Zmiana nazwiska po ślubie – jakie dokumenty należy wymienić? Co z prawem jazdy?

I nie powinno to nikogo dziwić — w końcu przy zmianie nazwiska, ulegają one modyfikacji. Które z dokumentów należy wymienić? 

 

 

 

 

 

Zmiana nazwiska po ślubie przez kobietę dawniej była czymś zupełnie naturalnym. Zadaniem kierownika urzędu stanu cywilnego było po prostu podpisanie takiego aktu. Dziś natomiast tradycja ta traci swą popularność. Za to coraz więcej kobiet decyduje się na dodanie nazwiska męża do swojego obecnego. Co ciekawe, całkiem często robią to także mężczyźni. Jednak niezależnie od tego, czy decydujemy się na całkowitą zmianę nazwiska, czy też na dodanie do niego nowego członu, musimy liczyć się z koniecznością wymiany większości dokumentów.

Zarówno przy zmianie imienia, jak i przy zmianie nazwiska składa się wiele różnego rodzaju wniosków i wypełnia wiele formularz. Planujesz dodanie drugiego imienia lub zmieniasz nazwisko po ślubie? Zobacz więc, jakie dokumenty musisz wymienić na nowe. 

Jakie dokumenty należy wymienić po zmianie nazwiska? 

Procedura zmiany nazwiska po ślubie nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Wiele par decyduje się także na zmianę nazwiska dziecka. W takim przypadku jest to jednak nieco trudniejsze i wymaga okazania szeregu dokumentów, w tym także aktu urodzenia. Dziś jednak skupimy się na tej pierwszej opcji. Właściwie sama zmiana zachodzi wraz z podpisaniem aktu ślubnego. Jednak to nie wystarczy. Trzeba jeszcze wymienić większość dokumentów. Jakich?

Oczywiście w pierwszej kolejności po zmianie nazwiska musimy wymienić nasz najważniejszy dokument potwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty. Chociaż nasze prawo nie podaje żadnego konkretnego terminu, jaki na to mamy, to jednak bez wątpienia warto zabrać się za tę sprawę jak najszybciej. Musimy bowiem pamiętać, że każdy, kto nie złożył wcześniej wniosku i nie odebrał nowego dowodu, nie może przystąpić do uaktualnienia pozostałych dokumentów. 

CZYTAJ DALEJ  40 lat Mitsubishi Motors w Europie

Wymiana prawa jazdy po ślubie

Wymiana prawa jazdy po ślubie jest niezbędna w przypadku osób, które zdecydowały się na zmianę nazwiska oraz otrzymały już nowy dowód osobisty. Od wydania dokumentu tożsamości, na złożenie wniosku mamy dokładnie 30 dni. Nie warto jednak zostawiać tego na ostatnią chwilę, ponieważ może to skutkować późniejszym uziemieniem.

Wymienić należy także paszport. Dokument ten traci ważność 60 dni od daty ślubu. Pamiętajmy, że paszport jest nam niezbędny przy podróżach poza UE. Jeśli więc sporo podróżujemy, nie zwlekajmy z wymianą. 

Jak wymienić dokumenty po zmianie nazwiska? 

W pierwszej kolejności warto przede wszystkim odebrać akt małżeństwa, który podpisał wcześniej kierownik urzędu stanu cywilnego. Może się on bowiem przydać. Skrócone odpisy aktów stanu cywilnego wydaje się bezpośrednio po samej ceremonii, dlatego też sprawę tę można załatwić dosłownie od ręki.

Dowód osobisty wymienić można na nowy na dwa sposoby — bezpośrednio w urzędzie lub online. Wystarczy złożyć wniosek i dołączyć do niego zdjęcie oraz okazać aktualny dowód osobisty. Po odbiór dokumentu należy stawić się osobiście, a sama wymiana jest bezpłatna.

Wniosek o wydanie nowego prawa jazdy także należy złożyć w urzędzie miasta. Aby to zrobić, niezbędny jest uaktualniony dowód osobisty, fotografia oraz oczywiście nasze dotychczasowe prawo jazdy. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz na http://specjalistka.net/.

Wniosek o wydanie paszportu należy złożyć osobiście. Można zrobić to w dowolnym organie paszportowym w Polsce. Koszt wymiany tego dokumentu dla osoby nieposiadającej żadnej ulgi to 140 zł. 

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *