Rekord należy do Polaków

Wyścig z czasem pod nazwą Renault Eco2 Race rozpoczął się 7 stycznia, a zakończył 15 stycznia 2011 roku.

Katamaran Renault eco2 pokonał 3250 mil morskich po szlakach odpowiadających wyprawom Krzysztofa Kolumba w czasie 8 dni, 1 godziny i 53 minut. Rekordowy przebieg dobowy wyniósł 472 mile (druga doba rejsu). Prędkość jachtu dochodziła w niektórych momentach do 32 węzłów.

Cieszymy się z rekordu. Katamaran sprawował się świetnie i nawet mała awaria genakera, który nie wytrzymał siły wiatru po dwóch pierwszych dniach, nie przeszkodziła nam w uzyskaniu dobrego rezultatu  – powiedział Roman Paszke.
Wynik był uzależniony od kierunku i siły pasatów. Nie są to wiatry ekstremalne ze względu na siłę, ale żeglując trzeba uwzględniać ciągłe i minimalne zmiany ich kierunku i siły, czyli nieustannie korygować kurs jachtu i wykonywać co pewien czas zwroty – wyjaśnia Roman Paszke.  

Trasa rekordu była wyznaczona i na bieżąco monitorowana przez WSSRC, Światową Organizację Żeglarskich Rekordów Prędkości. Aktualnie czekamy na oficjalne zatwierdzenie wyniku przez WSSRC. Na pokładzie katamaranu Renault eco2 znaleźli się m.in.: Igor Szrubkowski, Robert Janecki, Robert Szustkowski, Jarek Kazberuk i Bogusław Linda.

Załoga była podzielona na trzy trzygodzinne wachty, które determinowały godziny snu i posiłków każdego z zespołów. Przez pierwsze dni rejsu członkowie załogi spali w kojach pod pokładem. W miarę zbliżania się do cieplejszych rejonów przenosili się na siatkę dziobową. Ekwipunek każdego członka załogi został ograniczony do minimum ze względu na wrażliwość jednostki na ciężar i zawierał wyłącznie niezbędne rzeczy, takie jak: sztormiak, bieliznę, obuwie żeglarskie i przybory toaletowe.

Renault Eco2 Race odbył się na jednej z najszybszych jednostek żaglowych na świecie – katamaranie Renault eco2 o długości 28 m i szerokości 14 m, który osiąga prędkość pod żaglami dochodzącą nawet do 38,7 węzła (71,5 km/h). Łączna powierzchnia żagli tego jachtu wynosi prawie 680 mkw. Ustanowienie rekordu na trasie Wyspy Kanaryjskie − Gwadelupa jest elementem przygotowań do samotnego rejsu Romana Paszke dookoła globu bez zawijania do portów, ze Wschodu na Zachód (32000 mil morskich), którego start zaplanowano na drugą połowę lutego 2011 roku.

źródło: Renault

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *