należy podjąć z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa i wygody, co ułatwi późniejszą eksploatację pojazdu.

„Niezależnie od tego, czy potrzebujesz przestrzeni, specjalnych elementów z zakresu bezpieczeństwa czy udogodnień technologicznych, takich jak tylne nawiewy usprawniające przepływ powietrza w kabinie pasażerskiej, nowoczesne modele Chevroleta oferują szereg opcji ułatwiających podróżowania ze zwierzętami”, mówi David Bowles.

Oto kilka porad ekspertów RSPCA odnośnie wyboru idealnego samochodu do podróży ze zwierzęciem domowym:

Bezpieczeństwo
Zwierzęta powinny zawsze podróżować na tylnym siedzeniu w specjalnej uprzęży przymocowanej do pasa bezpieczeństwa lub w dobrze wentylowanej klatce transportowej, aby zredukować ryzyko rozproszenia uwagi kierowcy. Klatka musi być przymocowana do pojazdu, żeby w razie gwałtownego hamowania nie przemieściła się. Chevrolety Orlando i Captiva zostały wyposażone w układy kontroli stabilności trakcji, a także system zapobiegający staczaniu się pojazdu podczas ruszania na wzniesieniu (Hill Start Assist), które gwarantują bezpieczną podróż zarówno pasażerom, jak i zwierzętom.

Elementy nadwozia i wnętrza
Idealny samochód do transportu zwierzęcia domowego powinien być szeroki, wysoki i mieć regularne kształty bagażnika – jak na przykład van Orlando – co pozwoli łatwo i szybko zapakować psa lub kota wraz ze wszystkimi akcesoriami. Warto szukać pojazdów wyposażonych w składane na płasko siedzenia, punkty mocowania klatek ze zwierzętami oraz tylne nawiewy, które idealnie sprawdzą się podczas upałów. Ważne są również dodatkowe schowki i uchwyty na napoje, w których można przechowywać wodę i akcesoria niezbędne podczas podróży z pupilem.

Technologia
Nawigacja satelitarna montowana w niektórych modelach może okazać się przydatna w sytuacjach awaryjnych, na przykład podczas poszukiwania najbliższego weterynarza w nieznanej lokalizacji. Chevrolety Cruze Kombi, Orlando i Captiva mają wbudowaną funkcję odnajdywania punktów zainteresowania GPS.

Wydajność paliwowa
Ekonomiczny samochód to niższe rachunki za paliwo na stacji benzynowej, a zaoszczędzone pieniądze zawsze można przeznaczyć na smakołyki lub nowe zabawki dla pupila. Oprócz przestronnego wnętrza, Chevrolet Orlando oferuje doskonałe właściwości jezdne oraz niskie zużycie paliwa. Natomiast elektryczny model Volt z rozkładanymi tylnymi siedzeniami to doskonały wybór pod względem ekologicznym, jak i użytkowym.

Źródła: Genera Motors
* FEDIAF – The European Pet Food Industry Federation (europejska organizacja zrzeszająca producentów karm dla zwierząt domowych)

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *