Rajd Dakar 2014. Trzy MINI ALL4 Racing na podium

Kierowca zespołu Monster Energy X-raid Team ukończył najtrudniejszy długodystansowy rajd samochodowy świata o 5 minut 32 s przed kolegą z zespołu, Stephanem Peterhanselem (FR) w czarnym MINI ALL4 Racing. W klasyfikacji generalnej na podium jako trzeci wylądował Nasser Al-Attiyah (QT) w białym MINI ALL4 Racing. Tym samym całe podium zajęły samochody MINI, które jak zwykle przez cały rajd byli bardzo szybkie i całkowicie niezawodne.

Dla Naniego Romy było to pierwsze zwycięstwo w rajdzie Dakar za kierownicą samochodu. Hiszpan wygrał tu bowiem już w 2004 r. – na motocyklu. Wówczas Rajd rozgrywany był jeszcze w północnej Afryce.  Roma, który w tym roku prowadził przez 9 z 13 dni i wygrał dwa odcinki specjalne, powiedział : „Czuję się taki szczęśliwy! Zawsze chciałem wygrać rajd Dakar i na motorze, i w samochodzie. Udało się! MINI ALL4 Racing to fantastyczny samochód – przez cały rajd był absolutnie niezawodny i ekstremalnie szybki – to była czysta frajda!”

Rajd Dakar 2014 należał do najtrudniejszych w historii. Licząca 9374 km trasa prowadziła z Rosario w Argentynie przez Andy i pustynię Atacama do Valparaiso na chilijskim wybrzeżu Pacyfiku. Temperatury były ekstremalnie wysokie, podłoże częściowo piaskowe, częściowo pyłowe, częściowo kamieniste, szutrowe… Generalnie, ekstremalnie trudne. Jednak wszystkie MINI pokonały trasę brawurowo, notując w całym rajdzie 11 zwycięstw na 13 odcinków specjalnych. Triumf Romy to trzecie z rzędu zwycięstwo MINI, które w roku 2011 wystartowało po raz pierwszy wraz z zespołem X-raid.

Cała jedenastka MINI, które wystartowały w 2014 r., dojechała do mety, co jednoznacznie dowodzi absolutnej niezawodności auta, bazującego na MINI John Cooper Works Countryman. Siedem z nich – w tym załogi Orlando Terranova/Paulo Fiúza (AR/PT) na miejscu 5. i Krzysztof Hołowczyc/Konstantin Zhiltsov (PL/RU) na 6. – w pierwszej dziesiątce.

MINI w rajdzie Dakar 2014. Na starcie tegorocznego Dakaru stanęło łącznie 11 MINI ALL4 Racing. Wszystkie bazują na seryjnym MINI John Cooper Works Countryman, wszystkie też zostały przygotowane do najcięższych wyzwań przez wspierany fabrycznie zespół X-raid Team. Dzięki wyjątkowemu połączeniu siły i niezawodności MINI ALL4 Racing udowodnił swą zdolność do wygrania z każdym już w pierwszych swych startach w Dakarze 2011 – przy okazji podbijając serca fanów.

W drugim starcie MINI wygrało Dakar, a w rok później obroniło tytuł, udowadniając raz na zawsze, że ani dojazd w czołówce 2 lata wcześniej, ani zwycięstwo po roku nie były dziełem przypadku. W roku 2014 potrójny triumf X-raid Team i MINI ostatecznie dowodzi, że to niezawodne i szybkie auto i ten zespół są po prostu nie do zatrzymania.

 

źródło: BMW Group

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *