Nissan LEAF na targach „Dom inteligentny”

technologie inteligentnego zarządzania budynkiem oraz szeroko rozumianych systemów audio/video i kina domowego stanowią idealne tło dla prezentacji w 100% elektrycznego Nissana LEAF. Model ten perfekcyjnie wpisuje się w ideę inteligentnego, nowoczesnego gospodarstwa domowego, będąc najchętniej kupowanym na świecie samochodem o zerowej emisji spalin w historii.

Produkowany w Wielkiej Brytanii LEAF zasilany jest opracowanym przez Nissana 48-modułowym kompaktowym akumulatorem litowo-jonowym, zamontowanym w mocnej metalowej obudowie centralnie pod przedziałem pasażerskim. Synchroniczny silnik zmiennoprądowy rozwija moc 109 KM, co pozwala uzyskać prędkość maksymalną 144 km/h przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 11,5 sekundy oraz niebagatelny zasięg 199 km.

Ładowanie akumulatorów Nissana LEAF może się odbywać na kilka sposobów – od podłączenia auta do standardowego, domowego gniazdka 230V, co zajmuje około 12 godzin, poprzez domową lub miejską stację ładowania (4-8 godzin, w zależności od rodzaju instalacji), aż po szybką ładowarkę CHAdeMO, która pozwala napełnić akumulatory do 80% pojemności w zaledwie 30 minut.

Pełne naładowanie akumulatora nowego Nissana LEAF o mocy 24 kW kosztuje średnio 7 zł. W pełni naładowany akumulator Nissana LEAF może zasilić 83 telewizory LCD (0,072 kWh), naładować 41 telefonów komórkowych (0,144 kWh) lub zasilić 14 laptopów (0,2 kWh). Jego energia wystarczyłaby do zasilania średniej wielkości europejskiego domu o zapotrzebowaniu na energię wynoszącym 14,2 kWh przez prawie dwa dni za pośrednictwem systemu LEAF to Home. I właśnie tego typu system zostanie zaprezentowany na targach Dom Inteligentny – na stoisku Nissana będzie serwowana kawa z ekspresu zasilanego z akumulatorów samochodu!

Nissan LEAF został zbudowany na platformie, przystosowanej do samochodów elektrycznych, o rozstawie osi 2 700 mm. Pojazd ma 4 445 mm długości, 1 770 mm szerokości i 1 550 mm wysokości. Oryginalny kształt nadwozia zapewnia doskonałe właściwości aerodynamiczne; jego współczynnik oporu powietrza ma wartość zaledwie 0,28.

Nowy system NissanConnect 2.0, w który może być wyposażony LEAF, składa się z kolorowego ekranu dotykowego, nawigacji satelitarnej i łącza Bluetooth do obsługi telefonów i odtwarzaczy muzyki. System obsługuje również technologię Google Send-To-Car, umożliwiającą planowanie podróży przy użyciu komputera lub tabletu w domu lub w biurze, a następnie przesyłanie gotowych wskazówek dojazdu do samochodu. Istnieje również możliwość wyszukiwania punktów POI w Google, sprawdzania aktualnej prognozy pogody, cen paliwa w okolicy czy uzyskania informacji na temat lotów.

Ponad 60% tworzyw sztucznych wykorzystanych wewnątrz nowego Nissana LEAF to surowce wtórne – ważący 1 474 kg pojazd podlega odzyskowi w 99%. Po drogach całego świata jeździ już ponad 70 000 Nissanów LEAF, które przejechały łącznie ponad 300 milionów kilometrów bez emisji spalin do atmosfery – czyli dalej niż wynosi odległość od Ziemi do Słońca. Właściciele Nissana LEAF na całym świecie od 2011 roku zaoszczędzili 358 milionów litrów paliwa, czyli tyle, ile wystarczyłoby do napełnienia 39 supertankowców.

 

źródło: Nissan

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *