Volvo V50 – ponad 1500 km na jednym baku

Wzięli w nim udział kierowcy niedoświadczeni w jeździe ekonomicznej. Samochody miały pokonać odległość 1535 kilometrów z Zurychu do Goteborga. W czasie wyścigu pobity został rekord spalania samochodów Volvo – 3,1 l/100 km (jazdy mieszana, średnia prędkością 80 km/h) i emisji C02 – zaledwie 82 g/km.

Największy szwajcarski dziennik Blick, zorganizował konkurs dla kierowców, którzy poprowadzą Volvo V50 DRIVe na trasie Zurych – Goteborg. Spośród wielu zgłoszeń, wyłoniony 3 tandemy – jeden męski, jeden kobiecy i jeden mieszany. Kierowcy byli osobami niedoświadczonymi w jeździe ekonomicznej. Trasę od Zurychu do Goteborga najefektywniej pokonał tandem mieszany – Claudia Fortes i Christopher Saur. Spalili oni tylko 47,59 litra oleju napędowego –  3,1 l paliwa na 100km  Ponadto osiągnęli najniższą emisję C02 w historii – tylko 82 g/km.

Pozostałe zespoły również uzyskały bardzo dobre wyniki – zeszły poniżej 3,2 l / 100 km. Tak niskie spalanie udało się uzyskać, utrzymując stałą prędkość na trasie w okolicach 80 km/h oraz używając funkcji Start/Stop.

V50 nie jest jedynym ekonomicznym modelem Volvo Cars. Spośród pozostałych warto wymienić chociażby XC60 2,4DRIVe oraz V70 1,6 DRIVe. W obu udało się uzyskać spalanie poniżej 5 l/ 100 km.

„Symbol DRIVe nadawany jest samochodom Volvo Cars wyróżniającym się najlepszymi wynikami ekologicznymi w swej klasie” – mówi Marcin Klimczewski z Volvo Auto Polska – „Pierwsze wersje modeli oznaczonych symbolem DRIVe Volvo zaprezentowało na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu w 2008 roku. Od tego czasu trwały dalsze prace nad zmniejszeniem wpływu tych samochodów na środowisko.  Wszystkie obecne modele DRIVe, a są to C30, S40, V50, V70, XC70, XC60 i S80 wyposażono w tradycyjny silnik diesla oraz manualną skrzynię biegów zoptymalizowaną z myślą o bardzo niskim poziomie zużycia paliwa. Samochody te opracowano specjalnie pod kątem niskiego oporu toczenia się i oporu powietrza. Wyróżniają się najlepszymi w swej klasie poziomami emisji CO2”.

 

źródło: Volvo

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *