Niekiedy konieczne jest posiadanie kilku takich sprzętów. Jednak istnieje spora grupa przedsiębiorców, którzy przekonali się o świetnym sposobie załadunku i rozładunku towaru przy pomocy paleciaka samozaładowczego. Dlaczego jest tak praktyczny? Sprawdź!
Co to jest wózek samozaładowczy?
Mówiąc prosto, paleciak samozaładowczy to nic innego jak wielofunkcyjny elektryczny paleciak. W jednym urządzeniu połączono możliwości, jakie niesie za sobą półautomatyczny paleciak, wózek widłowy i winda załadowcza montowana na aucie dostawczym. Swoim wyglądem taki sprzęt przypomina zwykły zautomatyzowany paleciak kierowany przez jednego operatora. Kompaktowe rozmiary skrywają wiele funkcji, które usprawniają załadunek i rozładunek zwłaszcza wtedy, gdy w pobliżu nie ma rampy.
Paleciak samozaładowczy i jego wielofunkcyjność – na czym polega?
Innowacyjność urządzenia widoczna jest w momencie posłużenia się nim do załadowania palety z towarem. Wózek samozaładowczy jest kompaktowy i łatwy w manewrowaniu. Gdy trzeba załadować paletę czy skrzyniopaletę do strefy załadunkowej może służyć jako zwykły półautomatyczny paleciak.
Gdy operator podjedzie pod pojazd ciężarowy bez windy, konieczne jest podniesienie ładunku i opuszczenie go w strefie załadunku. W tym momencie paleciak samozaładowczy może podnieść paletę i opuścić ją na aucie.
Oczywiście pozostawienie towaru w takim położeniu jest niewystarczające do bezpiecznego transportu. Trzeba jeszcze ustawić paletę w odpowiednim miejscu na aucie. W takiej sytuacji można przy pomocy przycisku podnieść paleciak do strefy załadowczej i manewrować na pojeździe całą paletą jak półautomatycznym paleciakiem. Wszystkie te czynności można wykonać zarówno przy załadunku, jak i rozładunku w siedzibie klienta.
Dlaczego wózek samozaładowczy jest tak fenomenalny w logistyce?
Zastąpienie kilku sprzętów jednym czyni logistykę prostszą i szybszą. Można zwrócić uwagę chociażby na kilka elementów:
Po pierwsze, wózek samozaładowczy eliminuje konieczność instalacji windy na nadwoziu auta dostawczego. To ogromna zmiana, która pozwala na zwiększenie maksymalnej ładowności pojazdu. Nawet wtedy, gdy winda jest zainstalowana na dostawczaku, konieczne jest przewożenie paleciaka. Dlatego lepiej mieć ze sobą sprzęt, który oszczędzi miejsce i zastąpi ciężką windę wymagającą homologacji.
Po drugie, zmniejsza się liczba maszyn we flocie firmy, które wymagają konserwacji, serwisu i naprawy. Teraz cały załadunek od strefy magazynowej przez spedycję po rozładunek u klienta można wykonać przy pomocy paleciaka samozaładowczego. Oczywiście nie w każdej sytuacji wyeliminuje on konieczność posiadania wózka widłowego. Jednak zdecydowanie może ułatwić załadunek w mniejszych i średnich firmach.
W opinii ekspertów i użytkowników wózki samozaładowcze to innowacja w świecie logistyki i spedycji. Dlatego warto przemyśleć, czy znajdzie się dla nich miejsce w Twojej firmie.
Partner wpisu: MDE-Lifts.
Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.