Nowe Twingo

Dwadzieścia lat po zrewolucjonizowaniu segmentu małych samochodów przez pierwszą generację tego modelu, Renault prezentuje nową wizję Twingo. Projektując od zera nowy model, konstruktorzy i designerzy Renault czerpali inspiracje z bogatego dziedzictwa poprzednich generacji Twingo oraz z Renault 5. W efekcie mamy nowe, zwinne, innowacyjne i sympatyczne miejskie auto. Renault prezentuje Nowe Renault Twingo – atrakcyjny, mały, wyrazisty samochód z charakterem.


Początki projektu tworzonego we współpracy z Daimlerem. W 2008 roku konstruktorzy i designerzy z Renault podjęli decyzję stworzenia następcy Twingo, równie innowacyjnego jak pierwsze Twingo z 1992 roku.  Zadanie było trudne, a oczekiwania bardzo wysokie, na miarę tego kultowego modelu, będącego jednym z symboli kreatywności marki Renault. Celem było stworzenie małego miejskiego auta o jeszcze większej ilości miejsca i lepszej zwrotności przy zmniejszonych gabarytach. Stąd pomysł stworzenia konstrukcji z silnikiem umieszczonym z tyłu. Koszty opracowania modelu były wysokie. Tak doszło do skrzyżowania się ścieżek Renault i Daimlera, który ze swej strony prowadził prace nad następną generacją 2- i 4-miejscowego Smarta. W efekcie intensywnych negocjacji, w 2010 roku zostało podpisane porozumienie o strategicznej współpracy obydwu firm, formalizujące inaugurację projektu wspólnego opracowania Nowego Twingo i kolejnej generacji 2- i 4-miejscowego Smarta.

Konstrukcja z silnikiem umieszczonym z tyłu – gwarancja zwinności i przestronności. Przeniesienie silnika na tył pojazdu było niezwykle korzystne dla tego małego auta miejskiego – pozwoliło uwolnić przednią oś i znacząco zwiększyć promień skrętu kół. Nowe Renault Twingo jest zaskakująco zwrotne, zwinnie przemyka po mieście i daje się zaparkować kilkoma ruchami kierownicy. Umieszczenie silnika z tyłu pozwoliło także zwiększyć ilość miejsca w kabinie. Dzięki skróceniu przodu i przesunięciu kół w stronę skraju nadwozia, Nowe Twingo może poszczycić się rozstawem osi i przestronnością godną auta z wyższego segmentu. W efekcie otrzymano zaskakująco zwrotne, przestronne auto o krótkiej masce, które odziedziczyło najważniejsze zalety Twingo zaprezentowanego podczas Salonu Samochodowego w Paryżu w 1992 roku.

Barwna osobowość. Nowe Twingo, wywodzące się z zaprezentowanych w 2013 roku samochodów koncepcyjnych Twin’Z i Twin’Run, wyróżnia się silną osobowością. Podobnie jak jego poprzednik, Nowe Twingo wyraża swoje cechy poprzez paletę czterech atrakcyjnych, pełnych życia kolorów: jasnoniebieskiego, białego, żółtego i czerwonego. Twingo spirit is back!

Niektóre elementy stylistyki auta wzorowane były bezpośrednio na R5: silnie zarysowane błotniki i nachylona tylna szyba przypominają legendarne R5 Turbo z silnikiem umieszczonym z tyłu, gwiazdę tamtej epoki.

Przód auta jest zgodny z nową stylistyką marki Renault i zwraca uwagę dobrze widocznym logo na czarnym tle. Nowe Twingo wyróżnia się pełnym ekspresji przodem, z dużymi reflektorami i umieszczonymi nad nimi kierunkowskazami oraz okrągłymi dziennymi światłami LED, łączącymi zaawansowane technologie z ukłonem w stronę pierwszego Twingo. Te elementy stylistyczne nadają Nowemu Twingo sympatyczny i solidny wygląd, z łatwo rozpoznawalnym, charakterystycznym układem świateł, podkreślającym bogatą osobowość tego małego auta.

Duża, przeszklona tylna klapa w oryginalny sposób podkreśla nowoczesny kształt tyłu Nowego Twingo. Tylne światła tworzą idealne przedłużenie przeszklonej powierzchni tylnej klapy.

Nowe Twingo jest zdecydowanie bardziej uniwersalne – po raz pierwszy jest dostępne w wersji 5-drzwiowej. Inspiracją przy jego tworzeniu były również kluczowe elementy, które zadecydowały o sukcesie Nowego Clio: płynność linii dzięki ukrytym klamkom tylnych drzwi, personalizacja poprzez dobór kolorów nadwozia i elementów wystroju zewnętrznego, takich jak obudowy lusterek bocznych, boczne listwy ochronne czy naklejki. Dzięki możliwości wyboru kolorów nadwozia i elementów personalizacji Nowe Twingo może zmieniać swoją osobowość: być bardziej kobiece lub męskie, miejskie lub sportowe.


Nowe Renault Twingo czerpie inspiracje zarówno z pierwszego Twingo, jak i z Renault R5. Jest to nowoczesna interpretacja samochodu miejskiego z silnym ładunkiem innowacyjności, zarówno pod względem stylistycznym, jak i konstrukcyjnym. Nowe Twingo jest zabawnym, sympatycznym i pełnym werwy miejskim autem.
Laurens van den Acker, dyrektor ds. designu przemysłowego Renault  

Wnętrze kabiny Nowego Twingo. W dniu 4 marca, podczas Salonu Samochodowego w Genewie, zaprezentowane zostanie wnętrze auta. Tak jak w przypadku stylistyki nadwozia, również i tu projektanci Nowego Twingo sięgnęli do bogatego dziedzictwa tego modelu, tworząc wesołe i barwne wnętrze, pomysłowe i praktyczne w codziennym użytkowaniu.

 

źródło: Renault

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *