Popularne rozmiary opon samochodowych

Duże i wysokie opony lepiej amortyzują wstrząsy, jednak nie w każdym samochodzie można je zamontować. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić rozmiar opony oraz na co zwrócić uwagę wybierając opony do samochodu. A jakie rozmiary opon są najpopularniejsze na polskim rynku motoryzacyjnym?

Rozmiar opony – co oznacza?

Rozmiar opony to parametr, który jest podany przez producenta i wyrażony za pomocą cyfr i liter. Informacja o rozmiarze znajduje się zwykle na boku opony i informuje użytkownika o takich parametrach jak:

  • szerokość
  • wysokość profilu
  • średnica felgi
  • typ opony
  • indeks nośności oraz prędkości

Szerokość opony jest podawana w milimetrach i dotyczy odległości, jaka dzieli boki opony. Mierzy się ją już po zamontowaniu napompowanego koła na obręcz i może wynieść od 145 do nawet 335 milimetrów. Wysokość profilu oznacza odległość od bloków bieżnika do krawędzi felgi. Parametr ten podaje się w procentach i zwykle jego wartość mieści się w przedziale od 30% do 80%. Szerokość felgi określa odległość między przednim a tylnym obrzeżem felgi i jest podawana w calach. W sklepach najczęściej można spotkać opony, które mają od 13 do 23 cali. Typ opony to parametr, który wskazuje na jej unikalną budowę, obecnie zdecydowana większość opon jest oznaczona symbolem R, są to zatem modele radialne. Poza tym warto jeszcze zwrócić uwagę na indeks prędkości, czyli maksymalną dopuszczalną prędkość i indeks nośności, czyli maksymalne dopuszczalne obciążenie. Oba parametry określają optymalne wartości do bezpiecznej jazdy dla samochodu, w którym zamontowano dane opony.

Jak sprawdzić rozmiar opony w aucie?

Gdy dana osoba, chce zamówić nowe opony do już posiadanego samochodu, to wystarczy sprawdzić oznaczenie aktualnych opon i na tej podstawie można wybrać nowy komplet. Jednak zamawiając auto z salonu lub kupując opony po raz pierwszy, należy zawsze kierować się zaleceniami producenta. Informacje o dopuszczalnym rozmiarze opon właściciel samochodu powinien znaleźć w instrukcji obsługi lub na wewnętrznej stronie klapy od wlewu paliwa. Dodatkowo taka informacja w wielu samochodach powinna się znaleźć również na słupku za fotelem kierowcy. Do zamówienia nowej opony najważniejsze będą jej trzy wymiary, czyli szerokość, wysokość i rozmiar felgi. Jeśli jednak danej osobie zależy na możliwości wykorzystania pełnej mocy auta, to warto również zwrócić uwagę na indeks prędkości. Odpowiednie dopasowanie opony do samochodu jest bardzo ważne, ponieważ założenie nieadekwatnego ogumienia może negatywnie wpłynąć na przyczepność i możliwość kontrolowania toru jazdy samochodu. 

Najpopularniejsze rozmiary opon samochodowych

Producenci samochodów osobowych w swoich flagowych modelach często stosują podobne rozmiary opon. Największe opony są przeznaczone dla SUV-ów i samochodów terenowych. Natomiast nietypowe rozmiary opon można spotkać na przykład w modelach sportowych.

 

Obecnie bardzo popularne są opony 195/55R15, który stosuje się zarówno w sedanach, jak i w typowo miejskich samochodach. Rozmiar 195/55 R15 będzie pasował do takich aut jak Citroen Xsara, Fiat Marea, Ford Mondeo, Peugeot 306 czy VW Passat. Kolejnym uniwersalnym rozmiarem opon jest 195/65 R15, opony o takim rozmiarze z powodzeniem montuje się w autach średniej klasy oraz w samochodach marki premium. Najczęściej opony o rozmiarze 195/65 R15 można spotkać w pojazdach typu Opel Astra, VW Passat, VW Golf, BMW seria 3 i 5, Audi A4 i A6, Ford Focus, Skoda Octavia czy Renault Megane. Na rynku motoryzacyjnym popularne są również nieco większe opony 205/55R16. Ten typ opon jest przeznaczony głównie do zamontowania w sedanach i samochodach, którymi można wygodnie pokonywać bardzo długie trasy. Rozmiar 205/55 R16 będzie potrzebny właścicielom takich modeli jak Opel Vectra C, BMW 3 E46, Ford Focus II, Audi A4 B7, Volkswagen Passat B6, Volkswagen Golf, Skoda Superb czy Toyota Avensis. Klienci zamawiają również często opony o rozmiarze 225/55 R17, ponieważ świetnie się sprawdzają w większych samochodach i to niezależnieod rodzaju posiadanego napędu. Dzięki czemu opony o parametrach 225/55 R17 można spotkać w dobrej klasy autach typu Audi A6, BMW serii 5 i 6, Hyundai Tucson, Kia Sportage, Mazda 6 i Opel Insignia. Opony 18,19 i 20-calowe są już zdecydowanie mniej popularne, choć można je spotkać w wielu samochodach prestiżowych marek typu BMW, Mercedes, Audi czy Porsche, a ostatnio w wielu nowych autach typu SUV. Warto podkreślić również, że większe opony są też droższe, a im rzadszy typ opony, tym trudniej będzie ją zamówić, a jej cena będzie proporcjonalnie wyższa od popularnych modeli. 

 

Producenci zwykle dopuszczają możliwość zamontowania w danym samochodzie kilku rozmiarów opon. Wówczas warto zdecydować się na oponę o większej szerokości, ponieważ zapewni ona kierowcy lepszą przyczepność i pewność prowadzenia, ale może powodować nieco wyższe zużycie paliwa. Poza tym to ważne, aby na każdej osi znalazły się opony w dokładnie takim samym rozmiarze, a zamawiając nowe opony, należy również sprawdzić ich jakość i przewidywaną żywotność.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *