Ubezpieczenie na życie – co warto wiedzieć?

Niestety, idąc za znanym powiedzeniem „nie znasz dnia, ani godziny”, warto pochylić się nad zabezpieczeniem bliskich przed taką ewentualnością, zwłaszcza w dzisiejszych, bardzo burzliwych czasach epidemii COVID-19. Czym jest i jak działa ubezpieczenie na życie?






Czym jest ubezpieczenie na życie?

Jest to specyficzny rodzaj ubezpieczenia, w którym, za odpowiednią opłatą osoba wykupująca takie zabezpieczenie, wyznacza osoby uposażone, które, w razie śmierci wykupującego, otrzymają konkretną sumę pieniędzy. Jest to rozwiązanie, nad którym powinna pochylić się większość ludzi, ponieważ dotyczy praktycznie każdego. Rzecz jasna, takie zabezpieczenie nie będzie wykorzystane przez osobę wykupującą, lecz przez bliskich.

Co ważne – ubezpieczenie na życie obejmuje (przez większość Towarzystw Ubezpieczeniowych) każdą przyczynę śmierci. Istotną kwestią jest możliwość rozszerzenia zabezpieczenia w przypadku śmierci o różne, dodatkowe opcje takie jak zdrowotne (które, w przypadku ciężkiej choroby, bądź hospitalizacji pozwala uzyskać środki pieniężne) czy NNW, zabezpieczające finansowo osobę zawierającą umowę w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Bardzo częstym zabezpieczeniem kredytów hipotecznych, jest wykupienie ubezpieczenia na życie, które, w przypadku śmierci nabywcy kredytu, w całości, bądź części spłaca zobowiązanie.

Jakie są warunki ubezpieczenia na życie?

Ważną kwestią, jest fakt, że umowę ubezpieczeniową zawiera się na długi okres czasu – od pięciu do nawet trzydziestu lat, w których trakcie osoba, której dotyczy zabezpieczenie, zobowiązuje się do wpłacania regularnych składek w trakcie trwania umowy. Bardzo częstym, obowiązkowym warunkiem, które stawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, jest przekazanie im dokumentacji medycznej oraz wykonanie dodatkowych, podanych w umowie obowiązkowych badań.

Wielu ubezpieczycieli decyduje się na ograniczenie ze względu na wiek zawierającego umowę. Widełki wahają się od pierwszego roku życia, do nawet 70. W przypadku zakupienia polisy na życie można rozszerzyć ją na członków rodziny, choć, niestety w ograniczonym stopniu. Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe ograniczają również możliwość wykupienia takiego ubezpieczenia ze względu na przebyte choroby. Jeśli jesteś zainteresowany, zalecamy –  sprawdź oferty ubezpieczeń na życie w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych, by wybrać najlepsze z nich.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *