W zakładzie FPT w Bielsku-Białej

14 czerwca 2010r. w zakładzie  Fiat Powertrain Technologies w Bielsku-Białej, nastąpiło uruchomienie produkcji rewolucyjnej rodziny silników TwinAir, która stanowi najnowszy sukces Grupy Fiat w dziedzinie rozwoju napędów o najniższym wskaźniku wpływu na  środowisko.

W ceremonii, której przewodniczył Dyrektor Generalny FPT, Alfredo Altavilla, udział wzięli przedstawiciele polskiego rządu oraz Ambasador Włoch w Polsce – Aldo Mantovani.

W produkcję nowej rodziny silników TwinAir w Bielsku-Białej Fiat Powertrain Technologies zainwestował około 300 milionów Euro przy znaczącym wkładzie polskiego rządu, który udzielił ulg podatkowych oraz  przyznał fundusze z Unii Europejskiej.
Pełna zdolność produkcyjna nowych linii będzie wynosiła 450 000 sztuk silników rocznie przy zatrudnieniu około 500 pracowników .

Wyposażenie linii obróbczych i montażowych TwinAir zakłada awangardowe rozwiązania, które zapewniają wysoki poziom zautomatyzowania i gwarantują najwyższe standardy jakościowe. Ponad 98% operacji obróbczych na elementach składowych silnika  jest całkowicie zautomatyzowanych, natomiast poziom automatyzacji na stanowiskach montażowych przekracza 60%.
Ponadto, wysoki poziom jakości nowego silnika zapewniony jest przez stosowanie w zakładzie w Bielsku-Białej programu World Class Manufacturing, uważanego za jeden z najlepszych standardów produkcyjnych na poziomie światowym i od lat przyjętym przez Grupę Fiat.
W ramach implementacji programu WCM, w październiku ubiegłego roku zakład uzyskał  prestiżową Srebrną Nagrodę (Silver Award), przy szczególnym uznaniu przez audytorów dla działań dotyczących zarządzania utrzymaniem urządzeń, bezpieczeństwem i poszanowaniem środowiska oraz zarządzania dedykowanymi projektami poprawy – działań, które dowodzą wysokiego stopnia zaangażowania pracowników zakładu na wszystkich szczeblach.

„Nowa rodzina silników TwinAir stanowi sumę najbardziej doskonałych technologii i w najwyższym stopniu wyraża know how, jaki nasza grupa rozwinęła w ostatnich latach. Także zakład w Bielsku-Białej stanowi wyraz polityki Grupy, czyniąc redukcję wpływu swoich wyrobów i procesów na środowisko  jednym z głównych zadań swojej działalności”- powiedział Dyrektor Generalny Alfredo Altavilla.

Silnik TwinAir

Nową rodzinę silników TwinAir wyróżnia wyjątkowa kompaktowość oraz technologia najnowszej generacji, które pozwalają wyznaczać nowe standardy w zakresie osiągów, dzięki najniższemu w tej klasie silników poziomowi  szkodliwych emisji i zużycia paliwa, potwierdzając pozycję Grupy Fiat jako lidera w tym sektorze.

TwinAir może poszczycić się szczególnie wyrafinowanymi rozwiązaniami technologicznymi, które normalnie zastrzeżone są dla silników wyższej kategorii. Przykładem może być elektrohydrauliczny system sterowania zaworami ssącymi Multiair, instalowany w 100%  silników TwinAir oraz  rozrząd napędzany łańcuchem, który  dzięki temu, że jest bezobsługowy, drastycznie obniża koszty eksploatacji silnika.  Ponadto,  równoważący wał pośredni zapewnia komfort i minimalny poziom drgań w każdych warunkach pracy silnika.

W zależności od wersji (silnik z tradycyjnym układem ssącym, silnik z turbdoładowaniem oraz wersja bi-fuel CNG), TwinAir może dysponować mocą od 65 do 105 KM. W szczególności wersje najwyższej kategorii  wyróżniają się  wyjątkowo wysokimi wartościami mocy  oraz  momentu obrotowego, które uzyskiwane są na silniku o pojemności skokowej zaledwie 900 cm3.

Z uwagi na bardzo niewielkie rozmiary, nowy silnik Twin Air  nadaje się do połączenia z silnikiem elektrycznym, tworząc tym samym   hybrydowy zespół napędowy, szczególnie przydatny w ruchu miejskim, w którym zalety napędy hybrydowego są wyjątkowo cenne dzięki możliwości magazynowania i oddawania energii, która normalnie wydziela się podczas częstych spowolnień jazdy i hamowań.

Silnik TwinAir początkowo będzie montowany w wersji Turbo 85 KM – w nowym samochodzie Fiat 500, zapewniając obniżenie emisji CO2 do wartości 95 g/km, która dzisiaj wyraża najniższy dostępny na rynku poziom emisji w samochodach benzynowych.

 

źródło: Fiat

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *