Nissan Juke‑R

Rekordowe wyniki sprzedaży modeli Qashqai i Juke oraz pozycja pioniera na rynku crossoverów to wciąż za mało dla Nissana, który teraz skonstruował pierwszego w historii super crossovera Juke‑R.

Śmiałe dzieło projektantów Nissana już wkrótce ujrzy światło dzienne. Mocno wysklepione nadkola, zmieniony przedni i tylny zderzak, a także unikatowy dzielony spojler wyraźnie zdradzają, że nie mamy do czynienia ze standardowym crossoverem. Juke z sercem GT‑R nie jest jednak wersją produkcyjną, a jednorazowym koncepcyjnym projektem, dopuszczonym do ruchu po drogach publicznych. Pojazd został skonstruowany przez Nissana i zbudowany przez RML – czołową firmę działającą w branży pojazdów wykorzystywanych w sportach samochodowych – przy współpracy Europejskiego Centrum Technicznego Nissana (NTC‑E).

Pod maską ekstremalnego crossovera pracuje silnik 3.8 V6 z podwójnym doładowaniem, zaadaptowany wprost z flagowego supersamochodu Nissana. Pod podłogą umieszczono pochodzącą również z GT‑R sześciobiegową skrzynię transaxle, współpracującą ze zmodyfikowanym układem napędowym 4WD i wałem napędowym z GT‑R. Samochód porusza się na 20‑calowych aluminiowych kołach RAYS.

We wnętrzu z finezją połączono styl crossovera i supersamochodu. Deska rozdzielcza Juke została zmodyfikowana tak, aby znalazło się dla niej miejsce dla wskaźników, zegarów i 7-calowego wielofunkcyjnego wyświetlacza LCD z modelu GT‑R. Pozostawiono charakterystyczną środkową konsolę Juke inspirowaną bakiem motocykla. Pozostałe elementy przypominają już bardziej wyposażenie samochodu przeznaczonego do jazdy po torze wyścigowym. Dwa sportowe fotele z pięciopunktowymi pasami otoczono widoczną klatką bezpieczeństwa zgodną ze standardami FIA i zwiększającą sztywność nadwozia, która musi dorównać osiągom.

„Nissan Juke to obecnie jeden z najatrakcyjniejszych modeli na rynku. Jego śmiała sylwetka rozpala wyobraźnię klientów w całej Europie. Po zaledwie roku liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 100 000″ – powiedział Paul Willcox, Starszy Wiceprezes ds. Sprzedaży i Marketingu w europejskim oddziale Nissana.

Juke był idealną bazą do opracowania sportowej wersji. Juke‑R to realizacja tego pomysłu. Jako samochód, który doskonale sprawdza się na szosie i na torze wyścigowym, Juke‑R jest połączeniem dwóch najciekawszych modeli w naszej ofercie, w którym zaprezentowaliśmy wszystkie techniczne innowacje wykorzystywane przez Nissana. W tym samochodzie maksymalnie wyeksponowaliśmy cechy potwierdzające, że wszystkie modele z naszej oferty są projektowane tak, aby zapewnić przyjemność z dynamicznej jazdy”.

 

źródło: Nissan

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *