Uchwyt samochodowy na telefon – jaki wybrać?

Jest „małym komputerem” dostępnym na wyciągnięcie ręki. Bardzo popularne w ostatnich latach stało się zatem korzystanie z telefonu w samochodach. Dzięki niemu na bieżąco dostajemy informację o natężeniu ruchu drogowego lub lepszej trasie dojazdu, ale także ma on charakter urządzenia multimedialnego z którego odtwarzamy muzykę. Aby zachować bezpieczeństwo na drodze oraz komfort korzystania z telefonu powstały specjalne uchwyty samochodowe. Dzięki nim smartfon jest zawsze blisko podczas jazdy, a my nie musimy spuszczać wzroku z tego co dzieje się na ulicy. Jak zatem wybrać idealny uchwyt pośród setek dostępnych produktów?

Uchwyt samochodowy do smartfona – wygoda i bezpieczeństwo

Mimo że wielu kierowców nie posiada specjalnego mocowania na telefon w samochodzie, wciąż podczas jazdy korzysta ze smartfona. Niestety jest to bardzo niebezpieczne zachowanie, gdyż patrząc na urządzenie, trzymane w drugiej ręce, nie jesteśmy w stanie jednocześnie zadbać należycie o bezpieczeństwo na ulicy. Uchwyt samochodowy do smartfona pozwala umieścić go w takim miejscu, aby w razie konieczności, móc obsłużyć go z zachowaniem należytej ostrożności. Również dzięki niemu obie ręce kierowcy są wolne i jeśli zajdzie taka potrzeba, może on szybko reagować na zaistniałą na drodze sytuację. Wniosek jest tylko jeden. Jeżeli chcemy i potrzebujemy korzystać z telefonu podczas prowadzenia pojazdu, to jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup tego małego, dodatkowego akcesorium samochodowego.

Jaki uchwyt samochodowy do telefonu – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Pośród setek produktów dostępnych na rynku, niestety wiele z nich jest bardzo słabej jakości lub po prostu nie będą odpowiadały nam pod względem funkcjonalności. Dlatego podpowiadamy, które produkty sprawdzą się najlepiej i dlaczego. Mimo, że każda osoba ma inne wymagania co do takiego uchwytu, jest parę cech, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z zakupu. Oto one:

  • Jakość produktu – na rynku można znaleźć wiele uchwytów kuszących użytkowników swoją niską ceną. Niestety, ale są to produkty bardzo słabej jakości, niedopracowane, z których korzystanie okaże się utrudnione i frustrujące. Również nie są to produkty trwałe, więc często okazuje się, że wymiana ich co parę miesięcy jest droższa niż jednorazowy zakup solidnego uchwytu.
  • Opcje dostosowania – warto przed zakupem zapoznać się dokładnie z uchwytem. Dobrze jest, jeśli ma on możliwość regulacji we wszystkich płaszczyznach i zmiany kątów nachylenia. Również istotne jest czy w uchwycie można ustawić smartfon zarówno poziomo i pionowo. Przede wszystkim produkt powinien odpowiednio mocno trzymać smartfona, tak aby nie wypadł on z niego w trakcie jazdy, np. po wertepach.
  • Ładowanie smartfona – Podczas używania telefonu w samochodzie, bateria urządzenia bardzo szybko zużywa się, dlatego trzeba zadbać o jej ciągłe ładowanie. Sprawdźmy przed zakupem, czy w wybranym uchwycie jest możliwość podpięcia kabla ładującego lub czy posiada on ładowanie indukcyjne. Druga opcja jest dużo wygodniejsza, gdyż nie musimy za każdym razem pamiętać o podłączeniu kabla do smartfonu.
  • Łatwość obsługi – Podczas wyboru zwróćmy uwagę na intuicyjność i szybkość montażu smartfona w uchwycie. Łatwa obsługa jest bardzo ważna w sytuacjach, gdy nie mamy wiele czasu lub jesteśmy już w trakcie jazdy pojazdem.


Zestawienie uchwytów samochodowych do telefonu

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele, podobnych do siebie produktów przez co ciężko jest wybrać jeden, idealny dla nas. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane rodzaje uchwytów do samochodu na telefon, z którymi warto zapoznać się przed zakupem.

Uchwyt samochodowy na deskę rozdzielczą

Ten rodzaj uchwytu może być zamontowany praktycznie na całym kokpicie lub szybie za pomocą przyssawki. Dzięki temu mamy dużą dowolność dopasowania miejsca położenia telefonu do naszych potrzeb. Taki uchwyt jest najbardziej popularny, ponieważ jest bardzo wygodny i prosty w użyciu jednak nie jest pozbawiony wad. Przyssawka mocująca, musi być odpowiednio mocno dociśnięta, gdyż w innym wypadku cały uchwyt z telefonem może odpaść w trakcie jazdy. Jednak, staranny montaż powinien wyeliminować ten problem, a rozwiązanie to pozostaje najbardziej uniwersalne.

 

Uchwyt samochodowy na deskę rozdzielczą


Uchwyt samochodowy na kratkę nawiewu

Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i doskonale komponuje się z wyglądem samochodu. Niestety możliwości montażu są organiczne. Mamy do dyspozycji jedynie kratkę nawiewu pośrodku kokpitu lub po lewej stronie kierowcy. Mimo to, uchwyt taki jest bardzo doceniany przez wielu kierowców, ponieważ nie ogranicza on pola widzenia. Wadą może być wytrzymałość kratki nawiewu, gdyż w razie zbyt dużego obciążenia (za duży telefon), kratka może się złamać, a uchwyt wypaść w najmniej spodziewanym momencie.

 

Uchwyt samochodowy na kratkę nawiewu


Uchwyt samochodowy na magnes

Jest to małe i bardzo stylowe rozwiązanie. Ten produkt składa się z dwóch części: podstawki i magnesu montowanego do obudowy telefonu. Podstawkę możemy zamontować w dowolnym miejscu kokpitu, a dzięki magnetycznemu połączeniu, montaż telefonu jest niezwykle szybki i prosty. Główną wadą jest siła magnesu, która może okazać się zbyt mała, kiedy samochód z dużą prędkością pokonuje wertepy. Mimo to coraz nowsze rozwiązania, gwarantują przez większość czasu pewne trzymanie i doskonałą stabilność urządzenia.

 

Uchwyt samochodowy na magnes


Uchwyt samochodowy indukcyjny

Jest to raczej opcja, a nie pojedyncze rozwiązanie, ale warto uwzględnić ją w wybranym uchwycie, jeśli nasz telefon posiada opcję ładowania bezprzewodowego. Ładowanie indukcyjne spotkamy głównie w uchwytach do szyby lub na deskę rozdzielczą. Dzięki tej opcji nie musimy zastanawiać się jak przeprowadzić kabel do smartfona i pamiętać o nim za każdym razem. Po wpięciu telefonu w uchwyt smartfon sam zaczyna się ładować, a my bez obaw możemy pokonywać kolejne kilometry trasy z włączoną nawigacją.

 

Uchwyt samochodowy indukcyjny


Jaki uchwyt samochodowy do telefonu będzie najlepszym wyborem?


Pośród wszystkich dostępnych opcji każda osoba powinna indywidualnie dobrać uchwyt najlepiej dopasowany do swoich potrzeb. Nie ma jednego, idealnego rozwiązania, które sprawdzi się w każdym samochodzie i z każdym modelem telefonu. „Polecamy zwrócić uwagę na wielkość smartfona i sprawdzić czy na pewno jest kompatybilny z wybranym uchwytem. Zdarza się, że duże urządzenia są za ciężkie bądź nie mieszczą się w danym uchwycie, dlatego warto przed zakupem dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją.” mówi ekspert ze sklepu Caseworld. Zanim podejmiemy decyzję warto zastanowić się czego oczekujemy i co w naszym pojeździe sprawdzi się najlepiej. Produkt powinien pochodzić od jednego z czołowych producentów i być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu niezależnie jaki rodzaj ostatecznie wybierzemy, na pewno będziemy zadowoleni z dokonanego zakupu.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *