Na co zwrócić uwagę przy umowie najmu samochodu?

Sprawdź, o czym należy pamiętać, spisując umowę najmu auta!

 

Spisanie umowy najmu samochodu może okazać się pomocne w sytuacji, gdy któraś ze stron złamie postanowienia umowy. Warto wiedzieć, jak powinien wyglądać taki dokument. Jeżeli chcesz zapoznać się z informacjami na ten temat, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

 

 

 

Dlaczego spisanie umowy najmu samochodu jest ważne?

W sytuacji, gdy chcesz użyczyć swojego samochodu innej osobie, warto zawrzeć umowę najmu pojazdu na piśmie. Spisanie takiej umowy nie jest obowiązkowe (umowa ustna również jest ważna), ale warto to zrobić. Umowa pisemna przydaje się w sytuacjach, gdy któraś ze stron złamie zawarte w niej warunki. W takim przypadku podpisany dokument z pewnością przyda się w celu wyegzekwowania swoich praw. Warto pamiętać, że pisemna umowa najmu samochodu stanowi łatwiejszy dowód w sądzie.

Umowa najmu samochodu – jakie dane powinna zawierać?

Zanim zdecydujesz się na spisanie umowy najmu samochodu, warto dowiedzieć się, jakie dane powinny się w niej znaleźć. Bardzo ważne jest umieszczenie w umowie przedmiotu najmu oraz określenie, komu i przez kogo jest on wypożyczany. Jeżeli stroną umowy jest osoba fizyczna, należy podać jej imię i nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania. Z kolei w przypadku, gdy stroną jest osoba prawna, niezbędne jest zawarcie w umowie nazwy firmy, numeru KRS/REGON oraz adresu siedziby firmy. Niezbędny jest także dokładny opis wypożyczanego przedmiotu. W przypadku pojazdu w umowie należy umieścić informacje na temat modelu i marki auta, numer rejestracyjny, rok produkcji oraz numer VIN, czyli zakodowaną informację o samochodzie. Za pomocą numeru VIN można sprawdzić szczegółowe informacje o pojeździe – takie jak marka, model, rodzaj nadwozia, moc silnika, typ paliwa, kolor lakieru, napęd czy kraj producenta.

Co jeszcze powinno się znaleźć w umowie najmu samochodu?

Bardzo istotne jest to, aby w umowie określić dokładny czas jej trwania. Dokument powinien zawierać precyzyjny termin, w którym auto ma wrócić do właściciela. Warto także ustalić zasady przekazania polisy OC, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, kluczyków oraz dodatkowych elementów wyposażenia auta. W umowie powinna również zostać określona forma przekazania czynszu najmu, a także informacje o tym, kto odpowiada za części eksploatacyjne i serwis pojazdu w czasie trwania umowy. Warto zadbać również o to, aby w umowie zostały określone postanowienia na wypadek złamania jej warunków.

Rozwiązanie umowy najmu samochodu

Będąc w temacie umowy najmu samochodu, warto wspomnieć, w jaki sposób można taką umowę rozwiązać. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wypełnienie wszystkich warunków umowy i zakończenie eksploatacji auta w określonym czasie. Umowa może także zostać wypowiedziana przez najemcę lub wynajmującego.

Gdzie znaleźć wzór umowy najmu samochodu?

Jeżeli chcesz użyczyć komuś swojego samochodu, być może zadajesz sobie pytania, jak powinna wyglądać umowa najmu. Na szczęście nie musisz się nad tym zastanawiać. W sieci możesz znaleźć gotowy wzór umowy najmu samochodu – autoumowa.pl/download/.

Umowa najmu samochodu jest dokumentem, który dobrze jest sporządzić w sytuacji użyczenia pojazdu innej osobie. Warto wiedzieć, jak powinna wyglądać taka umowa i jakie informacje musi zawierać. Dzięki naszym wskazówkom spisanie umowy użyczenia auta nie będzie już dla Ciebie problemem!

undefined

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3211

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *