Zespół Ford Racing oficjalnie zadebiutuje

i zbudowane w RPA. Impreza, którą zaplanowano w dniach od 5 do 18 stycznia 2014 roku, odbędzie się w Ameryce Południowej.

Nad projektem rajdowych Fordów Ranger pracował międzynarodowy zespół pod kierownictwem specjalistów z RPA. Pojazdy przygotowuje południowoafrykański zespół Neil Woolridge Motorsport z bazą w Pietermaritzburgu, a wsparcie logistyczne zapewnia niemiecki South Racing. Równie międzynarodowa jest obsada zawodnicza, w której znalazł się między innymi Argentyńczyk Lucio Alvarez oraz reprezentant RPA Chris Visse.

– Jesteśmy bardzo dumni, że to nasze samochody pojadą w Rajdzie Dakar 2014, zdradza Jeff Nemeth, prezes i dyrektor generalny, Ford Motor Company of Southern Africa. Dakar to ekstremalne wyzwanie dla ludzi i maszyn, więc jesteśmy bardzo podekscytowani, że dane nam będzie się tam sprawdzić z naszym zespołem złożonym z krajowych i zagranicznych specjalistów.

W 2013 roku Rajd Dakar zgromadził przed telewizorami ponad miliard widzów, a na trasie w Ameryce Południowej zawodnikom kibicowało kolejne 4,6 miliona fanów.

– Dakar to globalne show pojazdów terenowych, wyjaśnia Dave Schoch, Wiceprezes Ford Motor Company Group oraz Prezes Asia Pacific. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się stworzyć międzynarodowy zespół, którego członkowie mają ogromną wiedzę na temat tej imprezy oraz że możemy do niej wystawić znakomicie spisującego się Forda Ranger.

Międzynarodowa współpraca. Nowe, rajdowe Fordy Ranger powstały w Pietermaritzburgu we współpracy z należącą do Ford Motor Company grupą Global Product Development. Wszystkie podzespoły pojazdów zostały starannie zaprojektowane i wykonane z myślą o precyzji i osiągach.

– Dzięki skomplikowanemu systemowi testów jaki wykonano na etapie produkcji każdy element Forda Ranger został wykonany w idealnej zgodności z projektem i perfekcyjnie dopasowany do konstrukcji pojazdu, wyjaśnia Neil Woolridge, kierownik zespołu Neil Woolridge Motorsport (NWM). Chociaż nowe Fordy Ranger powstały w lokalnych fabrykach, otrzymaliśmy ogromne wsparcie z zagranicy, m.in. z działu Ford SVT.

Technicznymi aspektami projektu zajmą się warsztaty NWM w Pietermaritzburgu. Zmagania na trasie prestiżowego rajdu wesprze oddana, 27-osobowa ekipa specjalistów z 10 krajów.

Stroną logistyczną oraz działaniami na terenie Europy zajmuje się firma South Racing GmbH, z siedzibą pod Frankfurtem. Szefem i właścicielem South Racing jest Scott Abraham, którego rodzina od wielu lat czynnie działa w sportach motorowych w RPA. Jego ojciec, Artur, przez kilkadziesiąt lat był tam niestrudzonym propagatorem sportów motorowych.

Abraham od dziesięciu lat działa na terenie Europy, gdzie pracował jako kierownik zespołów X-raid BMW/MINI oraz Overdrive Toyota. Był jedną z kluczowych postaci w projekcie Toyota Dakar, więc posiada bogate doświadczenie i wiedzę o tej imprezie.

South Racing ma się zająć logistyką. Firma dostarczy samochody serwisowe (m.in. MAN 6X6 Service Trucks oraz MAN T4 Race Trucks) i niezbędny sprzęt. Poza tym South Racing odpowiada również za wszelkie inne zagadnienia z zakresu logistyki
i administracji, łącznie z kontaktami z innymi podwykonawcami.

– Współpraca NWM z South Racing gwarantuje, że projekt posiada odpowiednie zaplecze i wiedzę, a zatem jest realna szansa na dobre wyniki, wyjaśnia Abraham.

Waleczni kierowcy i piloci. Lucio Alvarez wraz z pilotem Ronnie Graue tworzyć będą pierwszą załogę teamu Ford Racing, (klasa T1, numer startowy 308). Obaj zdołali już odnieść duże sukcesy
w poprzednich startach w Rajdzie Dakar.

Debiutując w 2011 roku zajęli 17 miejsce, ale już rok później ukończyli imprezę na piątej pozycji. W 2013 byli trzeci, ale przez problem techniczne spadli na 27 miejsce. Pokazali jednak charakter, dzielnie walcząc do końca, i dzięki temu ostatecznie zajęli 10 lokatę.

W drugim Fordzie Ranger pojadą uczestnicy South African Cross Country, kierowca Chris Visser i pilot Japie Badenhorst (numer startowy 329). W RPA obaj panowie są dobrze znani, bowiem w 2010 roku triumfowali w mistrzostwach South African Cross Country, a w sezonach 2012 i 2013 zajmowali drugą lokatę w klasyfikacji generalnej. To będzie ich pierwszy start w Rajdzie Dakar.

Ekstremalny sprawdzian dla ludzi i maszyn. Rajd Dakar 2014 będzie 35 edycją słynnej imprezy, która po raz szósty z rzędu odbędzie się w Ameryce Południowej. Trasa Rajdu Dakar 2014 ma być równie wymagająca co zwykle. Start wyznaczono w argentyńskim Rosario (5.01.2014) a metę w chilijskim Valparaiso (18.01.2014). Trasa została podzielona na trzynaście etapów o łącznej długości ponad 9300 kilometrów.

 

źródło: Ford

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3211

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *