Własny dystrybutor paliwa – czy to się opłaca?

Właściciele sportowych aut mogą po prostu zdjąć nogę z gazu i zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych podczas tankowania, ale co z przedsiębiorcami, rolnikami i firmami transportowymi, które zużywają tysiące litrów paliwa? Oni muszą szukać innych metod oszczędzania. Jedną z nich jest własny dystrybutor paliwa – ale czy to się naprawdę opłaca?

 

 

 

 

 

Przydomowa stacja paliw pozwala na zakup hurtowych ilości benzyny czy oleju napędowego, a tym samym negocjacje cen z dostawcami i oszczędzanie na kosztach eksploatacji pojazdów w firmie czy gospodarstwie. Dzięki temu, przy dużym miesięcznym zużyciu benzyny lub oleju napędowego, można liczyć na co najmniej kilkusetzłotowe oszczędności. Niewątpliwą zaletą jest również wygoda użytkowania oraz pełna kontrola nad kosztami paliwa w przedsiębiorstwie.

Ile kosztuje montaż zbiornika z dystrybutorem paliwa?

Cena za podstawowy dwupłaszczowy zbiornik do paliwa o pojemności 1500 litrów, to około 4000 złotych. Większe zbiorniki to oczywiście wyższy koszt – nawet kilkunastu tysięcy złotych. Cena zbiornika 1500l z montażem powinna oscylować w granicy 5000 złotych.


Koszt zbiornika na paliwa to jednak nie wszystko, jeśli chcemy uruchomić własną stację paliw. Musimy się zaopatrzyć również w:

  • pompę paliwa

  • wąż paliwa

  • przepływomierz (licznik) paliwa

  • pistolet nalewowy


Wszystkie elementy naszej przydomowej stacji paliw powinny spełniać odpowiednie normy i posiadać stosowne certyfikaty, dopuszczające je do kontaktu z benzyną i/lub olejem napędowym. Dzięki temu unikniemy po pierwsze awarii, po drugie niebezpieczeństwa związanego z przechowywaniem i dystrybucją paliwa. Koszt montażu dystrybutora paliwa to od ok. 1500 złotych do ponad 10 000 złotych za wysokiej jakości stację.

Jakie wymogi trzeba spełnić przy montażu własnego zbiornika paliwa?

Montaż własnego dystrybutora paliwa wiąże się z koniecznością przestrzegania kilku istotnych przepisów. Zgodnie z obowiązującym prawem, dopuszcza się magazynowanie oleju napędowego w zbiorniku naziemnym dwupłaszczowym, o pojemności do 5000 litrów. Najważniejsza nie jest tu jednak pojemność, ale typ zbiornika – za użytkowanie zwykłego zbiornika plastikowego, mogą grozić nam kary, a dodatkowo narażamy się na duże niebezpieczeństwo podczas eksploatacji.


Konieczne jest również zgłaszanie dostaw paliwa powyżej 500 litrów, do rejestru zgłoszeń SENT (system monitorowania drogowego towarów). W tym pomagają jednak dostawcy i niewielka ilość formalności rozwiązuje problem, choć trzeba pamiętać o ich dopełnieniu. Za brak zgłoszenia grożą wysokie kary finansowe.


Ogólne warunki montażu “własnej stacji paliw”, a właściwie zbiornika do przechowywania paliwa, są następujące:

  • zbiornik nie może się znajdować bliżej niż 10m od domów oraz budynków użyteczności publicznej;

  • należy zachować odstęp min. 5m od innych zabudowań i od granicy działki sąsiedniej;

  • zachować minimum 3-metrowy odstęp od linii energetycznej o napięciu nieprzekraczającym 1kV;

  • zachować minimum 5-metrowy odstęp od linii energetycznej przekraczającej 1kV (do 15 kV)

  • zachować minimum 10-metrowy odstęp od linii energetycznej powyżej 15 kV (do 30kV)

  • zachować odstęp minimum 15m od linii powyżej 30 kV (maksymalnie do 110 kV)


Zbiornik musi zostać zamontowany na płaskiej, utwardzonej nawierzchni, o grubości podstawy minimum 5 cm, szerszej o minimum 30cm od wielkości zbiornika. Oczywiście należy zadbać o szczelność połączeń zbiornika z cysterną i bezpieczny dojazd do zbiornika.

Ile można zaoszczędzić na własnym dystrybutorze?

Możliwości negocjacji cen z dostawcami paliw są możliwe w zakresie od kilku do kilkunastu groszy na litrze, w porównaniu do cen na stacjach paliw. Dla 1000 litrów zużytego paliwa, oszczędności mogą więc wynieść od 50 zł do 250-300 złotych. Przy zwykłej eksploatacji samochodu osobowego oszczędności nie byłyby więc zbyt duże, ale dla floty kilku aut oraz dla firm transportowych i gospodarstw rolnych, czas zwrotu z inwestycji we własny zbiornik paliwa z dystrybutorem można oszacować na 6-12 miesięcy, co jest bardzo dobrym wynikiem i świetnym sposobem na optymalizację finansową.


Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *