Jazda w deszczu

Dzięki instynktownym zachowaniom kierowców, takim jak obniżenie prędkości czy zwiększenie odstępu od poprzedzającego pojazdu, zdarzenia drogowe są statystycznie mniej groźne w skutkach. Szczególnie niebezpieczna jest pierwsza godzina od rozpoczęcia opadów.

Badania wykazały pozytywne zmiany zachowania kierowców w czasie deszczu, ale najwyraźniej te zachowania dotyczą zbyt małej liczby kierowców lub są niewystarczające. Na przykład zmniejszenie prędkości nie musi niestety oznaczać bezpiecznej prędkości – podsumowuje Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn, obok rodzaju nawierzchni i zbyt małej głębokości bieżnika opon, wpadania samochodów w poślizg na mokrej drodze. Najlepiej, jeśli kierowca miał okazję wcześniej w bezpiecznych warunkach trenować wyjście z poślizgu, gdyż dzięki temu w takiej sytuacji wykonuje manewry automatycznie – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Pierwszym symptomem akwaplaningu jest uczucie luzu w kierownicy. W takiej sytuacji przede wszystkim nie wolno nagle hamować ani kręcić kierownicą.

  • Gdy zablokują się tylne koła należy wykonać kontrę kierownicą i zdecydowanie dodać gazu, aby zapobiec obróceniu się pojazdu. Nie wolno naciskać na hamulec, gdyż spowoduje to pogłębienie się nadsterowności.
  • Gdy dojdzie do utraty przyczepności przednich kół należy natychmiast zdjąć nogę z gazu i wyprostować tor jazdy.

W zależności od natężenia i czasu trwania opadów deszczu dochodzi także do różnego stopnia ograniczenia widoczności – w przypadku intensywnych opadów może to oznaczać, że kierowca widzi drogę tylko na odległość 50 metrów. Sprawne wycieraczki i niezużyte pióra to podstawa podczas jazdy samochodem o każdej porze roku, ale jesienią i zimą w szczególności – radzą trenerzy.


W takich warunkach pogodowych wzrasta też wilgotność powietrza, co może powodować osadzanie się pary na szybach. Nawiew ciepłego powietrza skierowany na przednią i boczne szyby pomoże skutecznie je oczyścić. Podobny efekt można uzyskać uruchamiając na chwile klimatyzację. Powietrze musi pochodzić z zewnątrz, a nie krążyć wewnątrz auta. Gdy samochód jest zaparkowany, najlepiej otworzyć na chwilę okno, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
W czasie lub zaraz po intensywnych opadach deszczu kierowcy powinni uważać na mijane pojazdy, w szczególności ciężarówki, które rozpryskując wodę dodatkowo ograniczają widoczność. Woda na jezdni działa też jak lustro, które może oślepiać kierowców podczas jazdy nocą, odbijając światła nadjeżdżającego samochodu.

 

źródło: Renault

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *