Rejestracja Anglika w Polsce – koszt, ile za ubezpieczenie?

Z tego właśnie powodu z dystansem podchodzą do ubezpieczania wcześniej wspomnianych samochodów. Warto przypomnieć, że do 15 sierpnia 2015 roku w celu jazdy ‘’anglikiem” w Polsce konieczne było przeniesienie kierownicy z prawej strony na lewą. Obecnie wystarczy dostosować taki samochód do warunków w ruchu prawostronnym. W poniższym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania podczas rejestracji ‘’anglika” w Polsce.

 

Ile kosztuje zakup samochodu z Anglii?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego zakup samochodu używanego z Anglii jest dużo tańszy niż z krajów europejskich, w tym także z Polski. Jako przykład można podać dziesięcioletnie BMW serii 5 z kierownicą po prawej stronie, którego cena wynosi ok. 20000 zł. Z kolei ten sam model, posiadający kierownicę po lewej stronie będzie kosztować ok. 30000 zł. Dlaczego w cenie pojawia się różnica aż 10000 zł? Ruch lewostronny obowiązuje jedynie w kilku państwach na świecie. Występuje w bogatych krajach, które eksploatują wcześniej wymienione samochody na cały świat. Warto zaznaczyć, że zakupu „anglika” można dokonać już za kilka tysięcy złotych. 

 Jak przygotować „anglika” do jazdy po polskich drogach?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, od 2015 roku możliwe jest poruszanie się w Polsce tzw. ‘’anglikiem”. Mimo braku konieczności przenoszenia kierownicy z prawej na lewą stronę (w przypadku samochodów zarejestrowanych wcześniej w Unii Europejskiej), obowiązkowe jest dokonanie kilku modyfikacji. Należą do nich:

 • montaż tylnego światła przeciwmgielnego po lewej stronie,

 • wymiana przednich lamp do wersji europejskiej (posiadające sferyczne światła mijania),

 • przestawienie licznika, który zamiast wskazywania prędkości w milach, wskazywał ją w kilometrach,

 • wymiana szkła w lusterkach w celu zwiększenia widoczności kierowcy.

 Koszty przystosowania ‘’anglika” klasy średniej do jazdy po polskich drogach szacuje się na kwotę 800-2000zł. Warto zaznaczyć, że mamy na myśli użycie części używanych. W przypadku samochodu droższego lub mniej popularnego, cena może wzrosnąć do nawet kilku tysięcy złotych.

Ile kosztuje rejestracja „anglika” w Polsce?

Rejestracja ‘’anglika” wiąże się z uzupełniającymi opłatami. Właściciel samochodu jest zobowiązany do złożenia w urzędzie celnym deklaracji AKC-4/E w ciągu 14 dni od przywiezienia auta. Cena takiej deklaracji wynosi 30-50 zł. Koszt akcyzy jest następujący:

 • 3,1% dla pojemności silnika do 2000 cm3;

 • 18,6% dla pojemności silnika powyżej 2000 cm3.

Konieczne jest ponadto przetłumaczenie brytyjskiego dowodu rejestracyjnego V5C oraz dowodu zakupu auta (umowa kupna-sprzedaży, bądź faktura). Koszt wynosi od 50-100zł. Następnym krokiem jest przeprowadzenie w stacji diagnostycznej badania technicznego, którego cena wynosi 150zł.

Następnie w celu rejestracji samochodu, należy udać się do wydziału komunikacji. Przewidywany koszt to ok. 280zł. Konieczne jest posiadanie:

 • brytyjskiego dowodu rejestracyjnego V5C, a także tłumaczenia przysięgłego,

 • potwierdzenia dokonania przelewu podatku akcyzowego, bądź dokumentu, który potwierdzi zwolnienie z akcyzy,

 • wniosku o rejestrację,

 • dowodu zakupu oraz ewentualnie tłumaczenia przysięgłego

 • potwierdzenia wykonania badania technicznego oraz charakterystyki pojazdu przygotowanej przez diagnostykę,

 • dowodu tożsamości osoby, która dokonywała rejestracji samochodu

 • tablic rejestracyjnych. 

Koszty rejestracji „anglika” w Polsce nie powinny przekroczyć 600 zł. Oczywiście licząc same formalności, bez kosztów transportu i zakupu.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta z Anglii?

Ceny ubezpieczenia ‘’anglika” są bardzo zróżnicowane w zależności od wybranej ubezpieczalni. Ich właściciele bardzo często podają wysokie ceny ubezpieczenia, ponieważ jak wcześniej wspomnieliśmy istnieje większe prawdopodobieństwo spowodowania wypadku podczas jazdy samochodem z kierownicą po prawej stronie, a co za tym idzie – wykorzystanie polisy. Koszt zakupu OC dla ‘’anglika” może być nawet o kilkaset złotych droższy niż w przypadku standardowego samochodu.

Cena ubezpieczenia zależy m.in. od modelu, roku produkcji, pojemności silnika samochodu, a także od wieku właściciela samochodu, jego doświadczenia na drodze i miejsca zamieszkania. Jedna z najdroższych kwot wynosi ok. 3000 zł rocznie. Z kolei najniższy pułap zaczyna się już od 500zł rocznie. Istotne jest więc porównanie kosztów, jakie należy ponieść za ubezpieczenie samochodu u różnych właścicieli.

Różnica w cenie ubezpieczenia OC samochodu z kierownicą po lewej i prawej stronie

Poniżej przedstawiamy porównanie cen OC w zależności od posiadanego samochodu z kierownicą po lewej lub prawej stronie. Zakładamy że użytkownikiem pojazdu jest 35-letni kierowca z Krakowa, posiadający prawo jazdy od ponad 15. lat i w ostatnich pięciu latach nie uczestniczył w żadnej kolizji. tym samym korzysta z 60% zniżki na OC.

 

Poniższe dane pochodzą z kalkulatora ubezpieczeń OC/AC – najtaniejuagenta.pl.


Samochód

Kierownica po lewej stronie

Kierownica po prawej stronie

Audi A4 z 2010 r.

546 zł

1201 zł

BMW X5 z 2015 r.

750 zł

1533 zł

Volkswagen Passat z 2018 r.

630 zł

1273 zł

 

Więcej o ubezpieczeniu “Anglika” w Polsce możecie się dowiedzieć z artykułu https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-anglika-w-polsce-tanio-raczej-nie-bedzie/

Podsumowanie 

Sprowadzenie i rejestracja samochodu z Anglii w Polsce stała się dużo mniej problematyczna niż jeszcze kilka lat temu. Mimo wielu obaw, “Angliki” nie zyskały jednak zbyt dużej popularności, mimo dużo mniejszych kosztów zakupu samochodu z kierownicą po prawej stronie. Wyższe koszty ubezpieczenia auta z Anglii i uciążliwe użytkowanie na naszych polskich drogach sprawiają, że “Anglik” to raczej wybór miłośników egzotycznych aut, niedostępnych lub bardzo drogich na europejskim rynku oraz osób pracujących na Wyspach, które chcą użytkować jeden samochód w Polsce i UK.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3285

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *