Renault Latitude – komfort

Komfort i wyrafinowanie są także widoczne w kabinie o wysokiej jakości wykończenia, w starannie dobranych materiałach i doskonale dopracowanej ergonomii.

Renault Latitude jest nowym modelem w gamie Renault. Dzięki dużym wymiarom: 4897 mm długości, 1832 mm szerokości, 1483 mm wysokości w połączeniu z rozstawem osi wynoszącym 2762 mm oraz przednim i tylnym zwisem wynoszącym odpowiednio 1035 mm i 1100 mm, Latitude należy do klasy dużych sedanów.


Kierunkowe reflektory bi-ksenonowe uwydatniają kontury chromowanej osłony chłodnicy i nadają atrakcyjny wygląd. Wpisujące się w jej przedłużenie przetłoczenia biegną wzdłuż boków nadwozia i zbiegają się z tyłu bagażnika, tworząc imponujący i elegancki zarys bryły auta. Mocno wyprofilowane nadkola i długa maska podkreślają wysoką klasę samochodu.


Zdecydowanie nowoczesna stylistyka auta jest widoczna w charakterystycznym układzie tylnych świateł, wykorzystujących technologię LED w uzupełnieniu do tradycyjnych żarówek.
Elektrycznie otwierany, panoramiczny dach ze szkła zapewnia doskonałe doświetlenie wnętrza. Czarny, błyszczący dach stanowi idealne przedłużenie linii przedniej i tylnej szyby. Chromowany łuk obramowania bocznych szyb podkreśla elegancję auta.

Przyjazne wnętrze. Wewnątrz auta, na desce rozdzielczej znajduje się kolorowy ekran TFT (sterowany cienkowarstwowymi tranzystorami) umieszczony pośrodku bloku zegarów. Kabina zwraca uwagę dużą ilością miejsca i bogatym wyposażeniem. Na rynki europejskie opracowano specjalną, luksusową deskę rozdzielczą z wysokiej jakości materiałów o wyważonych liniach podkreślonych kształtem górnej części deski i pionowej linii w przedłużeniu szerokiej konsoli centralnej. Przełączniki przydatne przy prowadzeniu samochodu i regulacji wyposażenia wpływającego na komfort są umieszczone idealnie pod ręką, wokół kierownicy i na centralnej konsoli. Dużą uwagę poświęcono również doborowi materiałów i starannemu spasowaniu elementów. W zależności od wersji we wnętrzu pojawiają się liczne elementy pokryte przyjemnym w dotyku tworzywem oraz elementy chromowane, takie jak klamki drzwi, obramowania zegarów, gałka dźwigni zmiany biegów, a także tapicerka z jasnej lub ciemnej skóry do wyboru. Szczególną uwagę zwrócono na elementy dekoracyjne, co pozwoliło uzyskać zróżnicowane wystroje wnętrza dla poszczególnych poziomów wykończenia. Klienci mają wybór między wnętrzem utrzymanym w jasnej, eleganckiej tonacji podkreślającej komfort lub ciemniejszym wystrojem o bardziej sportowych aspiracjach.

W 2011 roku Renault Latitude będzie oficjalnym samochodem Festiwalu w Cannes. Zgodnie
z tradycjami trwającej już ponad 110 lat współpracy marki Renault ze światem filmu, modelem Latitude będą jeździć gwiazdy i osobistości świata kina.

Renault Latitude oferuje swoim użytkownikom wygodne i przyjazne wnętrze zapewniające wysoki poziom komfortu i dobre samopoczucie.

Wymiary Renault Latitude gwarantują użytkownikom dużą ilość miejsca, o czym może świadczyć imponujący promień na wysokości kolan z tyłu, osiągający 251 mm czy szerokość nad podłokietnikami na tylnych miejscach, wynosząca 1474 mm.

Wrażenie komfortu potęguje starannie opracowana akustyka wnętrza. Zarówno stylistyka jak
i dokładne uszczelnienie drzwi i okien oraz umieszczenie wkładek w profilach zamkniętych i warstw dźwiękochłonnych na przedniej przegrodzie, pozwoliły na obniżenie poziomu hałasu w kabinie. Podwójne koło zamachowe, w które wyposażone są silniki dCi 150, dCi 175 i V6 dCi 240 oraz wałki wyważające w silnikach 2.0 16V 140 i dCi 175 również przyczyniły się do większego wyciszenia wnętrza.

Renault Latitude posiada ponadto liczne elementy wyposażenia kabiny podnoszące komfort wszystkich użytkowników:

 • podświetlany, chłodzony, zamykany schowek w desce rozdzielczej o pojemności 9,6 l;
 • centralną, wielokomorową konsolę o pojemności 2,4 l;
 • kieszenie w drzwiach przednich i tylnych;
 • schowek pod kierownicą;
 • górny schowek na okulary;
 • kieszenie w oparciu przednich foteli;
 • uchwyty na kubki na środkowym miejscu z tyłu oraz dwa miejsca na kubki na konsoli z przodu.


Pojemność bagażnika – 511 dm3 (477 dm3 w przypadku wersji z kołem zapasowym) – należy do największych w tej kategorii. Niski próg bagażnika (723 mm) oraz jego szeroki otwór (993 mm) ułatwiają załadunek. Uzyskanie tak dużej szerokości otworu było możliwe dzięki umieszczeniu części tylnych świateł na klapie bagażnika.

Tylna kanapa, dzielona w układzie 2/3-1/3, pozwala na dostosowanie wielkości bagażnika do potrzeb klienta, zwłaszcza w przypadku konieczności przewiezienia długich lub dużych przedmiotów.

W Renault Latitude niezwykłą uwagę poświęcono zapewnieniu komfortu i ciszy w kabinie.
W szczególny sposób skupiono się na zapewnieniu odprężenia i spokoju, które sprzyjają bezstresowej jeździe. Renault Latitude jest wyposażone w przydatne rozwiązania, takie jak fotel kierowcy z funkcją masażu z 4 trybami pracy czy innowacyjny system zapewniający wysoką jakość powietrza za pomocą jonizatora o podwójnym działaniu (oczyszczającym i relaksującym) oraz podwójnego rozpylacza zapachów. Wysokiej klasy wyposażenie podnoszące komfort uzupełnia bogata gama systemów audio, w tym stanowiący podstawę oferty system 3D Sound by Arkamys® oraz wysokiej klasy Bose® Sound System, wbudowane systemy nawigacji Carminat TomTom® Live lub Carminat Bluetooth® DVD, a także telefoniczny system głośnomówiący Bluetooth® i moduł cyfrowych złączy Plug & Music.

Masujący fotel zainspirowany rozwiązaniami stosowanym w luksusowych limuzynach. W tapicerce fotela kierowcy rozmieszczono pięć przewodów pneumatycznych zapewniających cztery tryby masażu ciała (do wyboru jest program pracy ciągłej lub czasowej oraz delikatnej lub intensywnej). Płynny, zsynchronizowany przepływ powietrza wzdłuż pleców w połączeniu z precyzją masażu i bezgłośną pracą układu zapewnia odprężenie mięśni, bardzo cenne zarówno na długich jak i krótkich trasach. Przełączniki umieszczone w zasięgu lewej ręki kierowcy umożliwiają włączenie poduszek powietrznych w fotelu i ich mniejsze lub większe napełnienie w trzech strefach (na wysokości łopatek, środkowej części pleców i lędźwi) oraz wybór jednego z 4 dostępnych trybów masażu i włączenie podgrzewania foteli.

Nowatorski system kontroli jakości powietrza w gamie Renault.
Dużo uwagi poświęcono również komfortowi termicznemu. W celu zapewnienia optymalnej sprawności działania, zwłaszcza w krajach o dużym nasłonecznieniu lub wysokiej wilgotności, Renault Latitude oferuje automatyczną trójstrefową klimatyzację z unikalnym systemem kontroli jakości powietrza obejmującym dwufunkcyjny jonizator i podwójny rozpylacz zapachów.


Pozwala ona kierowcy, pasażerowi siedzącemu z przodu oraz osobom podróżującym na tylnych siedzeniach na indywidualną regulację temperatury i siły nawiewu. Umieszczone z przodu przełączniki Soft-Auto-Fast pozwalają na wybór trybu pracy klimatyzacji w zależności od upodobań i potrzeb użytkowników:

 • tryb Auto: optymalny komfort termiczny, akustyczny i szybkie uzyskanie pożądanej temperatury,
 • tryb Soft: niezauważalne, ciche działanie,
 • tryb Fast: szybkie przewietrzenie całej kabiny.


Funkcja ta jest połączona z wyjątkowym systemem kontroli jakości powietrza w kabinie, sprzyjającym odprężeniu. Oprócz filtra przeciwpyłkowego, filtra z węglem aktywnym i czujnika zanieczyszczenia powietrza Renault Latitude jest wyposażone w jonizator powietrza Samsung Super Plasma®, opracowany na bazie układu klimatyzacji Laguny we współpracy z firmą Samsung Electronics Co., która jest jednym ze światowych liderów w tej branży. Do jego korzystnego oddziaływania na samopoczucie należy dodać wyraźne oczyszczenie powietrza dzięki zmniejszeniu stężenia alergenów i bakterii, występujących w powietrzu zamkniętym w kabinie. W momencie gdy czujnik skażenia powietrza wykryje zbyt wysokie stężenie szkodliwych substancji we wnętrzu pojazdu, automatycznie włącza funkcję zamkniętego obiegu.

Jonizator powietrza wytwarza atomy aktywnego wodoru i ujemne jony tlenu w zmiennych ilościach w zależności od wybranego trybu. Jony ujemne poprawiają samopoczucie i dodają energii, natomiast jony dodatnie, naturalnie obecne w powietrzu, ale często występujące w zbyt dużym stężeniu w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak kabina samochodu, powodują stres i zmęczenie. Jonizator zwiększa ilość jonów ujemnych i neutralizuje jony dodatnie. Renault Latitude oferuje dwa tryby działania:

 • Clean: czyste, świeże powietrze w kabinie dzięki neutralizacji szkodliwych elementów: alergenów, bakterii czy innych drobnoustrojów.
 • Relax: zmniejszający stres i odprężający, obniżający napięcie dzięki wytwarzanym jonom ujemnym i przywróceniu równowagi z jonami dodatnimi.


Kierowca i pasażer mogą niezależnie zaprogramować rozpylanie zapachów w kabinie z dwóch pojemników umieszczonych w desce rozdzielczej i dostarczanych wraz z samochodem (zapachy Blue Ocean i Mango). Wymienne wkłady będą dostępne w sprzedaży w sieci Renault. Użytkownik auta może wybrać pomiędzy 6 zapachami (Blue Ocean, Mango, Red Berries, Green Nature, Herbal Tea, Precious Flowers). System oferuje bogate możliwości personalizacji – klient może wybrać nie tylko zapach, jego intensywność (3 tryby), okres rozpylania czy też wylot nawiewu, ale też włączyć wentylator. Jest to unikalna oferta w tym segmencie rynku.

Take Care by Renault – nowy znak Renault wyróżniający samochody zapewniające wyjątkowy poziom komfortu i dobrego samopoczucia Firma Renault jako pierwsza na świecie wprowadziła znak ekologiczny dla swoich produktów (Renault eco2). Dziś ponownie wykazuje się innowacyjnym podejściem, wprowadzając znak wyróżniający modele zapewniające 100-procentowy komfort i dobre samopoczucie: Take care.


Renault Latitude inauguruje nowy znak Take care wyróżniający modele zapewniające niezwykły poziom komfortu i dobrego samopoczucia, m.in. dzięki:

 • inteligentnemu i kompleksowemu systemowi gwarantującemu czyste, zdrowe powietrze w kabinie, obejmującemu filtr przeciwpyłkowy, filtr z węglem aktywnym, czujnik skażenia powietrza i jonizator powietrza w trybie clean zintegrowane z układem klimatyzacji;
 • wyposażeniu podnoszącemu komfort i zapewniającemu bezstresową podróż: jonizator powietrza w trybie relax, podwójny rozpylacz zapachów, fotel kierowcy z funkcją masażu.


Nowy wbudowany system nawigacji Carminat TomTom® Live
Carminat TomTom® Live – nowy wbudowany system nawigacji jest nadal przystępny cenowo
i wyjątkowo prosty w obsłudze, a przy tym jeszcze bardziej precyzyjny i użyteczny.

Funkcje IQ Routes® (wytyczanie najdogodniejszej trasy na podstawie statystyk rzeczywistej prędkości przejazdu), Advanced Lane Guidance® (zaawansowany system wizualizacji skrzyżowań i pasów ruchu) i Mapshare® (aktualizacja map za pośrednictwem społeczności TomTom®) zostały obecnie uzupełnione o unikalną technologię TomTom®: 4 innowacyjne usługi Live, stanowiące pomysłowe udogodnienie podczas codziennego korzystania z samochodu:

 • HD Traffic®: najlepsza dostępna w czasie rzeczywistym informacja o ruchu drogowym w Europie. W ciągu niecałych 3 minut informacje o ruchu drogowym z obszaru Europy są zbierane i przetwarzane na serwerach TomTom®, a kierowca uzyskuje dzięki temu dokładną orientację co do długości i czasu oczekiwania w korkach. W razie potrzeby Carminat TomTom® Live wyznacza nową trasę przejazdu. Z usługi tej korzysta obecnie na co dzień w Europie około miliona kierowców.
 • Informacja o przenośnych fotoradarach (dostępna w wybranych krajach): Carminat TomTom® Live jest jedynym pokładowym systemem nawigacji informującym w czasie rzeczywistym o zgłoszonych przez społeczność TomTom przenośnych fotoradarach, dzięki najlepszym dostępnym na rynku bazom danych (np.: Coyote Safety Data Base CSDB na terenie Francji czy Road Angel w Wielkiej Brytanii).
 • Wyszukiwanie lokalne Google Search® za pomocą słów kluczowych zapewnia dostęp do 11 milionów opisanych punktów POI (z numerami telefonów, informacjami oraz opiniami społeczności Google).
 • Ponadto dla tras i punktów docelowych na obszarze całej Europy dostępna jest pięciodniowa prognoza pogody.


Wszystkie 4 usługi Carminat TomTom® Live są dostępne w ramach serwisu TomTom® HOME. Klienci mogą skorzystać z 3-miesięcznej nieodpłatnej wersji testowej.

Carminat Bluetooth® DVD. Drugi z systemów nawigacji oferowany przez Renault – Carminat Bluetooth® DVD – obejmuje:

 • radioodtwarzacz ze zmieniarką na 6 płyt CD, z możliwością odczytu plików mp3;
 • 7-calowy ekran 16/9 z funkcją 3D Birdview;
 • mapy Europy;
 • system rozpoznawania mowy wykorzystywany do obsługi nawigacji i telefonu z funkcją Bluetooth®;
 • informacje o stałych fotoradarach (w zależności od kraju).


Bogata gama systemów audio zapewniających wysoką jakość dźwięku i duże możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych Klientom poszukującym wysokiej klasy sprzętu i wysokiej jakości dźwięku wypełniającego wnętrze pojazdu i wiernie odtwarzającego wszystkie tony, Renault Latitude proponuje ofertę opracowaną wraz z firmą Arkamys® – system 3D Sound by Arkamys® obejmujący:

 • osiem głośników (4 niskotonowe i 4 wysokotonowe);
 • oprogramowanie do cyfrowej obróbki dźwięku opracowane przez Arkamys® zapewniające trójwymiarowy, wiernie odtworzony dźwięk;
 • dwie anteny zapewniające optymalny odbiór sygnału;
 • technologię Bluetooth®, która pozwala kierowcy na obsługę telefonu za pomocą przełączników pod kierownicą;
 • moduł Plug & Music umożliwiający obsługę zewnętrznych urządzeń (pendrive, mp3, iPod lub smartphone) za pomocą przełączników pod kierownicą;
 • wyświetlenie menu i playlisty na wyświetlaczu na desce rozdzielczej.


Bose® system nagłośnienia tworzony na miarę. Aby zapewnić wysoką jakość dźwięku i przyjemność słuchania muzyki w kabinie Renault Latitude, koncern zwrócił się do firmy Bose®, która przeprowadziła ponad tysiąc pomiarów akustycznych, uwzględniając wszystkie elementy składowe kabiny. W oparciu o wyniki pomiarów określono liczbę oraz rodzaj głośników Bose®, ich rozmieszczenie oraz sposób przetwarzania i zbalansowania sygnału dźwiękowego. Następnie konstruktorzy Bose i Renault wspólnie pracowali nad systemem pozwalającym zapewnić wysoką jakość dźwięku w kabinie.


System audio Bose®, w który jest wyposażone Renault Latitude obejmuje 10 głośników
i wzmacniacz cyfrowy, z cyfrowym systemem przetwarzania sygnału Bose i 6 kanałami do korekcji indywidualnej.


Zastosowanie centralnego głośnika wbudowanego w deskę rozdzielczą zapewnia precyzję odtwarzania dźwięku oraz prawidłowe, centralne umieszczenie sceny dźwiękowej niezależnie od tego, czy pasażer siedzi po prawej czy po lewej stronie.


W tylnej półce został umieszczony głośnik o średnicy 23 cm, który umożliwia odtworzenie niskich dźwięków w całej kabinie i zapewnia naturalne, głębokie brzmienie niezależnie od zajmowanego miejsca.


Dzięki subtelnym wysokim tonom oraz głębi tonów niskich system Bose® w Renault Latitude zapewnia maksymalny realizm i przyjemność słuchania na wszystkich miejscach w kabinie.
Przy cichym słuchaniu muzyki kierowca i pasażerowie będą mogli cieszyć się bogatym, doskonale zbalansowanym dźwiękiem oddającym wszystkie niuanse muzyczne bez konieczności zwiększania głośności. Przy głośnym słuchaniu muzyki system wiernie odtwarza dźwięk bez zniekształcania go.

Renault Latitude jest również wyposażone w system wspomagania parkowania z dźwiękową
i świetlną sygnalizacją oraz kamerą cofania. Aby ułatwić i zapewnić większe bezpieczeństwo podczas parkowania, kamera cofania pokazuje na ekranie nawigacji obraz strefy znajdującej się za samochodem. Pierwszy, kolorowy obrys samochodu widoczny na ekranie wskazuje kierowcy właściwy tor jazdy, natomiast drugi, w innym kolorze, pokazuje rzeczywisty tor samochodu w zależności od wykonanego przez kierowcę skrętu kół.

Wyposażenie auta uzupełniają inne, równie praktyczne systemy, jak np. karta Renault hands free umożliwiająca otwarcie drzwi i uruchomienie samochodu, z funkcją automatycznego blokowania drzwi po oddaleniu się kierowcy od pojazdu.

Regulator-ogranicznik prędkości został wyposażony w przyjazny interfejs:

 • w trybie regulacji zielony kursor wskazuje na tarczy wybraną prędkość;
 • w trybie ogranicznika, taki sam pomarańczowy kursor zmienia kolor na czerwony w momencie, gdy kierowca przekroczy określoną prędkość.


Automatyczny hamulec postojowy, bardzo przydatny w codziennej eksploatacji, pozwala kierowcy na bezstresowe wykonywanie manewrów przy ruszaniu pod górę. Można go aktywować ręcznie za pomocą włącznika umieszczonego na centralnej konsoli. Hamulec zaciąga się automatycznie po wyłączeniu silnika i zwalnia w momencie ruszania z miejsca.

 

źródło: Renault

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *