Jesienne wypadki drogowe

na drogach doszło do ponad 11 tys. wypadków. W tym czasie zginęło 1 375 osób – czyli tyle, ilu mieszkańców liczy np. Krynica Morska. Jak wynika ze statystyk wypadki, do których dochodzi w okresie jesiennym częściej skutkują śmiercią.

W okresie jesiennym pojawia się wiele czynników, które wpływają na pogorszenie warunków jazdy: zmniejsza się liczba godzin, podczas których jest widno, pojawia się mgła, częste zachmurzenia oraz intensywne opady deszczu. Niebezpieczne może okazać się nawet słońce, które jesienią często oślepia kierowców, gdyż świeci nisko nad horyzontem. Widoczność jest kluczowa dla bezpieczeństwa, dlatego w warunkach, gdy jest ograniczona należy przede wszystkim zredukować prędkość i zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Choć liczba wypadków w okresie od września do końca listopada jest mniejsza niż w czasie wakacji, to jednak ginie w nich więcej osób. W czerwcu 2010 r. doszło do 4 040 wypadków – o 365 więcej niż w październiku. Mimo to w październiku było o 87 więcej ofiar śmiertelnych.

Jesień to niebezpieczny czas dla pieszych – w ubiegłym roku w okresie od września do końca listopada dochodziło miesięcznie do ponad 1 000 wypadków z ich udziałem, a w listopadzie liczba takich zdarzeń wyniosła aż 1600! Łącznie w ciągu tych trzech miesięcy na drogach zginęło 522 pieszych (42% wszystkich zabitych pieszych w całym 2010 r.). Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest właśnie pogorszona widoczność w porównaniu z innymi porami roku. Kierowcy powinni zachować wyjątkową ostrożność zbliżając się do przejść dla pieszych oraz jadąc drogami, gdzie nie ma chodnika, a piesi przemieszczają się poboczem. Z drugiej strony piesi powinni zadbać o to, aby być widocznymi. Najlepszym rozwiązaniem jest założenie elementów odblaskowych, ale wystarczy ubiór lub dodatki w jasnych lub jaskrawych kolorach – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

O tej porze roku coraz częściej pojawia się mgła. To jedno z najniebezpieczniejszych zjawisk atmosferycznych dla uczestników ruchu drogowego, ponieważ znacznie ogranicza widoczność oraz sprawia, że światła przednie nie są wystarczające, a użycie świateł drogowych powoduje wrażenie „białej ściany”, przez którą nic nie widać. Aby zachować bezpieczeństwo podczas mgły należy włączyć światła przeciwmgłowe oraz odpowiednio dostosować prędkość. Zawsze w warunkach znacznego pogorszenia widoczności, czyli również w czasie intensywnych opadów deszczu, należy ograniczyć manewr zmiany pasa ruchu oraz wyprzedzania, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

 

źródło: Renault
fot. 7doSetki.pl

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3285

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *