Nowy rekord Guinnessa

Taki wynik uzyskano w ciągu 21 lat i 10 miesięcy od rozpoczęcia masowej produkcji pierwszej generacji tego modelu w kwietniu 1989 r. Mazda MX-5 została po raz pierwszy wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako „najlepiej sprzedający się dwumiejscowy samochód sportowy” w maju 2000 r., gdy produkcja osiągnęła poziom 531 890 egzemplarzy. Rekord Guinnessa był dwukrotnie aktualizowany, gdy przekroczono poziom 700 000 oraz 800 000 egzemplarzy. Ostatnio Mazda wystąpiła o kolejną aktualizację – tym razem do 900 000 egzemplarzy.

W latach 60. i 70. ubiegłego stulecia produkowano wiele kabrioletów o lekkiej konstrukcji, które pozwalały użytkownikom poczuć wiatr we włosach. W latach 80. Mazda postanowiła wskrzesić ducha minionych dekad pod postacią nowoczesnego roadstera. Model MX-5 stworzono przy zastosowaniu najnowocześniejszych wówczas technik inżynieryjnych i wprowadzono na rynek w lutym 1989 r. Miał on przypomnieć klientom o tym, że pomimo coraz surowszych standardów w zakresie bezpieczeństwa i jakości, jazda samochodem wciąż może być doskonałą rozrywką. Dzisiaj MX-5 to najdłużej produkowany model dostępny w globalnej ofercie Mazdy.

Nobuhiro Yamamoto, kierownik programowy obecnej wersji MX-5: „Od czasu, kiedy Mazda wrowadziła na rynek pierwszą wersję MX-5, model został dwukrotnie przeprojektowany, wprowadzono w nim także serię udoskonaleń. Jego długotrwały sukces zawdzięczamy silnemu wsparciu fanów MX-5 z całego świata. Będę dokładał wszelkich starań, aby podtrzymać popularność MX-5, dopracowując jego konstrukcję tak, aby pokochało go jeszcze więcej ludzi”.

Dyrektor wykonawczy nadzorujący prace rozwojowe nad modelami Mazdy, Seita Kanai: „Od narodzin pierwszej generacji MX-5 minęło już ponad 20 lat. Przez ten czas społeczeństwa, a także samochody, bardzo się zmieniły. Producenci samochodów przykładają coraz większą wagę do kwestii ochrony środowiska oraz reagują na problem kurczących się zasobów naturalnych naszej planety. W ramach swojej inicjatywy ekologicznej Mazda zaprezentowała w ubiegłym roku nowe rozwiązania technologiczne – SKYACTIV. Obecnie trwają prace projektowe nad modelami, które będą w przyszłości wykorzystywać te technologie. Wiele składników technologii SKYACTIV, takich jak rozwiązania umożliwiające obniżenie ogólnej masy pojazdów, powstaje w oparciu o wieloletnią pracę projektantów, którzy udoskonalali MX-5. W końcu to właśnie podstawowa zasada przyświecająca twórcom rozwiązań technologicznych SKYACTIV – budować samochody, które dają mnóstwo radości z jazdy – znalazła doskonałe odzwierciedlenie właśnie w modelu MX-5”.

Kanai dodał jeszcze: „Zbliżając się do kolejnego kamienia milowego – miliona wyprodukowanych egzemplarzy – Mazda angażuje się w dalsze udoskonalanie modelu MX-5. Radość z jazdy będzie jeszcze większa, wprowadzimy też dalsze udoskonalenia w zakresie ekologii i bezpieczeństwa. Mazda świętuje swoje 91. urodziny, ale my jesteśmy już myślami przy setnej rocznicy założenia firmy. W najbliższych latach, razem z wiernymi wielbicielami MX-5, będziemy nadal cieszyć się tym modelem, który jest symbolem naszej marki”.

 

źródło: Mazda

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *