Uszkodzenie samochodu zastępczego – jakie są konsekwencje?

Będziesz mógł nim dojeżdżać do pracy czy wykonywać inne niezbędne w codziennym funkcjonowaniu czynności. Za pieniądze, które uzyskasz od ubezpieczalni możesz pozwolić sobie na wynajem samochodu zastępczego – chociaż oczywiście pieniądze dostaniesz dopiero po tym, jak już wynajmiesz pojazd zastępczy. Niestety czasami zdarzają się wypadki – nawet wtedy, gdy nie jeździsz własnym samochodem.

 

 

 

Jak wyglądają procedury, jeżeli będziesz mieć stłuczkę samochodem zastępczym? Kto opłaca naprawę takiego samochodu? Jak ma się sytuacja, gdy to my jesteśmy winni stłuczki, a jak gdy winnym jest inny kierowca? O czym należy pamiętać mając auto zastępcze?

Stłuczka samochodem zastępczym – kto opłaca naprawę samochodu zastępczego?

Aby dowiedzieć się, kto będzie musiał ponieść koszty naprawy samochodu zastępczego, trzeba najpierw wiedzieć jakie zdarzenie doprowadziło do jego zniszczenia. Kto był osobą odpowiedzialną za powstanie szkody. Nie da się więc określić tego, kto będzie płacił za naprawę, bez określenia tego, z czyjej winy w ogóle potrzeba naprawy wystąpiła. Oczywiście trzeba również wziąć pod uwagę to, jaka umowa na auto zastępcze została podpisana i jakie warunki się w niej znalazły. Co więcej, także jeżeli chodzi o umowę ubezpieczenia to te warunki mogą się zmieniać i wpłynąć na to, kto w ostateczności będzie musiał pokryć szkody auta zastępczego ze swojej kieszeni. Warto więc bardzo dokładnie przyjrzeć się swojej własnej sytuacji. 

Stłuczka samochodu zastępczego z naszej winy – co w takim przypadku?

Jeżeli to my jesteśmy stroną, która doprowadziła do stłuczki autem zastępczym to może się okazać, że będziemy zmuszeni pokryć koszty naprawy z własnej kieszeni. Szczególnie możliwe jest to wtedy, gdy szkoda nastąpiła albo ze względu na użytkowania auta niezgodnie z jego przeznaczeniem albo ze względu na niedopełnienie obowiązków po tym, gdy już szkoda powstała. Oprócz tego, trzeba się przygotować również na wydatki, jeżeli stłuczka miała miejsce po wypożyczeniu auta osobie trzeciej, która nie jest stroną umowy.

CZYTAJ DALEJ  Światowa premiera Golfa R podczas IAA 2013

Samochód zastępczy – stłuczka z winy innego kierowcy

Inaczej ma się sprawa, jeżeli szkoda powstanie z winy innego kierowcy. Jeżeli stłuczka samochodem zastępczym została spowodowana przez osobę trzecią to wtedy jest ona pokrywana z jego ubezpieczenia OC. Nie należy jednak zapominać o tym, że ty jako kierowca uszkodzonego auta musisz sporządzić specjalne oświadczenie będąc jeszcze na miejscu zdarzenia. Czasami potrzebne będzie jeszcze zgłoszenie wszystkiego na policję, ponieważ niektóre ubezpieczalnie tego wymagają. 

Problem może pojawić się wtedy, gdy sprawca szkody jest nieznany – wtedy trzeba zawiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe oraz policję. Towarzystwa ubezpieczeniowe (przynajmniej niektóre) żądają jednak często wpłacenia wkładu własnego, który jest w takich sytuacjach zużywany. A to oznacza, że w pewnym stopniu ty pokrywasz koszty takiej szkody.

O czym należy pamiętać mając auto zastępcze?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby dobrze i dokładnie przeczytać umowę ubezpieczenia, którą się zawiera. Dzięki temu będziesz mieć więcej pewność co do tego, jakie masz prawa i obowiązki. Warto też sprawdzić stronę http://kalkulatoroc.org.pl.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *