Nowa Kia Rio

Obarczona niełatwym zadaniem zdobycia jeszcze większego uznania w skali międzynarodowej niż model poprzedni, nowa Kia Rio dostępna będzie w trzech wersjach nadwozia (3-, 4- lub 5-drzwiowym, w zależności od rynku) − trafiając do upodobań klientów na całym świecie. Nie wiadomo jeszcze, czy nowa Kia Rio dostępna będzie w sprzedaży na rynku polskim.

„Ten model to dla nas ważny krok naprzód. Kia Rio cieszyła się zawsze dużym powodzeniem, a jej dzisiejsza reinkarnacja to samochód szalenie atrakcyjny, który kupowany będzie także za swą niezwykłą urodę.” − powiedział Soon-Nam Lee, szef marketingu światowego w Kia Motors Corporation. Od daty premiery w roku 2005 sprzedaż Kia Rio poprzedniej generacji osiągnęła poziom przekraczający 860.000 sztuk, a dzięki sprzedaży ponad 219.000 pojazdów na przestrzeni roku 2010 − był to trzeci pod względem popularności produkt Kia Motors na rynkach światowych.

W porównaniu do poprzedniego modelu, rozstaw osi nowej Kia Rio wzrósł o 70 mm (do 2570 mm), co w praktyce oznacza większą przestrzeń i komfort kabiny pasażerskiej oraz wzrost pojemności ładunkowej do 292 litrów (hatchback) i 390 litrów (sedan). Wzrosła także długość całkowita i szerokość pojazdu − odpowiednio o 55 i 25 mm, przy „sportowo” zmniejszonej o 15 mm wysokości nadwozia.

Oferta nowego samochodu z logo Kia w segmencie B obejmować będzie szeroki wybór paliwo-oszczędnych jednostek napędowych o niskiej emisji dwutlenku węgla − począwszy od Diesla o pojemności 1,1 litra i mocy 70 KM dla rynków Europy − aż do 140-konnego silnika benzynowego 1.6 GDI z przeznaczeniem dla Ameryki Północnej. Od roku 2012 nabywcom europejskim oferowana będzie nowoczesna jednostka benzynowa o pojemności 1,2 litra z bezpośrednim wtryskiem paliwa (GDI).

W nowej Rio nie sposób przeoczyć specyficznej interpretacji markowego designu atrapy chłodnicy zintegrowanej ze światłami głównymi − narzucającej nowy akcent znajomej „twarzy” samochodów marki Kia. Wznosząca się ku tyłowi, klinowa linia karoserii oraz proporcja powierzchni oszklonych i metalowych nadaje sylwetce nowej Rio niezwykle sportowej dynamiki. W połączeniu z kształtem okien bocznych i wydłużonym rozstawem osi tworzy to wygląd „ponadklasowy” − nieczęsto spotykany w tym segmencie pojazdów.

Światowa premiera nowej Kia Rio odbędzie się podczas konferencji prasowej w wtorek 1 marca 2011 roku o godzinie 16:15 na stoisku Kia Motors (Hala 6) podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie − łącznie z debiutem samochodu miejskiego nowej generacji Kia Picanto. Po raz pierwszy w Europie pokazana zostanie także innowacyjna wersja hybrydowa najnowszego sedana klasy średniej − Kia Optima, który pod koniec bieżącego roku wchodzi do sprzedaży w USA.

 

źródło: Kia

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *