Ford i System Active City Stop

Montowany w nowym Fordzie Fiesta przechwytuje i analizuje 15 obrazów drogi w mgnieniu oka. Nawet najbardziej uważni kierowcy mrugają powiekami, a w tym czasie opracowany przez Forda system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach Active City Stop, który debiutuje w europejskiej wersji nowego Forda Fiesta, przechwytuje i analizuje piętnaście obrazów drogi przed samochodem w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń.

System Active City Stop wykorzystuje zaawansowany czujnik światła i odległości, skanując obszar ruchu przed samochodem 50 razy na sekundę – czyli ponad dwa razy szybciej, niż wynosi standardowa prędkość wyświetlania kadrów w przemyśle filmowym, wyrażana w klatkach na sekundę – co pozwala zapobiec kolizjom do prędkości 15 km/h i zredukować ich skutki do prędkości 30 km/h.

„W ruchu miejskim najczęściej dochodzi do kolizji przy małych prędkościach, ponieważ kierowcy nie zwracają uwagi na fakt, iż samochód jadący z przodu zatrzymał się,” powiedział Florian Schweter, inżynier ds. systemu Active City Stop w nowym Fordzie Fiesta, Ford of Europe. „W warunkach dużego, wolno poruszającego się ruchu ulicznego oraz w obliczu wielu sytuacji prowadzących do rozproszenia uwagi niezbędny może się więc okazać opracowany przez Forda system Active City Stop.”

Każdego roku ponad pół miliona osób odnosi obrażenia w wypadkach samochodowych tylko na drogach w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, we Włoszech i w Hiszpanii. W jednym na osiem przypadków dochodzi do urazów w następstwie uderzenia w tył pojazdu – w sytuacjach tego typu ochronę zapewnia oferowany przez Forda system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach Active City Stop.

System nieustannie monitoruje odległość od samochodu jadącego z przodu, oblicza ryzyko uderzenia w pojazd stojący przed Fordem Fiesta lub poruszający się od niego wolniej oraz przygotowuje układ hamulcowy nowego Forda Fiesta do działania z maksymalną siłą w razie potrzeby. Jeśli kierowca nie podejmie odpowiednich działań zmierzających do uniknięcia kolizji – poprzez rozpoczęcie hamowania lub wykonanie manewru omijania – system rozpocznie hamowanie, ograniczy moment obrotowy silnika i uruchomi światła awaryjne.

Active City Stop zadebiutował w nowym Fordzie Focus i do dziś znalazł ponad 70 000 nabywców. Ten zaawansowany system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach jest już oferowany w modelach Ford C-MAX, Ford Grand C-MAX oraz w nowym Fordzie B-MAX. W 2011 roku system montowany w nowym Fordzie Focus otrzymał nagrodę Euro NCAP Advanced.

„System Active City Stop zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo kierowcom Forda oraz innym użytkownikom dróg,” powiedział Schweter. „Aktywacja hamulców w sytuacji awaryjnej to rozwiązanie ostateczne, a system działa w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko niewłaściwego użycia. Mamy nadzieję, że nasi klienci nigdy nie będą musieli korzystać z funkcji nowego systemu, jednak wierzymy, że jego obecność na pokładzie samochodu zapewni prowadzącemu spokój ducha.”

 

źródło: Ford

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *