Nowa Alfa Romeo 4C

Nowa Alfa Romeo 4C została nagrodzona tytułem “Najlepszego samochodu sportowego 2013” w czwartej edycji konkursu ogłoszonego przez “El Economista”, hiszpański dziennik finansowy, który interesuje się zagadnieniami ze świata motoryzacji, która jest jedną z najważniejszych i najbardziej aktywnych branży w gospodarce.

Nagrodę odebrał Luca Napolitano, dyrektor generalny Fiat Group Automobiles  w Hiszpanii, przy okazji ceremonii inaugurującej tegoroczny Salon Samochodowy w Barcelonie.

Alfa Romeo 4C uzyskała tytuł “Najlepszego samochodu sportowego 2013” przyznanego przez czytelników “El Economista” którzy, głosując on-line na stronie dziennika przyznali Alfie ponad 50% głosów. Tytuł ten wzbogaci kolekcję nagród zdobytych przez ten model, który jeszcze nie został wprowadzony na rynek, a już zagościł w sercach miłośników motoryzacji na całym świecie. Alfa Romeo 4C wywodzi się bezpośrednio z koncepcyjnej wersji modelu, który podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 2011 roku wzbudził wielki podziw, zdobywając trzy prestiżowe nagrody: „AutoBild Design Award” (Niemcy, rok 2011), „Design Award for Concept Cars & Prototypes” (Włochy, rok 2012) i „Most Exciting Car of 2013 –  What Car?” (Wielka Brytania, rok  2012).

Alfa Romeo 4C inspiruje się wiekową tradycją marki, przenosząc w czas przyszły autentyczne wartości marki, takie jak: włoski styl, osiągi i doskonałość techniczna – ukierunkowana na zapewnienie maksymalnej przyjemności z jazdy, z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa.

Symbol “4C” odwołuje się do wielkiej sportowej tradycji Alfy Romeo – w latach trzydziestych i czterdziestych, symbole 8C i 6C wyróżniały wtedy samochody wyczynowe Alfy Romeo. Wyposażone były w mocne silniki ośmiocylindrowe oraz innowacyjne sześciocylindrowe. Alfa 4C uzyskuje stosunek masy do mocy taki, jak w prawdziwym  samochodzie wyścigowym, czyli poniżej 4 kg/KM. Ten doskonały parametr to nie tylko zasługa mocnego silnika ale przede wszystkim efekt ograniczonej masy samochodu.

Zaprojektowana przez inżynierów Alfy Romeo i wyprodukowany w zakładzie Maserati w Modenie, nowa, dwuosobowa Alfa coupé wykorzystuje technologie i materiały stosowane w sportowych samochodach (wśród których jest już Alfa Romeo 8C Competizione) takie, jak: włókno węglowe, aluminium, napęd na tylne koła oraz technologie własne z ostatnich modeli seryjnych Alfy Romeo unowocześnione w taki sposób, aby wydobyć jeszcze bardziej sportowy charakter nowego samochodu.  Dowodzą tego nowy silnik benzynowy o pojemności 1750 z turbodoładowaniem i wtryskiem bezpośrednim, wykonany z aluminium, zaawansowana technologicznie skrzynia biegów „Alfa TCT” z podwójnym suchym sprzęgłem oraz system Alfa Romeo D.N.A wzbogaconym o nowy tryb „Race.”

Poza tym, doskonała dynamika Alfy Romeo 4C jest potwierdzona stosunkiem masy do mocy poniżej 4 kg/KM, czyli takim jak w prawdziwym  samochodzie wyścigowym. Samochód ten jest więc Alfą “z krwi i kości” o sportowym charakterze, dzięki któremu na zróżnicowanej krętej trasie czy na torze wyścigowym, doznania podczas jazdy są za każdym razem wyjątkowe.

Nowa Alfa Romeo 4C zostanie wprowadzona na rynek w 2013 roku i zaakcentuje powrót marki włoskiej do Stanów Zjednoczonych, dając początek planowi globalnego rozwoju Alfy Romeo.

 

źródło: Fiat

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3210

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *