PEUGEOT 108 Tattoo Concept

o przydomku Xoil, który w miejski pojazd wkomponował elementy artystyczne swojego świata. W rezultacie powstało dzieło bezprecedensowe zarówno dla świata motoryzacji jaki i tatuażu, bowiem nadwozie samochodu zmieniło się w żywy organizm.

Podczas salonu w Genewie Peugeot prezentuje miejski model 108, który dzięki swym kompaktowym wymiarom znakomicie odnajduje się w ruchu miejskim, imponuje funkcjonalnością i doskonale sprawdzi się również poza miastem, ponieważ wyposażono go w nowy dynamiczny silnik PureTech1.2 VTi 82. Dzięki funkcji Mirror Screen nowy ekran dotykowy 108-ki staje się odbiciem smartfona kierowcy, który ma do wyboru szeroką gamę produktów i opcji do personalizacji: cztery rodzaj nadwozia (hatchback, kabriolet, w wersji trzy lub pięciodrzwiowej), siedem tematycznych pakietów personalizacyjnych, trzy style klimatycznego wykończenia kabiny, trzy kolory materiałowego dachu, itd.

Wersja 108 Tattoo Concept łączy klasyczną sztukę tatuażu z niezwykłym medium, stanowiąc ekstremalny przejaw personalizacji. W tym zakresie Xoil miał pełną dowolność i swobodę działania, dzięki czemu mógł w pełni zaprezentować swój wyjątkowy talent, uzyskując niezwykle ciekawy efekt. Artysta wziął na tapetę wymiary oraz linie i kształty pojazdu, które w niczym nie przypominały krzywizn ludzkiego ciała. Aby wywołać jednoznaczne skojarzenia z „materiałem”, na którym normalnie pracuje tatuator, Peugeota 108 Tattoo Concept pokryto złoto miedzianym lakierem w kolorze ludzkiego ciała. Na tym tle tradycyjne motywy mieszają się z futurystyczną wizją artysty.
Xoil nie bał się czerpać z tradycji i historii marki, inspirując się niebieskim logo z 1920 roku, które przedstawia dumnego, władczego Lwa, i zestawiając je – w typowy dla siebie sposób – z różnorodnymi formami geometrycznymi o innowacyjnych kształtach i niebywałej precyzji rysunku. Formy te znakomicie podkreślają krzywizny aerodynamicznego nadwozia modelu 108.


Prawdziwym mistrzostwem artysta wykazał się również podczas tatuowania maski silnika. Pracując na co dzień na ludzkiej skórze, Xoil musiał uwzględnić odmienną interakcję naturalnej skóry zwierzęcej z tuszem. Jednak efekt artystyczny jest porażający i stanowi dowód niezwykłych zdolności adaptacyjnych artysty. Wnętrze kabiny modelu 108 Tattoo Concept również obszyto skórą naturalną, która zdominowała deskę rozdzielczą. Fotele oraz dywaniki podłogowe wykonano natomiast z połączenia skóry naturalnej i tkanej wełny.

Poza wyjątkowymi walorami estetycznymi Peugeot 108 Tattoo Concept demonstruje również potencjał tworzenia absolutnie wyjątkowych i niepowtarzalnych pojazdów, a także stanowi krok w stronę zastosowania nowych materiałów i procesów, które mogą być wykorzystywane do produkcji aut przyszłości. Dla przykładu, skóra naturalna na masce silnika została poddana procesowi barwienia i garbowania roślinnego, co pozwoliło zachować jej naturalny wygląd i teksturę.

Jako światowej sławy tatuator, Xoil zrewolucjonizował świat tatuażu, zaskakując wyglądem swych dzieł, które stanowią połączenie graficznych wzorów z motywami zaczerpniętymi z historii, sztuki i ikonografii.

 

źródło: Peugeot

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *