Samochody Giovanniego Agnelli

Minęło 10 lat od śmierci Giovanniego Agnelli, zwanego przez wszystkich Avvocato (wł. prawnik). Narodowe Muzeum Motoryzacji (Museo Nazionale dell’Automobile), noszące od marca 2011 Jego imię, by upamiętnić dziesiątą rocznicę Jego śmierci,  zorganizowało wystawę zatytułowaną „Le Auto dell’Avvocato” („Samochody Avvocato Agnelli”) .

Wystawa prezentuje modele samochodów, które – zarówno jeżeli chodzi o styl, jak i funkcjonalność –  dostosowane zostały w sposób odpowiadający upodobaniom Avvocato.
To swoista „podróż”, prowadząca do istoty włoskiego designu samochodowego XX wieku, do początków nowego podejścia w świecie motoryzacji, charakteryzującego się tworzeniem samochodów „szytych na miarę”.   

„Wystawa „Le Auto dell’Avvocato” – mówi Benedetto Camerana, Prezes Muzeum Motoryzacji –  jest pierwszą wystawą, którą chciałem zorganizować w Muzeum. Tak jak pozostałe wystawy, które organizujemy, również ta posiada trzy cechy szczególne:  wyraźnie włoską tematykę, jednakże międzynarodowe znaczenie; jest zorganizowana przy współpracy ważnego partnera; samochody stanowią okazję, by pokusić się o bardziej ogólne refleksje”.  

Wystawa jest podzielona na trzy odrębne obszary, z których każdy jest wzbogacony o materiał graficzny, fotograficzny, audiowizualny i multimedialny. W pierwszej części, zwiedzający może wspominać poszczególne etapy historii firmy Fiat, zbiegającej się z najważniejszymi chwilami historii Włoch.  
W drugiej części, poświęconej wyjątkowym samochodom Avvocato Agnelli, wystawione są następujące modele: Lancia Thema S.W. Zagato, Fiat Panda Rock Moretti, Lancia K Limousine, Fiat 130 Shooting Brake Maremma, Fiat 130 Familiare, Fiat Croma, Ferrari 360 Speedway, Lancia Delta Spider Integrale, Fiat Multipla Spider oraz Jego ulubiony, słynny Fiat 125. Wszystkie samochody charakteryzują się zindywidualizowanym stylem i wyróżniają się nietypowymi rozwiązaniami mechanicznymi.

„Od czasu do czasu, za pośrednictwem zaufanego kierowcy Avvocato Giovanni Agnelli, byłem zapraszany, aby odwiedzić Go w celu przedyskutowania Jego pomysłów,  dotyczących tego lub tamtego modelu” – mówi Dyrektor Narodowego Muzeum Motoryzacji  w Turynie,  Rodolfo Gaffino Rossi. „Punktem wyjścia dla samochodów Avvocato Agnelli były modele produkowane seryjnie, tak jak wychodziły one z fabryki, następnie wykonywano tuning silnika, indywidualizowano wnętrze oraz kolor nadwozia” – dodaje Gaffino Rossi.

Trzecia część wystawy poświęcona jest koncepcji „Tailor Made”, zastosowanej w świecie motoryzacji: temat ten stanowi continuum doświadczeń zdobytych przez Avvocato Agnelli oraz działań prowadzonych w ciągu ostatnich dziesięciu lat przez Grupę Fiat. W tej sali wystawowej prezentowane są najważniejsze projekty samochodów zindywidualizowanych przy współpracy Centrum Stylu Fiat (w szczególności modele Fiat Panda, Fiat 500 i Fiat 500 Large) oraz projekt  „Ferrari Tailor Made”, zrealizowany przez Centrum Stylu Ferrari w 2012 roku.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że wystawa ta pozwala zwiedzającym poznać nie do końca znane aspekty osobowości Avvocato Agnelli, w szczególności Jego kreatywność. Mój Dziadek uwielbiał prowadzić samochody, w szczególności te, które zindywidualizował jeżeli chodzi o styl, o Jego ulubione kolory, połączenia materiałów i wersji silnikowych. Był zafascynowany ideą kontaminacji, czyli połączenia i uwielbiał prędkość”- mówi Lapo Elkann, Prezes i założyciel Italia Independent i Independent Ideas.

Finał wystawy stanowi zatem hołd złożony Giovanniemu Agnelli, zarówno jako prekursorowi autentycznego stylu „Made in Italy”, a także „kapitanowi” przemysłu, którego idee i wizje są ciągle obecne w codziennej pracy firmy Fiat.

W celu upamiętnienia daty urodzenia Giovanniego Agnelli, wystawa zostanie zainaugurowana 12 marca i będzie trwała do 2 czerwca.  

Muzeum jest otwarte w poniedziałki w godzinach od  10,00 do 14,00; we wtorki od 14,00 do 19,00; w środy, czwartki i niedziele od 10,00 do 19,00; w piątki i soboty od  10,00 do 21,00.

 

źródło: Fiat

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3063

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *