(NIE)Bezpieczny zapach

Najlepiej zastępując je aromatem mięty, cynamonu, kawy lub cytryny.

Węch jest jednym z najbardziej wrażliwych i czułych zmysłów bezpośrednio wpływającym na emocje
i ogólne samopoczucie. Nie wolno ignorować elementów, które mogą mieć wpływ na komfort jazdy
– mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Do takich elementów należy między innymi zapach, który nie powinien drażnić i odrwacać uwagi od tego, co dzieje się na drodze.

Choć poziom wrażliwości jest u każdej osoby inny, najlepiej, aby w samochodzie dominowały zapachy bezpieczne, tzn. świeże i delikatne, takie jak np. zapach bryzy morskiej czy mięty. Ten ostatni wpływa szczególnie pozytywnie na wzrost koncentracji, łagodząc jednocześnie uczucie rozdrażnienia i zmęczenia. Zapach jaki unosi się wewnątrz samochodu ma wpływ na koncentrację i nastrój kierowcy. Nieodpowiedni może prowadzić do irytacji skutkującej agresywnym i niebezpiecznym stylem jazdy. Może też wywołać przeciwną reakcję i przyczynić się do zbyt dużego odprężenia – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Niesprzyjające jeździe samochodem są zapachy jedzenia, np. pozostawionych opakowań po hamburgerach. Dlatego ważne jest, aby dbać o zachowanie czystości w aucie. Wewnątrz nie powinno się zostawiać niczego, co może ulec zepsuciu i skutkować przykrym zapachem, który niejednokrotnie jest trudny do zneutralizowania. Z elementów plastikowych wewnątrz auta należy – podobnie jak w przypadku mebli w mieszkaniu – regularnie wycierać kurz. Tapicerkę siedzeń należy odświeżać specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami, szczególnie jeśli autem często podróżują dzieci i zwierzęta. Dla większego komfortu warto od czasu do czasu oddać auto do myjni na kompleksowe czyszczenie i odświeżenie wnętrza.

Zapachy sprzyjające jeździe samochodem:
Mięta i cynamon – zmniejszają uczucie irytacji.
Cytryna i kawa – poprawiają poziom koncentracji, ułatwiają czyste myślenie.
Morska bryza – działa relaksująco i uspokajająco.

Zapachy, których należy unikać w aucie:
Rumianek, jaśmin, lawenda – używane w większości kwiatowych odświeżaczy powietrza – są stosowane przy leczeniu bezsenności i mogą powodować nadmierne odprężenie.
Zapachy leśne – mogą działać zbyt odprężająco, nie są polecane osobom cierpiących na katar sienny
Zapach świeżego chleba – może wywoływać irytację, uczucie głodu, a przez to obniżenie koncentracji kierowcy.

 

źródło: Renault

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3285

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *