Opel Astra czyli emocje i chłodna kalkulacja

Bez cienia wątpliwości można powiedzieć o czasach prawdziwego przełomu. Magia nowej ery „końca historii” udzieliła się również konstruktorom spod szyldu Adam Opel. W 1991 roku, świat ujrzał nowy model Opla o nazwie Astra. W stworzenie tego pojazdu zaangażowane było ponad osiem tysięcy specjalistów. Był to zdecydowanie jeden z największych projektów w historii Opla, który przecież wcale się nie zakończył.

Długoletnia historia Opla Astry ukazuje, że umiejętne połączenie auta budzącego emocje oraz chłodnej, praktycznej kalkulacji są niewątpliwą receptą na sukces. Pierwsze modele oznaczone literką „F” do dziś cieszą się popularnością na rynku wtórnym, mimo sporych, niestety problemów z korozją. Udane silniki, wielkie bagażniki w wersji sedan oraz praktyczność modeli kombi wraz z niewygórowaną ceną przekonują do siebie klientów. Wraz z nastaniem nowego modelu, oznaczonego typologią „G” opel skutecznie poradził sobie z bolączką szybko postępującej korozji, wprowadzając ocynkowane blachy nadwozia. W 2004 roku konstruktorzy Opla postanowili nadać Astrze nowy, świeży wygląd wypuszczając na rynek model H, produkowany przez pięć lat. Ostatni, jak do tej pory, Opel Astra J czwartej generacji, jest efektem odważnych zapowiedzi menagementu o wprowadzeniu zupełnie nowej, niespotykanej wcześniej jakości u Opla. Najnowsza Astra sporo urosła, zapewniając pasażerom niespotykany do tej pory komfort. Linia nadwozia, nowoczesna i opływowa, nawiązuje do większego modelu Insignia.

Fanom szybkiej jazdy Opel zafundował nie lada gratkę, rozszerzając gamę silników i pakietów stylistycznych. Począwszy od legendarnego już modelu GSI, poszukiwanego dziś rarytasu na rynku wtórnym, przez modele OPC skończywszy na GTC, Opel udowodnił, że emocje w wyborze samochodu czasem pełnią kluczową rolę. Nie należy zapominać również o odmianach typu Cabrio, będące stylistycznymi cudeńkami, do których stworzenia zaangażowano wybitnych designerów, takich jak włoskie studio Bertone.


Mimo, że Astra nie jest bestsellerem, przekonuje do siebie klientów. Współczesne modele to zdecydowanie jedne z najładniejszych i najlepiej wykonanych opli ostatnich lat. Korozja i słabe zawieszenie odeszły w niepamięć. Nowa wizja samochodu użytkowego procentuje.

Dlugoletnia tradycja marki Opel Astra, produkowanej już przez ponad dwadzieścia lat pokazuje, że umiejętne zaangażowanie sił kreatywnych i finansowych przynosi efekty. W ten sposób powstaje Historia pisana przez duże „H”.

 

fot. General Motors

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3211

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *