Prostowniki samochodowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Przeczytaj, jakimi kwestiami i parametrami trzeba się kierować, kupując prostownik samochodowy.Jak odpalić silnik?

Silnik w Twoim aucie nie reaguje na próby odpalenia? Możliwe, że jesteś „niedzielnym kierowcą”, samochodu używasz tylko podczas zakupów, albo po prostu zostawiłeś włączone radio lub światła na całą noc. Trudności w uruchomieniu samochodu mogą wynikać także z temperatury – to częste zjawisko np. po mroźnej nocy. Minusowe temperatury sprawiają, że reakcje w akumulatorze zachodzą znacznie wolniej, a ich intensywność maleje. W związku z tym pogorszeniu ulega możliwość magazynowania energii elektrycznej.

Na szczęście rzadko zdarza się, że akumulator rozładował się kompletnie i nie można go reanimować. Jeżeli potrzebujesz rozwiązania „na już”, ponieważ np. spieszysz się do pracy, sięgnij po kable rozruchowe i poproś o pomoc sąsiada. Kable pozwalają pobrać energię z innego akumulatora, czyli zazwyczaj z drugiego auta. Możesz też użyć urządzenia rozruchowego, które być może masz w swoim warsztacie.

Prostownik samochodowy – co to takiego?

Jeżeli jednak chcesz naładować baterie raz, a dobrze, potrzebujesz dobrego prostownika do samochodu! Prostowniki samochodowe działają na zasadzie ładowarek, dedykowanych do akumulatorów różnych pojazdów. Zmieniają napięcie przemienne na stałe, dzięki czemu szybko można przywrócić baterię do życia.

Rodzaje prostowników

Prostownik – jaki wybrać? Liczy się głównie pojemność oraz rodzaj akumulatora, który zamierzasz ładować: żelowy lub kwasowo-ołowiowy. Zastanów się też, czy aby nie kupić prostownika z rozruchem – pomoże Ci odpalić silnik w sytuacji awaryjnej, w trasie czy na drodze. Poza tym upewnij się, czy możesz użyć danego prostownika do ładowania różnych typów akumulatorów. Dzięki temu nie będziesz musiał kupować nowych urządzeń w momencie, kiedy zmienisz samochód. Jaki wybrać prostownik? Sprawdź, jakie masz możliwości.

prostownik samochodowy

Prostowniki standardowe

To prostowniki, które nie są wyposażone w żadne usprawnienia elektroniczne. Tego typu gadżety z regulacją prądu zdecydowanie wystarczą w przypadku osobówek.

Prostowniki mikroprocesorowe

W zasadzie nie potrzebują ingerencji ze strony użytkownika, ręcznej zmiany parametrów pracy itp. Charakteryzuje je automatyczny tryb pracy, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia baterii, ale też samego prostownika. Co istotne, dzięki nim naładujesz akumulator bez konieczności jego odłączania od instalacji elektrycznej auta. Poza tym są uniwersalne – zarówno do akumulatorów żelowych, jak i kwasowo-olejowych. Na uwagę zasługuje również szybkie tempo ładowania.

Prostowniki impulsowe

Poziom wyżej niż mikroprocesorowe’; wciąż nowość na rynku. Są lekkie, mają niewielkie rozmiary, pozwalają na szybkie ładowanie auta. Co prawda, cena prostownika impulsowego na pewno będzie najwyższa spośród pozostałych rodzajów, jednak żadne inne urządzenie nie zapewni Ci aż takiej wygody użytkowania. Bez wątpienia znajdziesz go wysoko w rankingach prostowników. Przyda Ci się szczególnie, jeżeli często jesteś w trasie i zależy Ci na niezawodności auta.

Jak wybrać dobry prostownik samochodowy?

Wiesz już, czym się różnią poszczególne rozwiązania. Dodatkowe kryterium, na które należy zwrócić uwagę, to – oprócz ceny prostowników – również renoma, jaką cieszy się dany producent. Prostowniki Bosch, AEG, Einhell, Yato – to urządzenia wyjątkowo często wybierane przez klientów. Nie bez powodu: cechują się niezawodnością i stabilnością pracy. Oczywiście wymienione marki nie wyczerpują listy. 

Nawet jeśli nie jesteś złotą rączką i nie lubisz prac związanych z autem, powinieneś zainwestować w prostownik samochodowy. Dzięki niemu będziesz niezależny i poradzisz sobie nawet w obliczu awarii czy w podbramkowej sytuacji. 

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *