Van of The Year 2012

wyprzedzając Iveco Daily, Fiata Ducato oraz VW Caddy. Nagroda została wręczona Jean-Marie Hurtigerowi, Dyrektorowi Działu Samochodów Dostawczych Renault, podczas uroczystości otwarcia czternastych międzynarodowych targów Trailer w Belgii. Pieter Wieman, przewodniczący jury, powiedział: Wraz z Kangoo Z.E. Renault sprawia, że gama samochodów elektrycznych staje się przystępna dla użytkowników małych samochodów dostawczych w Europie. Samochód ten przyczynia się w znaczny sposób do ochrony środowiska naturalnego, zgodnie z wyzwaniem stojącym przed branżą transportu drogowego”.

Jean-Marie Hurtiger : Wyróżnienie to jest nagrodą dla wszystkich pracowników Renault, którzy od wielu lat angażowali swe siły w realizację projektu Kangoo Z.E., jednego z czterech samochodów elektrycznych Renault. Przygoda ta zmobilizowała wszystkie działy i piony funkcjonujące w przedsiębiorstwie: biura projektowe, zakład w Maubeuge, czy też struktury handlowe. Wszyscy podjęli to wyzwanie wykazując się determinacją, kreatywnością, a przede wszystkim znakomitą pracą zespołową, co teraz przynosi piękne efekty.

Kangoo Z.E. − samochód dostawczy Renault
Firma Renault − od 1998 roku numer 1 na europejskim rynku samochodów dostawczych − poszerzyła swą gamę samochodów dostawczych o Kangoo Z.E., wersję znanego wszystkim dobrze Kangoo z napędem elektrycznym. Jest to pierwsza furgonetka z napędem w 100% elektrycznym produkowana fabrycznie przez jednego producenta.


Dzięki umieszczeniu akumulatora pod podłogą samochodu, Kangoo Z.E. zachowuje tę samą objętość ładunkową i ładowność oraz te same wymiary co wersja z silnikiem spalinowym. Kangoo Z.E. jest oferowane w 2 długościach i 3 wersjach nadwozia. Wszystkie wersje są produkowane na taśmach zakładu MCA w Maubeuge we Francji, na tej samej linii montażowej co Kangoo z silnikiem spalinowym. W ofercie znajduje się Kangoo Z.E., Kangoo Z.E. Maxi 2-miejscowe i Kangoo Z.E. Maxi 5-miejscowe. Ta różnorodność wersji pozwala spełnić liczne potrzeby firm, którym ten samochód o przestrzeni ładunkowej od 3 do 4,6 m3 zapewnia możliwość przewozu zarówno osób, jak i towaru.

Pierwszy samochód o zerowej emisji zanieczyszczeń dostępny dla wszystkich
Kangoo Z.E., pierwszy samochód z gamy Renault Z.E., pojawiło się po raz pierwszy w salonach Renault 28 października tego roku. Jest dostępne w Europie w cenie od 20 000 euro netto (bez dopłat państwowych), zaś we Francji Kangoo Z.E. kosztuje 15 000 euro netto dzięki państwowej dopłacie w wysokości 5 000 euro. Akumulator jest natomiast wynajmowany klientowi w cenie
od 72 euro netto/miesiąc na okres 36 miesięcy i przebieg 10 000 km/rocznie.

Atut środowiskowy
We Francji pełen bilans CO2 dla całego procesu wytworzenia energii i procesu produkcji samochodu z uwzględnieniem emisji zanieczyszczeń spowodowanych produkcją prądu jest bardzo korzystny dla samochodu z napędem elektrycznym. Wynosi on tylko 12 g CO2 na kilometr. Dla jury konkursu Van of The Year, ten wpływ na ograniczenie emisji CO2 jest tym bardziej znaczący, że furgonetka jest przeznaczona do produkcji wielkoseryjnej.

Dopiero weszło do sprzedaży, a już jest nagradzane
Tytuł International Van of the Year 2012 jest ukoronowaniem serii nagród, jakie zebrało już Kangoo Z.E. w Europie. Oprócz wygranej w konkursie Van of the Year 2012, samochód ten został doceniony w Danii przez jury dziennikarzy samochodowych, a w Irlandii otrzymał nagrodę Fleet transport green commercial 2012 przyznawaną przez grono ekspertów z Fleet Transport Awards, tak więc Kangoo Z.E. zdobyło już trzy trofea.

 

źródło: Renault

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3063

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *